تجارت ایران و عراق به ۴.۶ میلیارد دلار رسید

مشاور رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: مبادلات تجاری ایران و عراق در نیمه اول سال ۱۴۰۲ حدود ۴ میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلار بوده است.

به گزارش رصد روز، فرزاد پیلتن، مشاور رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: روابط تجاری جمهوری اسلامی ایران و عراق در نیمه اول سال ۱۴۰۲ حدود ۴ میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلار بوده که حدود ۴.۵ میلیارد دلار مربوط به صادرات ایران به عراق و حدود ۱۵۰ میلیون دلار آن مربوط به واردات ایران از کشور مذکور بوده است.

او گفت: ظرفیت‌های افزایش روابط تجاری دو کشور با احتساب صادرات کالا، خدمات، برق و گاز حدود ۲۰ میلیارد دلار برآورد شده است. همچنین رقبای اصلی ایران در بازار عراق کشورهای چین و ترکیه هستند.

مشاور رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در مورد اینکه احتمال برقراری تجارت آزاد و یا تعرفه ترجیحی با عراق وجود دارد، گفت: با توجه به اینکه تجارت میان ایران و عراق یک‌طرفه و عمدتاً شامل صادرات از ایران به عراق است، علیرغم پیگیری‌های مختلف در سالهای گذشته، دولت عراق تمایلی برای مذاکره و امضای توافق در هیچ‌یک از زمینه‌های مذکور ندارد.

پیلتن گفت: بر این اساس، افزایش واردات از عراق و شکل‌گیری موازنه تجاری میان دو طرف می‌تواند در آینده شرایط امضای چنین توافقاتی را فراهم کند.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط

آخرین اخبار