تخلف ۱۵۰۰ میلیاردی بانک قرض الحسنه مهر ایران

به گزارش اختصاصی رصد روز ، هرچند که هنوز نظام بانکی تا استقرار یک راهکار مدون جهت درآمدزایی مستمر از محل فعالیتهای بانکی فاصله دارد و تفسیرهای مختلفی از قانون توسط برخی مدیران بانکی صورت می گیرد اما حداقل انتظارات این است که مدیران بانکهای داخلی به اساسنامه بانک که شرح فعالیتها و وظایف را به روشنی مشخص کرده پایبند باشند نه اینکه با هر قصد و نیتی آن را فراموش کنند. بررسی ها نشان میدهد که مدیران بانک قرض الحسنه مهر ایران بنا به گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی با سرمایه گذاری در واحدهای صندوق های سرمایه گذاری به مبلغ ۱۵ هزار و ۱۹۱ میلیارد ریال دچار تخلف شده اند.

بررسی اساسنامه بانک قرض الحسنه مهر ایران نشان میدهد که این بانک می تواند سرمایه ثبتی و حقوق صاحبان سهام را به صورت نقد ، شعب ، دفاتر ، تجهیزات ، اوراق مشارکت دولتی اسناد خزانه  و همچنین سایر اوراق بهادار دولتی با مجوز بانک مرکزی نگهداری نماید و سرمایه گذاری به غیر از اشکال یاد شده مانند خرید سهام شرکت و تأسیس شرکت و غیره ممنوع می باشد.

نکته قابل توجه اینجاست که این موضوع جزو بند ۱۶ ماده ۳ اساسنامه بانک می باشد و این یعنی مدیران بانک باید اشراف کافی را روی این مسئله داشته باشند هرچند با شرح برخی وقایع در گزارشات بازرس و حسابرس مستقل مشخص می شود که خیلی نباید به این موضوع امیدوار بود.

  ارزش سهام عدالت امروز 26 دی 1400

اساسنامه بانک مهر ایران

 

نکته حائز اهمیت اینجاست که این بانک در پایان سال قبل ۹ هزار و ۳۶۳ میلیارد ریال معادل ۹۳۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان سود انباشته داشته که با این حساب به نظر می آید یکبار دیگر لازم باشد برخی شاخص ها و مؤلفه های صورتهای مالی این بانک مورد ارزیابی قرار گیرد.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا