تخلیه حباب سکه نشان از تعادل عرضه و تقاضا در بازار است

image_pdfimage_print

به گزارش رصد روز، محمد کشتی‌آرای، در رابطه با وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلای داخلی اظهار کرد: قیمت جهانی طلا با یک ثبات نسبی از ابتدای هفته که ۱۸۸۱ دلار بود، آغاز شد و این ثبات تا روز چهارشنبه ادامه داشت اما در روز پنجشنبه تا بیش از ۱۹۰۰ دلار هم پیش رفت. افزایش قیمت اونس جهانی طلا تحت تاثیر مسائل اقتصادی و سیاسی دنیا، به‌ویژه تورم ناشی از ویروس کرونا و کاهش ارزش دلار ایجاد شده است.

نائب‌رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر تهران در رابطه با تغییرات قیمت سکه و طلا در این هفته و آخرین قیمت‌ها، گفت: سکه طرح قدیم از ۱۰ میلیون تومان در ابتدای هفته با افزایش ۲۵۰ هزار تومانی به ۱۰ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان رسید. سکه تمام طرح جدید نیز با حدود ۳۵۰ هزار تومان به ۱۰ میلیون و ۴۱۰ هزار تومان افزایش قیمت داشت. نیم سکه، ربع سکه و سکه‌های یک گرمی نیز هریک با ۵۰ هزار تومان افزایش قیمت نسبت به ابتدای هفته، در آخرین معاملات پایان هفته به ترتیب اینگونه تعیین قیمت شده‌اند که نیم سکه پنج میلیون و ۹۰۰ هزار تومان، ربع سکه سه میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و سکه‌های یک گرمی دو میلیون و ۲۵۰ هزار تومان قیمت دارند.

این مقام صنفی تشریح کرد: براین اساس بیشترین میزان افزایش قیمت را سکه طرح جدید داشته است به این دلیل که حباب آن بسیار کاهش پیدا کرد. اینکه نیم سکه، ربع سکه و سکه‌های یک گرمی، افزایش کمتری را نسبت به سکه‌های تمام تجربه کرده‌اند، به علت کاهش تقاضا برای خرید این قطعات سکه‌هاست. نکته قابل توجه ایناست که در هفته گذشته، حباب سکه به پایین‌ترین سطح خود رسید؛ حداقل میزان حباب سکه طی هفته اخیر ۵۰ هزار تومان و حداکثر آن ۱۰۰ هزار تومان بوده است.

تعادل عرضه و تقاضا، حباب سکه را تخلیه کرد

وی با بیان اینکه تخلیه قابل توجه حباب سکه نشان‌دهنده تعادل عرضه و تقاضا در بازار است، افزود: نکته مهم و جالب دیگر این است که طی یک هفته اخیر معاملات و دادوستدها بسیار واقعی بود و مشتریان (اعم از فروشنده و خریدار) مصرف‌کننده بودند و تقاضایی برای جنبه سرمایه‌گذاری وجود نداشت، از همین روی حباب سکه نوسان محدود و به سمت تخلیه شدن بود.

نائب‌رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر در رابطه با قیمت طلا در هفته اخیر، نیز گفت: باتوجه به افزایش قیمت اونس جهانی و نرخ ارز که اشاره شد، هر مثقال طلای آب شده ۱۷ عیار نیز مشمول افزایش قیمت شده و به چهار میلیون و ۵۳۴ هزار تومان رسیده است. همچنین هر گرم طلای ۱۸ عیار با حدود ۱۵ هزار تومان افزایش تا یک میلیون و ۵۰ هزار تومان هم در طول هفته افزایش یافت اما با تعدیلی که صورت گرفت، آخرین قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار یک میلیون و ۴۰ هزار تومان مبنای معاملات در آخر هفته بود.

 

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

 

 

 

 

ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا