تداوم رشد قیمت نفت با افزایش تقاضا در بازارهای جهانی

به گزارش رصد روز، به گزارش رویترز، به دلیل انتظارات برای افزایش تقاضای سوخت، به ویژه در ایالات متحده، اروپا و چین، و از طرفی حفظ نظم در عرضه توسط تولیدکنندگان عمده، قیمت نفت روز پنجشنبه برای سومین روز متوالی افزایش یافت.

معاملات آتی نفت خام برنت ۴۹سنت معادل ۰.۷درصد افزایش یافت و به ۷۱دلار و ۸۴سنت در هر بشکه رسید که بالاترین قیمت آن از سپتامبر ۲۰۱۹ بود. این معیار بین‌المللی روز چهارشنبه نیز ۱.۶درصد رشد را تجربه کرد.

همچنین معاملات آتی نفت خام وست تگزاس اینترمیدیت آمریکا ۴۴سنت معادل ۰.۶درصد صعود کرد و به قیمت ۶۹دلار و ۲۷سنت در هر بشکه مورد معامله قرار گرفت که به بالاترین قیمت خود از اکتبر ۲۰۱۸دست یافت. از طرفی این معیار در جلسه معاملاتی گذشته ۱.۵درصد افزایش یافته بود.

اتفاق نظر در میان پیش‌بینی‌کنندگان بازار، از جمله سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدان آن (اوپک پلاس)، این است که تقاضای نفت در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ بیش از میزان عرضه خواهد بود که این موضوع اخیرا باعث افزایش قیمت‌ها شده است.

داده‌های اوپک پلاس نشان می‌دهد که تا پایان سال جاری تقاضای نفت ۹۹.۸میلیون بشکه در روز، و در همین حال عرضه آن ۹۷.۵میلیون بشکه در روز خواهد بود.

عامل اصلی این توازن مجدد، افزایش مجدد تقاضا در ایالات متحده، بزرگترین مصرف‌کننده نفت در جهان، به دلیل مصرف خودروها در تابستان امسال، به همراه افزایش تقاضای سوخت در چین، دومین مصرف‌کننده بزرگ نفت در جهان، و همچنین اتمام قرنطینه‌های کووید-۱۹ در بریتانیا است.

  قیمت جدید خرما اعلام شد

ویوک دار، تحلیلگر کامودیتی‌های CBA در یادداشتی اذعان داشت: “فصل رانندگی در ایالات متحده دوره‌ای است که مصرف سوخت در آن بیش از حد معمول است. عبور و مرور در بریتانیا نیز اکنون در بالاتر از سطح پیش از بیماری همه‌گیر قرار دارد. ما همچنان شاهد بهبود تقاضای نفت در ایالات متحده، اروپا و چین هستیم.”

اوپک پلاس روز سه‌شنبه توافق کرد که برنامه‌های خود را برای کاهش تدریجی محدودیت‌های عرضه نفت تا ماه جولای ادامه دهد.

این جلسه اوپک پلاس ۲۰دقیقه طول کشید که کوتاه‌ترین زمان نشست این گروه تا کنون بوده، و این موضوع انطباق قوی در بین اعضا و اعتقاد به این که به محض فروکش کردن بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ تقاضا بهبود می‌یابد، را نشان می‌دهد.

کاهش سرعت مذاکرات ایران و آمریکا برای احیای توافق هسته‌ای نیز باعث کاهش انتظارات برای عرضه مجدد نفت ایران در سال جاری شده است.

نماینده اتحادیه اروپا که مسئولیت هماهنگی مذاکرات را به عهده دارد اذعان داشت که به عقیده وی در دور بعدی مذاکرات که هفته آینده آغاز می‌شود، توافق حاصل خواهد شد.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

اقتصاد آنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا