ترفند‌های روانشناسی که شما را به اهدافتان نزدیک می‌کند

همه می‌توانند با آگاهی از ترفند‌های روانشناسی و تلاش، به اهداف خود در زندگی برسند.

به گزارش رصد روز، آغاز یک سال جدید همیشه انگیزه انسان را به قدم برداشتن به سوی اهدافش تقویت می‌کند؛ به نحوی که ما در سال جدید می‌توانیم یک فرصت عالی برای تصمیم‌گیری دوباره، نفس تازه کردن و انجام دادن کار‌های جدید به دست آوریم.

بسیاری از ما از سال جدید به عنوان فرصتی برای تعیین اهداف جدید استفاده می‌کنیم، اما همانطور که سال ادامه می‌یابد، اغلب متوجه می‌شویم که دستیابی به این اهداف شگفت‌آور دشوار است.

چند بار برای شما اتفاق افتاده است که یک هدفی را در سال جدید آغاز کنید، اما آن را در میانه سال رها کنید؟

انگیزه یک چیز نامشخص است، اما فقط به این دلیل که شما در گذشته تلاش کرده‌اید، به این معنی نیست که شما نمی‌توانید در آینده موفق باشید. انگیزه مانند یک موتور است که می‌توانید آن را تنظیم کنید و فرمان آن را به مسیر درست بچرخانید.

بیایید به چند ترفند روانشناسی برای غرق شدن با موتور انگیزه خاص خود نگاه کنیم، زیرا اهداف خود را برای سال جدید تعیین می‌کنید.

ترفند‌های روانشناسی که شما را به اهدافتان نزدیک می‌کند

هدف شما یک چالش است، نه یک تهدید

اگر هدف شما مبتنی بر ترس و تهدید باشد، احتمال دستیابی به آن کمتر از هدف مبتنی بر چالش است. در اینجا چند نمونه آورده شده است:

تهدید: اگر فشار خون خود را کاهش ندهم، احتمالاً سکته می‌کنم.

چالش: من می‌خواهم فشار خون خود را کاهش دهم تا بتوانم کیفیت زندگی خود را ارتقا دهم.

تهدید: من نیاز به ادامه تحصیل دارم، زیرا اگر این کار را نکنم، این ترم مردود می‌شوم.

چالش: من نیاز به ایجاد یک برنامه جدید مطالعه برای خودم دارم تا بتوانم به دانشجویی تبدیل شوم که در ذهن خودم دارم.

تهدید: من باید بفهمم که چگونه با رئیس جدیدم ارتباط برقرار کنم تا یک رابطه سنگین با او نداشته باشم.

چالش: من می‌خواهم با یادگیری مهارت‌های ارتباطی جدید، رابطه خود را با رئیس جدیدم بهتر کنم.

آیا متوجه تفاوت بین این نمونه‌ها شدید؟

نسخه‌های تهدیدآمیز اهداف، ترسناک و مشخص به نظر می‌رسند و اگر به سمت هدف مبتنی بر تهدید خود پیشرفت نمی‌کنید، ممکن است خود را درگیر کنید تا به طور کلی از کنار آمدن با شرایط جلوگیری شود، اما نسخه‌های مبتنی بر چالش امیدوارکننده‌تر و آینده نگرانه‌تر هستند. آن‌ها جهت بیشتری به شما می‌دهند تا برای هدف خود تلاش کنید.

با یک نفر قرارداد امضا کنید

با چه کسی در مورد اهدافتان صحبت کرده‌اید؟ چقدر در مورد جزئیات آن گفته‌اید؟

وقتی نوبت به انگیزه می‌رسد، ما انسان‌ها بسیار حیوانات اجتماعی هستیم. گاهی اوقات کمی فشار اجتماعی می‌تواند به ما کمک کند تا به آنچه می‌خواهیم برسیم. چیزی در مورد تعهد به هدف برای شخص دیگری وجود دارد که پایبندی به آن را راحت‌تر می‌کند یا شاید دست کشیدن از آن دشوارتر شود.

اگر قبلاً اهداف خود را در زمان شروع سال جدید اعلام کرده‌اید، برای شما خوب است، زیرا اکنون افراد را مجبور کرده‌اید که به شما به عنوان مسئول انتخابتان نگاه کنند و اگر در این مسیر از دوستانتان کمک گرفته‌اید، کار درستی کرده‌اید.

علاوه بر این، حتی می‌توانید با امضای یک قرارداد اجتماعی با کسی یک قدم جلوتر بروید یعنی یک قرارداد تحت‌اللفظی که بر روی کاغذ مشخص می‌کند که شما به طور خاص برای چه چیزی متعهد می‌شوید و چگونه پیشرفت خود را اندازه می‌گیرید.

آیا جدول زمانی برای اهدافتان مشخص کرده‌اید؟ برای رسیدن به اهداف خود چه پاداشی خواهید گرفت؟

ترفند‌های روانشناسی که شما را به اهدافتان نزدیک می‌کند

شما و شاهد خود باید این سند را امضاء و توافق کنید که آن را  با هم  مورد بررسی قرار دهید تا مطمئن شوید که در مسیر خودش است.

به نظر  می رسد این روش کمی سختگیرانه باشد، اما مطمئن باشید که نتیجه‌بخش است. این قرارداد به دلایل مختلف روی هر شخص کار می‌کند و شاید به عنوان یک حافظه آهسته عمل کند اما پشتیبانی اجتماعی بیشتری دارد و به افراد در حل مسئله کمک می‌کند.

بنابراین، منتظر یک چالش برای سال جدید باشید، اما بدانید که برای موفقیت بیشتر، باید ارزش‌های خود را برنامه‌ریزی کنید.

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

 

 

 

 

 

باشگاه خبرنگاران

مطالب مرتبط