ترمز خودرو توسط بازار ارز کشیده شد

قیمت خودرو، امروز، دوشنبه، ۱۶ بهمن ۱۴۰۲، تحت تاثیر روند نزولی نرخ ارز در روز گذشته آغاز به کار کرد. طوری که به نظر می‌رسد این بار نوبت به دلار رسید تا ترمز بازار خودرو را بکشد.

به گزارش رصد روز، سرانجام پس از هفته‌ها روند صعودی نرخ ارز، دولت از ابتدای این هفته بار دیگر سیاست تثبیت نرخ را در پیش گرفت و با سیاست‌های دستوری فعلا بازار را به کنترل خود درآورد تا دلار به سمت کانال‌های پایین‌تر عقب‌گرد کند. اتفاقی که بلافاصله در قیمت خودرو هم تخلیه شد و امروز اکثر محصولات روند ریزشی را در پیش گرفتند.

بررسی نمودارها نشان می‌دهد در سال جاری ارز مهم‌ترین بازیگر بازار خودرو بوده و نقش پررنگ‌تری حتی نسبت به متغیرهای عرضه و تقاضا در تعیین قیمت خودرو ایفا می‌کند.

امروز، دوشنبه، ۱۶ بهمن ۱۴۰۲، نیز به دنبال عقب‌نشینی دلار از کانال‌شکنی روزهای گذشته، مقاومت بازار خودرو شکست و هیچ‌کدام از محصولات مورد بررسی رنگ سبز را به خود ندید.

با توجه به قیمت‌های اعلامی وب‌سایت کارنامه، قیمت خودرو در حال حاضر روند پرتلاطمی را پشت سر می‌گذارد.

بررسی ۱۰ خودروی پرطرفدار بازار داخلی نشان می‌دهد که تمام آن‌ها امروز از موضع روزهای گذشته خود عقب نشسته‌اند و تماما علامت منفی را پشت قیمت‌های خود به نمایش گذاشته‌اند. البته نیم‌نگاهی به قیمت سایر محصولات داخلی هم که در این گزارش به نام آن‌ها اشاره نشده، بازاری سراسر قرمزپوش را به تصویر می‌کشد.

در میان محصولات مورد بررسی سمند سورن‌پلاس بنزین بیش از هر محصول دیگری کاهش قیمت دارد. مدل دوگانه‌سوز این سدان نیز از ریزش قیمت‌ها در امان نمانده است.

افت قیمت سایر محصولات ایران خودرو نیز گرچه به یک درصد هم نمی‌رسد، اما آن‌ها هم نتوانسته‌اند مقاومت کنند و با قیمت پایین‌تری نسبت به روز گذشته معامله می‌شوند.

همان‌طور که در روزهای صعودی بازار خودرو، محصولات ایران خودرو تب تندتری دارند، در روزهای کم‌رمق بازار نیز سرعت افت قیمت آن‌ها بالاتر است.

بر این اساس گرچه هر چهار محصول مورد بررسی سایپا هم از مسیر کلی بازار تبعیت کرده‌اند، اما در شیب رو به پایین آن‌ها احتیاط بیشتری مشاهده می‌شود.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط

آخرین اخبار