ترویج فحشا به بهانه نشان دادن خلاقیت هنری / مفسدین فی الارض در پوشش هنر

به گزارش رصد روز ، در شرایطی که صیانت از کاربران در فضای مجازی وارد فاز اجرایی شده و از حالت حرف و شعار به یک تصمیم جدی برای سازماندهی این فضا درآمده اما همچنان در این فضا شاهد لجن پراکنی هستیم. این اتفاق در شرایطی می افتد که در برخی از ک...

به گزارش رصد روز ، در شرایطی که صیانت از کاربران در فضای مجازی وارد فاز اجرایی شده و از حالت حرف و شعار به یک تصمیم جدی برای سازماندهی این فضا درآمده اما همچنان در این فضا شاهد لجن پراکنی هستیم. این اتفاق در شرایطی می افتد که در برخی از کشورهای اروپایی مانند فرانسه برای اشاعه دهندگان فحشا جریمه های سنگین در نظر گرفته شده اما در عین حال برخی با راه اندازی یک صفحه اجتماعی در داخل کشور  سعی در معرفی چهره دیگری از فرهنگ کشور دارند و تأسف بارتر اینکه چنین صفحاتی به صورت عمومی در دسترس همگی قرار دارد.

بررسی برخی دیگر از این صفحه ها نشان میدهد که عده ای به بهانه ترویج آثار هنری به نمایش مستهجن ترین شکل هنر می پردازند و در این میانه گویا نظارت دستگاههای متولی کافی نیست. یکی دیگر از مواردی که نباید از بیان آن غافل شد مقایسه فرهنگ و اخلاق در ایران اسلامی در مقایسه با سایر کشورهای دنیاست. در برخی کشورهای اروپایی چنانچه زنان روسپی در فضای اجتماعی مبادرت به تبلیغ فحشا کنند با مجازات های سنگین و یا حبس روبرو خواهند شد و بدان معنی است که ترویج فحشا در فرهنگ های مختلف خط قرمز محکمی است که عدول از آن با شدیدترین برخوردها همراه خواهد بود.

به استناد ماده ۷۴۲، از فصل چهارم قانون جرایم رایانه‌ای، انتشار، توزیع، معامله و نگهداری، به قصد تجارت یا افساد، «محتویات مستهجن»، جرم است و مرتکبان این اعمال به مجازات مقرر در قانون محکوم می‌شوند.این مجازات، با توجه به شرایط و نحوه وقوع جرم، شامل ۹۱ روز تا ۲ سال زندان و جزای نقدی است. قانون جرایم رایانه‌ای میان «محتویات مبتذل» و «محتویات مستهجن»، تفاوت قائل شده و برای هرکدام تعریفی مستقل ارائه کرده‌است.

 

طبق تبصره یک ماده ۷۴۲، «محتویات و آثار مبتذل، به آثاری اطلاق می‌گردد که دارای صحنه و صور قبیحه باشند.» افرادی که مرتکب جرم انتشار «محتویات مبتذل» شوند، حسب مورد، دست‌کم به یکی از مجازات‌های مذکور در قانون (جزای نقدی یا حبس) محکوم خواهندشد.«محتویات مستهجن»، طبق تعریفی که تبصره ۴ ماده ۷۴۲ ارائه داده، عبارت است از «تصویر، صوت یا متن واقعی یا غیرواقعی … که بیانگر برهنگی کامل زن یا مرد یا اندام تناسلی یا آمیزش و عمل جنسی انسان است. »

 

بررسیها نشان میدهد که فردی به نام ا.م با ترسیم صور قبیحه و مستهجن در فضای اینستاگرام اقدام به ترویج بی بند و باری می نماید و در این میان از هیچ تلاشی دریغ نکرده و در عین حال تصاویری را نقاشی می کند که اگر کاربری با چنین پوششی اقدام به انتشار تصاویری از خود در صفحه اجتماعی اش کند با محدودیت های طولانی و یا همیشگی اینستاگرام مواجه خواهد شد که نمونه این موضوع را در مورد تتلو شاهد بودیم.

نیت چنین کاری هرچه که باشد نتیجه اش ترویج فساد در جامعه ایست که این روزها ملتهب تر از همیشه نیازمند پالایش است اما وجود چنین رفتارهایی مانع جدی در رسیدن به این هدف است.

از دستگاههای قضایی و امنیتی انتظار ضمن اشد مجازات چنین مفسدینی زمینه بروز چنین رفتارهایی را برای همیشه مرتفع کنند.

آیت الله حسین مظاهری در این خصوص گفت:  اشاعۀ فحشاء و شیوع بی‌بندوباری، غصب امنیّت اجتماعی است و این نوع غصب، از غصب هر باغ و خانه‌ای بالاتر است

اگر کسی حتی یک وجب از زمین دیگری را غصب کند، در قیامت آنچه غصب شده، طوقی از آتش می‌شود و به گردن غاصب می‌افتد و با این رسوایی او را به صف محشر می‌آورند و با همان حالت، در پیشگاه حق تعالی حاضر می‌گردد، مگر اینکه توبه کند و برگردد.

رهبر انقلاب نیز با اشاره با تخدیر جامعه به واسطه تبلیغ و ترویج فحشا می فرمایند دشمن از راه اشاعه‌ی فرهنگ غلط – فرهنگ فساد و فحشا – سعی می‌کند جوانهای ما را از ما بگیرد.

در پایان توجه به این موضوع ضروریست که غرق کردن افراد جامعه با حربه های مختلف پیاده کردن سرنشیان انقلاب اسلامی است که هرگز نباید به سادگی از کنار آن گذشت.

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط

آخرین اخبار