تشکیل پرونده قضایی برای بازیگر مشهور

دادستانی تهران برای یک مجری، بازیگر به دلیل توهین و هتاکی پرونده قضایی تشکیل داد و به مدیر مسئول یک روزنامه تذکر داد.

به گزارش رصد روز،  قوه قضاییه اعلام کرد در پی انتشار مطلبی در جهت برهم زدن امنیت روانی جامعه و توهین و هتاکی، دادستانی تهران روز گذشته برای یک مجری ـ بازیگر، پرونده قضایی تشکیل داد. دادستانی تهران همچنین در پی شیطنت یک روزنامه، تذکر لازم را به مدیرمسئول آن روزنامه ابلاغ کرد. فرد هتاک “حسین پاکدل” است که با انتشار یک استوری اینستاگرامی شهیدان خدمت به ویژه شهید آیت‌الله رئیسی و همچنین شهید حاج قاسم سلیمانی مورد تمسخر و هجو قرار داد. همچنین روزنامه‌ای که از دادستانی تهران تذکر گرفته است، روزنامه “جهان صنعت” است که مدیرمسئول این روزنامه پیش از این چند بار دادگاهی و احضار شده است.

 

دادسرا نهادی در دادگستری است که در حوزه قضائی هر شهرستان در همراهی دادگاه‌ انجام وظیفه می‌کند و عهده‌دار کشف جرم، تعقیب متهم، اقامه دعوی و اعلام جرم از جنبه حق‌اللهی و حفظ حقوق عمومی و حدود اسلامی، اجرای حکم و نیز رسیدگی به امور حسبی بر اساس مقررات قانونی است که به ریاست دادستان اداره و به تعداد لازم دارای معاون، دادیار، بازپرس و تشکیلات اداری می‌باشد و در جرائمی که جنبه خصوصی دارد دادسرا با شکایت شاکی خصوصی شروع به تعقیب و تحقق می‌کند.

در حوزه قضایی بخش (دادگاه بخش) وظیفه دادستان را دادرس علی‌البدل بر عهده دارد.

ریشه نام
این نهاد در قانون اصول تشکیلات عدلیه و محاکم شرعیه و حکم صلحیه تحت نام «پارکه» (از واژه parquet در زبان فرانسوی) آمده بود که در سال ۱۳۱۸ بر اساس قانون فرهنگستان به دادسرا تغییر نام داد.

اجزاء دادسرا
در نظام قضایی کنونی جمهوری اسلامی ایران برای قضات دادسراها عناوین و مشاغل قضایی زیر پیش‌بینی شده‌است:

دادستان: دادستان یا مدعی‌العموم یا مقام تعقیب، مقام قضایی است که برای حفظ حقوق عامه و نظارت بر حسن اجرای قوانین و تعقیب کیفری مجرمین و بزهکاران مطابق قوانین جاریه انجام وظیفه می‌کند و ریاست دادسرا را نیز عهده‌دار است.
وظایف دادستان: بر اساس قوانین و مقررات حاکم دادستان در حوزه قضائی مربوط دارای وظایف و تکالیف مانند موارد زیر است:

کشف جرم و شروع به تعقیب کیفری بزهکاران و مجرمین
اعلام جرم در مواردی که جنبه حق‌اللهی و عمومی دارد
نظارت بر انجام تحقیقات مقدماتی و دادن تعلیمات لازم به بازپرس
موافقت یا عدم موافقت با قرارهای صادره از ناحیه دادیار یا بازپرس
ضبط وثیقه و اخذ وجه التزام و وصول وجه الکفاله
اجرای احکام کیفری و جزائی
پیشنهاد آزادی مشروط
لغو تعلیق اجرای حکم
ریاست و نظارت بر ضابطین دادگستری از حیث وظایفی که به عنوان ضابط بر عهده دارند.
معاون دادستان: معاون دادستان مقام قضایی است که تحت نظارت دادستان قسمتی از وظایف دادسرا را انجام داده و در غیاب دادستان به جانشینی او عمل می‌کند.
دادیار: دادیار، مقام قضایی است که در مواقعی که در حوزه قضایی به تعداد کافی بازپرس حضور نداشته باشد، تحت شرایطی،از طرف دادستان وظایف بازپرس را انجام می‌دهد.
بازپرس: بازپرس یا مستنطق یا مقام تحقیق، مقام قضایی است که تحقیقات مقدماتی جرائم و جمع‌آوری دلایل له و علیه متهم بر عهده اوست و تحت نظارت دادستان وظایف قانونی خود را انجام می‌دهد.
دادیار و بازپرس پس از ارجاع پرونده از سوی دادستان یا معاون او (معاون ارجاع) تحقیقات مقدماتی را انجام می‌دهند و دلایل را جمع‌آوری می‌کنند و در نهایت یکی از قرارهای نهائی (قرار موقوفی تعقیب، قرار منع تعقیب، قرار جلب به دادرسی) را صادر می‌کنند. این قرارها برای اظهارنظر (موافقت یا عدم موافقت) به دادستان یا معاون او (دادیار اظهارنظر) ارسال می‌شود. اگر از نظر دادستان قرارهای صادره صحیحاً و مطابق مقررات صادر شده باشد، موافقت خود را اعلام و چنانچه از نظر ایشان قرارهای صادره برخلاف مقررات صادر شده باشد، مخالفت خود را اعلام می‌کنند. در صورت مخالفت دادستان با قرار صادره و اصرار بازپرس یا دادیار به نظر سابق خود (مثلاً یکی عقیده به جلب به دادرسی و دیگری عقیده به منع تعقیب داشته باشد) پرونده برای حل اختلاف به دادگاه صالح به رسیدگی به اصل اتهام ارجاع می‌شود و دادگاه صالح به اختلاف رسیدگی و حل اختلاف می‌کند. تصمیم دادگاه در این خصوص قطعی است.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط