تصویب قطعنامه شورای امنیت برای تسهیل کمک‌های بشردوستانه به افغانستان

image_pdfimage_print

به گزارش رصد روز، شورای امنیت سازمان ملل به اتفاق آرا قطعنامه‌ای را برای تسهیل کمک‌های بشردوستانه به افغانستان تصویب کرده است که بر اساس آن نهادهای بین المللی اجازه انتقال پول به این کشور را دارند.

شورای امنیت سازمان ملل به اتفاق آرا قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تسهیل کمک‌های بشردوستانه به افغانستان را تصویب کرد بر اساس آن، نهادهای سازمان ملل و دیگر سازمان‌های بین‌المللی اجازه دارند جهت کمک‌های بشر دوستانه برای افغانستان پول دریافت کنند و آن را به این کشور منتقل کنند.

در این قطعنامه همچنین شرایط و معیارهایی برای عدم دسترسی طالبان به این کمک‌ها در نظر گرفته شده است.

این قطعنامه اولین گام سازمان ملل پس از ماه‌ها کشمکش بر سر چگونگی جلوگیری از یک فاجعه انسانی در پی سقوط اقتصادی در افغانستان از زمان بازگشت طالبان به قدرت در اواسط ماه آگوست است.

«ذبیح الله مجاهد» سخنگوی طالبان در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه از قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد به مثابه گامی خوب در جهت تسهیل کمک‌های بشردوستانه به افغانستان نام برده است.

وی اظهارداشت: این اقدام می‌تواند به وضعیت اقتصادی افغانستان کمک کند و امیدواریم چنین کاری به سرعت بخشیدن به رفع تحریم‌های فلج‌کننده اقتصادی و بانکی اعمال‌شده بر نهادهای مرتبط نیز کمک کند.

به گزارش بی.بی.سی، در پیش‌نویس جدید آمده است که “برای یک دوره یک ساله، کمک‌های بشردوستانه و سایر فعالیت‌هایی که نیازهای اولیه انسانی در افغانستان را تامین می‌کند، ناقض قطعنامه شماره ۲۲۵۵ سال ۲۰۱۵ نیست که تحریم‌هایی را بر نهادهای مرتبط با طالبان اعمال می‌کند.”

سازمان‌های حقوق بشری تاکید می‌کنند که تحریم‌های مالی دولت طالبان کار کمک رسانی به افغانستان را دشوار کرده است.

هفته گذشته کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در نشست ویژه خود برای افغانستان متعهد شدند که به هدف رسیدگی به بحران بشری موجود در این کشور، در زمینه «گشایش مجاری مالی و بانکی و از سرگیری جریان پول و مساعدت بشری» به افغانستان تلاش کنند.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا