تصویر متفاوت و دیده‌نشده از مقبره کوروش

به گزارش رصد روز، مقبرۀ کوروش در اصل نمایی بسیار متفاوت از آنچه که ما امروز می‌بینیم داشته است؛ طبق اطلاعاتی که از نوشته‌های مورخان به دست آمده و همینطور بررسی‌های صورت گرفته بر روی خود مقبره، این بنا قبلا دارای حکاکی‌هایی بوده که شامل نو...

به گزارش رصد روز، مقبرۀ کوروش در اصل نمایی بسیار متفاوت از آنچه که ما امروز می‌بینیم داشته است؛ طبق اطلاعاتی که از نوشته‌های مورخان به دست آمده و همینطور بررسی‌های صورت گرفته بر روی خود مقبره، این بنا قبلا دارای حکاکی‌هایی بوده که شامل نوشته‌هایی به خط میخی و همینطور نقش و نگارهایی از جمله یک گل بوده است.

اما مهم‌تر از این‌ها، این بنا در اطراف خودش دارای ستون‌هایی به قطر نزدیک به یک متر بوده که تعداد آن‌ها به بیش از بیست مورد می‌رسیده است. از جملۀ کسانی که به این ستون‌ها اشاره کرده رابرت کِر پورتر است که حدود ۲۰۰ سل قبل در سال ۱۸۱۸ میلادی از آرامگاه دیدن کرده و دربارۀ آن نوشته است: «یک منطقۀ وسیع که محدودۀ آن با ۲۴ ستون گرد مشخص شده، ساختمان را مانند مربعی احاطه کرده است . . . فاصلۀ هر ستون از ستون کناری بیش از ۴ متر است. ۱۷ ستون هنوز ایستاده‌اند و دور و برشان آکنده از زباله است».

همانطور که در تصاویر معاصر از این بنا می‌توان دید، امروزه دیگر از این ستون‌ها خبری نیست اما در یکی از قدیمی‌ترین عکس‌هایی که از این بنا گرفته شده می‌توان آثاری از ستون‌های اطراف آن را مشاهده کرد. این عکس به احتمال زیاد توسط آنتوان سوروگین و بیش از یک قرن قبل در دوران قاجار گرفته شده است.

 

مطالب مرتبط