تغییر احتساب سوابق بیمه کارگران و نحوه رسیدگی به اعتراض آن

به گزارش رصد روز،  این شیوه‌نامه در جلسه‌ای با حضور حسن زینلی‌نژاد – معاون قضایی در امور کار و تأمین‌اجتماعی دیوان عدالت اداری –  به امضای علی حسن رعیتی‌فرد – معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی – و غلا...

به گزارش رصد روز،  این شیوه‌نامه در جلسه‌ای با حضور حسن زینلی‌نژاد – معاون قضایی در امور کار و تأمین‌اجتماعی دیوان عدالت اداری –  به امضای علی حسن رعیتی‌فرد – معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی – و غلامحسین ستوده‌خو – معاون بیمه‌ای سازمان تأمین‌اجتماعی – رسید.

به موجب ماده ۱۴۸ قانون کار “کارفرمایان کارگاه‌های مشمول این قانون، مکلفند براساس قانون تأمین‌اجتماعی نسبت به بیمه کردن کارگران واحد خود اقدام کنند.” بر این اساس علاوه بر راهکارهای پیش‌بینی شده در قانون تأمین‌ اجتماعی، برخی از اختلافات کارگر و کارفرما در مورد اجرای این تعهد کارفرما، در مراجع حل اختلاف ادارات کار مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و یکی از عمده‌ترین موضوعات شکایت از دستگاه‌های دخیل در این حوزه در دیوان عدالت اداری، مربوط به موضوعات رسیدگی به این اختلافات و نیز نحوه صدور و اجرای آرای هیأت‌های تشخیص و حل اختلاف است.

بر اساس این شیوه‌نامه شعب سازمان تأمین‌اجتماعی موظف به معرفی نماینده خود به‌عنوان کارشناس مطلع جهت حضور در جلسات رسیدگی به دعاوی موضوع ماده ۱۴۸ قانون هستند و کارشناسان مذکور با مدارک و مستندات لازم در تمامی جلسات رسیدگی به این دعاوی شرکت خواهند کرد.

 

همچنین از آنجا که آرای حل اختلاف در خصوص پرداخت حق بیمه، اصلاح عناوین شغلی و دستمزد کارگر توسط سازمان تأمین‌اجتماعی به اجرا گذاشته می‌شود، در این شیوه‌نامه بر ارسال نسخه‌ای از دادخواست ارائه شده به انضمام کلیه مدارک و مستندات مربوط به دعاوی، همراه با دعوتنامه جلسه رسیدگی به ادارات‌ کل سازمان تأمین‌اجتماعی تاکید شده است.

مطالب مرتبط