تنش‌ها ریزش قیمت‌ دلار را متوقف کرد؟

معامله‌گران می‌گفتند با تعدیل شدن تنش در منطقه، بازارساز با تزریق دلار نقدی در هرات، توانست حمایت‌ها را بشکند و قیمت دلار دو کانال از دست دهد. از نظر آن‌ها نوسان‌گیران هم دست به تست تزریق می‌زدند و در مقاطعی که بازارساز تزریق نداشت به قیم...

به گزارش رصد روز، معامله‌گران می‌گفتند با تعدیل شدن تنش در منطقه، بازارساز با تزریق دلار نقدی در هرات، توانست حمایت‌ها را بشکند و قیمت دلار دو کانال از دست دهد. از نظر آن‌ها نوسان‌گیران هم دست به تست تزریق می‌زدند و در مقاطعی که بازارساز تزریق نداشت به قیمت نوسان می‌دادند.

با همین سناریویی که گفته شد در روز یکشنبه یک حمایت دلار از دست رفت اما در ادامه با رسیدن قیمت به کف، دوباره نرخ دلار با لای مرز حمایتی از دست رفته برگشت.

قیمت دلار هرات در ۶۳ هزار و ۸۵۰ تومان شروع به کار کرد و با نوسان رو به بالای درهم تا ۶۴ هزار و ۲۰۰ تومان بالا رفت. اما در ادامه با روند نزولی درهم، قیمت دلار هرات هم با کاهش، دوباره وارد کانال ۶۳ هزار تومان شد و به زیر مرز حمایت رفت. در معاملات عصر با خبر تکذیب مذاکرات بین ایران و آمریکا قیمت دلار هرات دوباره به سمت مرز ۶۴ هزار تومان رفت.

خبر برگشت به مذاکرات از روز شنبه در بازار بود و در «کف بازار» روز گذشته به این موضوع اشاره شد که بازار فعلا روی این موضوع ارزش‌گذاری نمی‌کند،‌ اما خبر کذبش در کنار تحریم‌های آمریکا نرخ را از کف دور کرد. در واقع در روز یکشنبه معامله‌گران چپ و راست شدند.

قیمت درهم امارات که در روز گذشته از کاهش قیمت معاملات پشت خطی عقب افتاده بود در روز یکشنبه با گپ منفی در ۱۷ هزار و ۵۵۰ تومان بازگشایی کرد و در ابتدا با افزایش تا ۱۷ هزار و ۶۵۰ تومان بالا رفت. در ادامه قیمت حواله با کاهش به زیر نرخ بازگشایی رفت و در ۱۷ هزار و ۴۸۰ تومان بسته شد. قیمت درهم در روز گذشته از کاهش قیمت دلار جاماند در روز یکشنبه از افزایش معاملات پشت خطی.

قیمت سکه هم در ابتدا با کاهش به کف ۴۳ میلیون رسید اما در ادامه با نوسان در ۴۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بسته شد. حباب سکه هم با افزایش دوباره به ۷ میلیون رسید.

قیمت طلای آبشده در نبود انس طلا، از روند دلار پیروی کرد و با کاهش تا حمایت ۱۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان پایین رفت اما از این مرز حمایت شد و دوباره به مرز ۱۶ میلیون رسید. قیمت طلای آبشده در روز یکشنبه دوباره حباب منفی به خودش گرفت.

بعد از کاهش تنش در معادلات منطقه‌ای و حذف شدن این خبرها از بازار، معامله‌گران به دو جنس خبر توجه داشتند. خبرهای اقتصادی داخلی و خبرهای بیرونی که روی عرضه و تقاضای دلار اثرگذار هستند. در روز یکشنبه دو خبر مورد توجه فعالان بازار بود. خبر اول درمورد صحبت‌های رئیس کل بانک مرکزی عراق بود. با این حال که این خبر جدید نبود و قبلا اثرش را در بازار گذاشته اما از آن‌جایی که عراق مقصد دوم صادرات کالایی ایران است مورد توجه بازار قرار گرفت. در این خبر گفته شده حدود ۲۰ بانک عراقی به منظور اطمینان از انطباق با استانداردهای امریکا در مورد پولشویی و تحریم ایران، از انجام نقل و انتقالات دلاری منع شدند، اما همچنان در عراق با استفاده از دینار به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهند.

در همین حال، بخش بانکی در عراق یک پلتفرم الکترونیکی با هدف نظارت بر استفاده از دلار و تشدید کنترل فعالیت‌های اقتصادی غیر قانونی راه‌ اندازی کرده است، تا فرار مالیاتی برخی واردکنندگان و تجار را ثبت کند.

خبر دوم صحبت‌های عضو اتاق بازرگانی تهران در مورد ارز کالاهای اساسی بود. داوود رنگی گفته بیشتر از یک ماه است که به کالاهای اساسی هیچ ارزی از سوی بانک مرکزی اختصاص داده نشده. همچنین ما در کالاهای اساسی به مقدار زیاد، خرید اعتباری صورت می‌دادیم اما از چند روز گذشته، فروشنده‌ها فشار آورده‌اند که اول مطالباتشان را دریافت کنند و بعد کالا بفروشند؛ در حالیکه به موازات، از فروش اعتباری خودداری می کنند.

پیش‌بینی معامله‌گران از خبرهای از جنس مذاکرات این است که خبرهای بعدی ضرب سکه بدون تاریخ و آزادسازی پول از عراق باشد.

تحلیل‌گران فنی معتقدند بازار بلاتکلیف است و این را در حبس نرخ در دامنه مشخص می‌شود دید. قیمت طلای آبشده بین ۱۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تا ۱۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان گیر کرده که اگر از بالا خارج شود می‌تواند به سمت مقاومت ۱۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان حرکت کند. نسبت به برگشت قیمت گروهی می‌گویند آنجا کف بود اما در مقابل گروهی از معامله‌گران معتقدند این برگشت پولبک هست.

نکته بازار این بود که یکسری‌ها با محاسبه دلار نهفته در سکه عرضه شده مرکز مبادله معتقدند فروش سکه با این نرخ به بازار سیگنال می‌دهد.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط

آخرین اخبار