تنها شرکتهای زیان ده لیزینگی را بشناسید

نتایج حاکی از آنست که دو شرکت لیزینگی فعال در بازار سرمایه در حال حاضر تنها شرکتهای لیزینگ زیان ده کشور هستند که با توجه به موضوع فعالیت این شرکتها توجه و دقت ویژه در این خصوص اجتناب ناپذیر است 

به گزارش اختصاصی رصد روز، بررسی گزارشات مالی شرکتهای لیزینک نشان می دهد که در در دوره منتهی به پایان خردادماه سال جاری اغلب شرکتهای لیزینگ با کاهش سود خالص و سود انباشته روبرو بودند اما دو شرکت لیزینگ ایرانیان و لیزینگ رازی شرایط اورژانسی نسبت به سایر شرکتهای همگروه خود دارند.

شرکت لیزینگ ایرانیان که ۵۷.۲۵ درصد سهام آن در اختیار بانک تجارت در دوره مالی متهی با پایان خرداد اگرچه ۴ درصد از زیان انباشته خود را کاهش داد اما همچنان با یک هزار و ۵۹۹ میلیارد ریال زیان انباشته زیان ده ترین شرکت لیزینگ کشور در بازار سرمایه است.

زیان ناخالص لیزینگ ایرانیان ۸۳ میلیارد و ۱۴۳ میلیون ریال نشان می دهد و زیان عملیاتی این شرکت نیز ۸۰ میلیارد و ۶۲۷ میلیون ریال در پایان خرداد ماه سال جاریست که با توجه به ماهیت فعالیت شرکتهای لیزینگ نگرانی های زیادی را ایجاد می کند. اگرچه برخی معتقدند که سهامداری بانک تجارت در این شرکت لیزینگی مانع از رخ دادن اتفاقات بد خواهد بود اما در عین حال آنچه که شاهد آن هستیم زیانیست که ماحصل اتخاذ سیاستهای اشتباه در این شرکت است.

لیزینگ رازی، راضی به نمایشی ضعیف

اگرچه شرکت لیزینگ رازی زیان انباشته به مراتب کمتری نسبت به لیزینگ ایرانیان دارد اما با توجه به اینکه اکثر سهامداران این شرکت را افراد حقیقی تشکیل می دهند نگرانی های به خصوصی درباره لیزینگ رازی ایجاد شدنیست. این شرکت کار خود را با ثبت زیان انباشته ۵۶ میلیارد و ۳۴۳ میلیون ریالی در دوره مالی منتهی به خرداد ۱۴۰۲ به پایان رساند تا شاید این نیاز را در بین مدیران خود خلق کند که نیاز به تجدید ارزیابی مشی مدیریتی در این شرکت اجتناب ناپذیرست. زیان عملیاتی این شرکت در همین بازه زمانی ۷ میلیارد و ۱۸ میلیون ریال است.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا