تهدید صادرات گاز ایران با افزایش تولید نفت در عراق

به گزارش رصد روز، اگر این معادله را کنار سایر اتفاقات بازار گاز منطقه قرار دهیم متوجه می‌شویم که بازار صادرات گاز ایران با تهدید جدی روبرو شده است.

روسیه چندی پیش بازار گاز پاکستان را از دست ایران خارج کرد و با وجود آنکه ایران از سال ۱۹۹۰ میلادی خط لوله صلح را برای انتقال گاز ایران تا مرز پاکستان کشیده است، این کشور قراردادهای واردات گاز خود را به صورت بلندمدت با روسیه و ترکمنستان امضا کرد.

از سویی با کشف یک میدان گازی بزرگ در دریای سیاه ترکیه، ممکن است ترکیه هم در آینده نه چندان دور از واردات گاز ایران، بی‌نیاز شود.

این در حالی است که بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران چندی پیش در مجلس اعلام کرد که برای نگهداری ظرفیت فعلی تولید گاز نیاز به ۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری است و حالا با وجود تحریم عملا تهیه چنان رقم بالای سرمایه‌گذاری در صنعت گاز دشوار و حتی غیرممکن است.

محمدعلی خطیبی، نماینده سابق ایران در اوپک در این باره توضیح می‌دهد: تولید نفت و در نتیجه گاز عراق بسیار بیشتر از ماست اما در زمینه ذخایر گازی، ما در دنیا اول هستیم و عراق در مرتبه‌های بعدی ما قرار دارد. گرچه موضوع سرمایه‌گذاری در صنعت گاز ایران یک چالش بسیار جدی برای تولید و صادرات گاز ایران است.

خطیبی ادامه می‌دهد: البته باید این نکته را در نظر بگیریم که عراق در مرحله سازندگی کشورش است و به جز آن مشکل جنگ و تحریم‌ را هم دارد و در مرحله سازندگی، به گاز ایران بسیار احتیاج دارد. به جز این‌ مشکل بزرگ عراق قطع برق است و عراقی‌ها از ۲۴ ساعت حدودا ۱۰ ساعت برق دارند و بسیاری از شهرها را اصلا لوله‌کشی نکرده‌اند و برای به کار انداختن نیروگاه‌های برق به گاز احتیاج مبرم دارند.

  طرح صیانت ۳ تا ۷ سال به صورت آزمایشی اجرا می‌ شود

نماینده سابق ایران تاکید می‌کند: اگر به هر دلیلی تولید نفت عراق کاهش پیدا کند، دخایر گاز هم کم می‌شود اما تا زمانی که این تولید وجود داشته باشد گاز همراه با آن افزایش دارد اما ایران تنها در صورتی بازار را از دست می‌دهد که عراق کشوری را جایگرین ما کند.

او ادامه می‌دهد: البته صادرات گاز با خط لوله است و به همین دلیل ماهیت قرارداد، بلند مدت است و در صورتی که عراق از قرارداد خود تمکین نکند باید به ما خسارت دهد. به همین دلیل است که حتی با وجود تحریم‌، اروپا و روسیه هم تبادلات گازی خود را قطع نکرده‌اند.

با وجود این برای صادرات گاز ایران به عراق یک چالش دیگر هم وجود دارد و آن این است که درخواست عراق برای واردات ساده‌تر و کم‌هزینه‌تر گاز مایع می‌تواند این کشور را به سمت بازار دیگری سوق دهد چرا که ایران در زمینه صادرات گاز مایع قدم خاصی برنداشته است.

مجموع این اتفاقات آینده صادرات گازی ایران را در هاله‌ای از ابهام و نگرانی فرو می‌برد.

 

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

 

 

 

تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا