توانمندی فولاد مبارکه برای صادرات اسلب گازترش

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه با تأکید بر ضرورت اعتماد به توان داخلی مطرح کرد:

image_pdfimage_print
 به گزارش رصد روز، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه افزود:  با  اولین مراجعه  همکاران شرکت نفت به شرکت فولاد مبارکه، ایده و مسئله اولیه مطرح گردید. پس از آن جلساتی در سطوح مختلف تشکیل شد و بعد از ایجاد اراده جمعی و قطعی برای تولید تختال موردنیاز این پروژه در فولاد مبارکه، برای اولین بار و با همکاری گروهی از کارشناسان فولاد مبارکه و وزارت نفت، اسلب گازترش در سال ۹۸ در شرکت فولاد مبارکه تولید شد.

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت نیز در آیین بهره‌برداری از خط لوله و پایانه نفتی انتقال نفت خام گوره به جاسک اظهار کرد: فرایند ساخت و تأمین تجهیزات این پروژه مهم ملی از سال ۹۷ آغاز و عملیات لوله‌گذاری آن در تیرماه سال ۹۹ با دستور رئیس‌جمهوری شروع شد. این خط لوله با قطر ۴۲  اینچ (۱۰۶) و طول ۱۰۰۰ کیلومتر اجرا شده که نفت خام سنگین و نیمه‌سنگین ایران را  از منطقه گوره در استان بوشهر به بندر جاسک در استان هرمزگان منتقل می‌کند. امیدواریم این طرح به‌عنوان مهم‌ترین طرح پایه‌ای، زمینه‌ساز توسعه اقتصادی منطقه مکران باشد و پس از سال‌ها، این کار روند توسعه این مکان را به جریان اندازد.

وزیر نفت گفت: در همه بخش‌های این خط لوله و همین‌طور همه تأسیسات مرتبط، تمامی الزامات و استانداردهای ملی و بین‌المللی ازجمله استاندارد IPS و API رعایت شده است.

زنگنه گفت: در آغاز این پروژه، قراردادهایی برای تأمین ۴۰۰ هزار تن ورق «نیز» مقاوم به نفت‌ترش و تأمین پمپ‌های ۶ مگاواتی  با شرکت‌های خارجی منعقد شد که به دلیل تحریم‌ها، تأمین اقلام  بسیار سخت بود.

دست‌یابی فولاد مبارکه به استاندارد تولید تختال موردنیاز برای اجرای پروژه ملی انتقال نفت خام گوره به جاسک

وی اضافه کرد: به همین دلیل یک کار مشترک یک‌ساله بین شرکت ملی نفت ایران، شرکت فولاد مبارکه و شرکت فولاد اکسین تعریف شد تا بتوانند به استاندارد تولید تختال توسط فولاد مبارکه و استاندارد تولید ورق توسط فولاد اکسین دست یابند.

وزیر نفت خاطرنشان کرد: بخش اصلی ورق موردنیاز این طرح که یک ورق مقاوم به نفت و گازترش است، برای اولین بار در ایران ساخته و تأمین شد. همچنین پمپ‌های ۶ مگاواتی نیز به ۵۰ پمپ ۲.۵ مگاواتی تبدیل و  در ایران ساخته شد. در نتیجه،  طرح عظیم خط لوله انتقال نفت خام  گوره به جاسک جلوه‌ای از درهم شکستن تحریم‌ها و تکیه بر توان داخلی است.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید 

روابط عمومی فولاد مبارکه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا