تورم سالانه دهک‌ها چه تغییری کرد؟

به گزارش رصد روز، در اریبهشت ماه ۱۴۰۰ تغییرات شاخص قیمت مصرف کننده کل کشور بر اساس دهک‌های هزینه‌ای به گونه‌ای است که نرخ تورم کل کشور در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ بین ۴۰.۱ درصد برای دهک‌های اول و پنجم و تا ۴۷.۵ درصد برای دهک دهم نوسان دارد.

بر اساس این گزارش، جزئیات جدول زیر نشان می‌دهد نرخ تورم سالانه کل کشور در شرایطی به رقم ۴۱ درصد رسیده است که این نرخ سالانه کل کشور در بخش خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها به رقم ۴۷.۶ درصد و در بخش کالا‌های غیرخوراکی و خدمات به رقم ۳۷.۸ درصد رسیده است.

حال این ارقام در دهک هزینه‌ای اول در شرایطی به رقم ۴۰.۱ درصد سالانه رسیده است که این نرخ سالانه در بخش خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها به رقم ۴۹.۷ درصد و در بخش کالا‌های غیرخوراکی و خدمات به ۳۰.۹ درصد رسیده است.

 

همچنین در دهک هزینه‌ای دهم در حالی با بیشترین نرخ تورم سالانه در سطح ۴۷.۵ درصد مواجه هستیم که نرخ تورم سالانه در بخش خوراکی‌ها و آشامیدنی‌های این دهک به رقم ۴۴.۸ درصد و در بخش کالا‌های غیرخوراکی و خدمات به رقم ۴۸.۲ درصد رسیده است.

در ادامه بررسی جزئیات گزارش ارائه شده از سوی مرکز آمار، بیشترین نرخ تورم سالانه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها متعلق به دهک دوم با ۵۰.۱ درصد و کمترین نرخ تورم سالانه در این بخش متعلق به دهک نهم با ۴۶.۱ درصد است. همچنین در بخش غیرخوراکی‌ها و آشامیدنی ها، بیشترین نرخ تورم سالانه برای دهک دهم با ۴۸.۲ درصد و کمترین نرخ تورم در این بخش نیز با ۳۰.۹ درصد متعلق به دهک اول است.

  بازگشایی تمام مدارس در آذرماه/ از پیامک بازگشایی تا تعهدنامه اجباری!

نرخ تورم

 ایبنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا