توضیحات مهم رئیس کل بانک مرکزی درباره رقم جدید وام مسکن

رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار، سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن از محل گواهی حق تقدم نسبت به گذشته تا دو برابر افزایش یافت.

به گزارش رصد روز، محمدرضا فرزین در این باره اظهار کرد: در سیصد و شصت و یکمین جلسه شورای پول و اعتبار مصوباتی داشتیم که چند مصوبه مستقیما به بخش‌هایی از جامعه برمی‌گردد. یکی از مهمترین مصوبات‌مان خبر خوشی است برای گیرندگان وام مسکن که امروز مصوب کردیم سقف تسهیلات ساخت و خرید مسکن از محل گواهی حق تقدم یعنی از محل تسه گواهی حق تقدم دو برابر شود.

وی افزود: این تسهیلات در شهر تهران به صورت انفرادی ۲۰۰ میلیون تومان و برای زوجین ۴۰۰ میلیون تومان بود که بر اساس مصوبه جدید شورای پول و اعتبار هر دو مبلغ دو برابر شد و به ترتیب به ۴۰۰ میلیون تومان و ۸۰۰ میلیون تومان افزایش یافت.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: برای شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر چمعیت نیز از ۱۶۰ میلیون تومان و ۳۲۰ میلیون تومان برای هر نفر و زوجین به دو برابر این مبالغ به ۳۲۰ و ۶۴۰ میلیون تومان رسید. در مناطق شهری نیز این تسهیلات ۱۲۰ میلیون تومان و ۲۴۰ میلیون تومان بود که به ۲۴۰ میلیون تومان و ۴۸۰ میلیون تومان رسید.

فرزین اعلام کرد: تصمیم دیگری که اعضای شورای پول و اعتبار گرفتند در حوزه پوشش هزینه تعمیر و نوسازی واحدهای مسکونی بود که به صورت تسهیلات جعاله در اختیار افراد قرار داده می‌شد و از ۸۰ میلیون تومان به ۱۶۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد.

به گفته وی، تصمیم دیگر درباره اصلاح دستورالعمل وجوه اداره شده بود. وجوه اداره شده یک قرارداد بسیار مناسبی است که افراد می‌توانند منابع خود را بانک‌ها بگذارند و به افرادی که مدنظرشان است تسهیلات بدهند. این موضوع در اعطای تسهیلات خرد تاثیرگذار است. این دستورالعمل اصلاح شد و شرایط بسیار مناسبی به وجود آمد که افراد بتوانند منابع خودشان را در بانک‌های مختلف بگذارند و بانک‌ها بتوانند این منابع را در اختیار همه افراد قرار دهند. همچنین درباره تسه قبلا تنها درباره بانک مسکن و بانک‌های تجاری بود که تصمیم گرفتیم که همه بانک‌ها بتوانند از تسه استفاده کنند تا با توجه به افزایش قیمت مسکن با توجه به دو برابر شدن آن بتوانند بخشی از قیمت مسکن را جبران کنند.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا