جزئیات آخرین اقدامات پیشگیرانه مدیریت نظارت بر بورس‌ها

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار، توسعه سامانه نظارتی تحت عنوان طرح بورس بان، توسعه سامانه هوشمند ارسال خودکار هشدارهای نظارت، را از اقدامات مهم انجام شده دانست.

به گزارش رصد روز،امیر مهدی صبایی، مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار به مجموعه مقررات حاکم بر معاملات در بازار سرمایه اشاره و جرایم و تخلفات حوزه بازار را در سه طبقه؛ جرایم تخلفاتی دستکاری، اطلاعات نهانی و سایر تخلفات تفکیک کرد.

وی به ماده ۴۶ قانون بازار جمهوری اسلامی ایران و ماده ۷ دستورالعمل انضباطی کارگزاران اشاره کرد و افزود: جرائم تخلفاتی دستکاری شامل سامانه محور، اطلاعات محور و اقدام محور است و همچنین اطلاعات نهانی شامل اطلاعات افشاکننده معاملاتی و ناشرآنی می‌شود. همچنین سایر جرایم تخلفاتی هم شامل اقدامات فاقد مجوز، حدنصاب‌ها، بازارگردانی و الگوریتم است.

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار عنوان کرد که سال گذشته دستورالعمل شناسایی و گزارش دهی دارندگان اطلاعات نهانی مصوب شد. البته رویکرد ما در حوزه نظارت پیشگیرانه است و اجازه ادامه و استمرار و تشدید تخلفات را نخواهیم داد.

وی تصریح کرد: هشدارهای نظارتی در خصوص دستکاری یا اطلاعات نهانی شامل ارائه تذکر به محض شروع تخلف، جلوگیری از ادامه و تکمیل تخلف و انجام اقدامات انضباطی مقتضی است.

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار به برخی اقدامات و برنامه‌های مدیریت نظارت بر بورس‌ها اشاره کرد و گفت: توسعه سامانه نظارتی تحت عنوان طرح بورس بان، توسعه سامانه هوشمند ارسال خودکار هشدارهای نظارت، درجه بندی تخلفات براساس شدت آن، انتشار دوره ای اقدامات نظارتی، کنترل و هماهنگی اقدامات نظارتی بر بورس ها، تشدید برخورد با فعالیت‌های مجرمانه، توسعه آموزش و فرهنگ‌سازی در زمینه جرایم و تخلفات، تعیین شفاف و روش مصادیق دستکاری، برگزاری جلسات با فعالان بازار و انتشار اسامی متخلفان از جمله اقدامات و برنامه‌ها بوده است.

منبع:تسنیم

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط

آخرین اخبار