جزئیات سومین جلسه کمیسیون مشترک طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی

image_pdfimage_print

به گزارش رصد روز، سومین جلسه کمیسیون مشترک طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی، فضای مجازی روز گذشته برگزار شد که در این جلسه مفادی از آیین‌نامه داخلی کمیسیون به تصویب اعضا رسید که در ادامه مشروح مصوبات را می‌خوانید.

اعضای کمیسیون مشترک در این جلسه با ماده ۵ آیین‌نامه مبنی بر اینکه جلسات هیأت رئیسه کمیسیون به منظور تبادل نظر و اخذ تصمیمات در مورد جلسات کمیسیون و تنظیم دستور هفتگی با توافق اکثریت اعضای هیأت رئیسه تشکیل شود، موافقت کردند.

ماده ۶ آیین‌نامه داخلی نیز مورد موافقت قرار گرفت که بر اساس آن رئیس و نواب رئیس، اداره جلسات کمیسیون، امضا و ارسال تمامی دعوت‌نامه‌ها، مکاتبات اداری و مصوبات کمیسیون را برعهده دارند.

طبق ماده ۷ هم، هیأت رئیسه کمیسیون موظف‌اند دستگاه‌های اجرایی و سایر ذی‌نفعان مرتبط با طرح را به منظور الزام حضور دائمی در جلسات کمیسیون تعیین کند. نمایندگان دستگاه‌های مربوطه موظفند با اختیار تام در جلسات به طور مستمر حضور یابند.

اعضای کمیسیون در این جلسه ماده ۸ را نیز به تصویب رساندند که طبق آن دبیران کمیسیون مسئولیت حضور و غیاب اعضای کمیسیون، تعیین نوبت و پایش زمان اظهارنظر برای هریک از اعضا یا مدعوین، قرائت متن مواد و تبصره‌ها برای رأی‌گیری، ثبت مصوبات و سایر موارد مندرج در این آیین‌نامه را بر عهده دارند. همچنین بر اساس تبصره این ماده مصوبات روزانه کمیسیون پس از تأیید یکی از دبیران کمیسیون به تشخیص رئیس کمیسیون توسط سخنگوی کمیسیون از طریق رسانه‌ها به اطلاع مردم می‌رسد.

ماده ۹ آیین‌نامه داخلی کمیسیون حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی، فضای مجازی نیز از سوی اعضای کمیسیون مصوب شد. بر اساس آن، دعوت از مدعوین پس از تأیید هیأت رئیسه کمیسیون و با امضای رئیس یا یکی از نواب رئیس انجام می‌شود.

اعضای کمیسیون همچنین در این جلسه با ماده ۱۱ نیز موافقت کردند که طبق آن اسامی حاضران و غایبان هر جلسه در ابتدای همان جلسه توسط یکی از دبیران اعلام و گزارش آن به هیأت رئیسه مجلس اعلام می‌شود. نمایندگانی که ۳ جلسه رسمی متوالی یا ۵ جلسه رسمی متناوب غایب غیرموجه باشند، از عضویت در کمیسیون مستعفی شناخته می‌شوند و مراتب جهت طی مراحل معرفی عضو جدید از کمیسیون مرتبط، به هیأت رئیسه مجلس منعکس می‌شود.

نمایندگان علاوه بر این، ماده ۱۲ آیین‌نامه داخلی این کمیسیون را تصویب کردند که در آن آمده است: با تصمیم هیأت رئیسه کمیسیون، کمیته با کمیته‌های فرعی لازم با دارا بودن یک رئیس، دو نائب رئیس و یک دبیر تشکیل می‌شود. همچنین بر اساس تبصره این ماده، مصوبات کمیته در صورت تصویب در کمیسیون، ملاک اعتبار است.

ماده ۱۳ آیین‌نامه داخلی کمیسیون حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی، فضای مجازی مورد بررسی و تصویب قرار گرفت که براساس آن هیأت رئیسه کمیسیون رأسا یا به پیشنهاد سه نفر از نمایندگان موظف است از کارشناسان مرکز پژوهش‌ها، نمایندگان دستگاه‌های دولتی مرتبط، نمایندگان بخش خصوصی، اصناف، اتاق‌ها، مجامع صنفی و سایر بخش‌های ذی‌نفع که به نوعی با موضوع طرح ارتباط دارند، حسب مورد و مطابق با موضوع مورد بحث دعوت به عمل آورد.

نمایندگان با ماده ۱۴ آیین‌نامه داخلی کمیسیون مشترک حمایت از کاربران در فضای مجازی موافقت کردند که بر اساس آن رئیس جلسه می‌تواند در ابتدای هر جلسه به مدت پانزده دقیقه نظرات خود را در خصوص طرح و مطالب مربوط و موضوعات آن مطرح کند.

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا