تاریخ انتشار این مطلب 1400/09/02 - 08:43:37

جنگ نفتی آمریکا با اوپک؛ برداشت از ذخایر استراتژیک نفتی کلید خورد

به گزارش رصد روز، به نقل از رویترز، انتظار می‌رود وزارت انرژی آمریکا برداشت از ذخایر استراتژیک نفتی را هماهنگ با سایر کشورها اعلام کند.

طبق گفته منابعی از دولت آمریکا، برداشت از این ذخایر با چندین کشور هماهنگ شده است.

رئیس‌جمهور آمریکا به‌دنبال بالا رفتن قیمت بنزین در کشور و کاهش نرخ محبوبیت خود، از چین، هند، کره جنوبی و ژاپن خواسته به‌طور هماهنگ از ذخایر نفتی خود برداشت کنند.

کاخ سفید همچنین بارها تولیدکنندگان اوپک را برای افزایش عرضه نفت تحت فشار گذاشته‌است. ائتلاف اوپک پلاس در دوم دسامبر اجلاسی جهت تصمیم‌گیری در مورد روند افزایش تولید برگزار می‌کند.

آمریکا نتوانسته ائتلاف اوپک پلاس را متقاعد به افزایش تولید بیشتر نفت کند. اکثر تولید کنندگان این ائتلاف عقیده دارند دنیا با کمبود نفت مواجه نیست. مقامات اوپک پلاس هشدار داده اند در برابر اقدام آمریکا برای آزادسازی ذخایر نفتی ساکت نمی نشینند.

مقامات ژاپن و هند به‌دنبال راه‌هایی برای آزادسازی ذخایر ملی خود به‌همراه آمریکا و سایر اقتصادهای بزرگ هستند.

رؤسای جمهور آمریکا ۳ بار مجوز برداشت از ذخایر استراتژیک این کشور را صادر کرده‌اند که جدیدترین آن‌ها مربوط به ۲۰۱۱ طی جنگ لیبی می‌شود. یک‌بارهم در ۱۹۹۱ در بحبوحه جنگ خلیج‌فارس و یک‌بار طی طوفان کاترینا در ۲۰۰۵، از این ذخایر برداشت‌شده بود.

  رشد تیراژ و خروج خودروسازان از زیان در گرو اصلاح قیمت انواع خودروهای داخلی است

طبق قوانین برداشت از ذخایر استراتژیک، شرکت‌های نفتی می‌توانند نفت خام را از این ذخایر وام بگیرند و بعد آن را برگردانند و یا محصولات پالایش‌شده نفتی به‌علاوه سود آن را باز گردانند.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا