تاریخ انتشار این مطلب 1399/06/20 - 11:06:34

جوجه ریزی کاهش یافت/زیان ۲۵۰۰ تومانی مرغداران در هر کیلو مرغ

به گزارش رصد روز ، برومند چهارآیین در رابطه با بازار مرغ و شرایط تولیدکنندگان اظهار داشت:  سازمان حمایت تصمیم گرفته یک راه غیر کارشناسی را در پیش بگیرد و ثابت کرده به واقعیت‌های جامعه تولید کنندگان نمی‌پردازند و به دنبال مباحث کارشناسی شده به خصوص در مورد قیمت مرغ و تخم مرغ نیست.

وی ادامه داد: متاسفانه براساس برخی مصلحت‌ها می‌گویند مرغ باید ۱۰ هزار تومان باشد و تخم مرغ  فلان قیمت، اما چه اتفاقی در بازار می‌افتد اصلا مهم نیست. در بازار هم اکنون قیمت سویا از مرز ۱۲ هزار تومان عبور کرده در صورتی‌که در تصویر ذهنی مسوولان ۲ هزار و ۷۵۰ تومان است. ذرت ۳ هزار و ۶۰۰ است که باز هم در ذهن آقایان هزار و ۶۵۰ تومان است.

چهار آیین با اشاره به وضعیت نابسامان تولیدکنندگان توضیح داد: اکنون قیمت مرغ برای تولیدکننده ۱۵ هزار تومان است که با قیمت ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان به فروش می‌رسد، یعنی تولیدکننده در حال ضرر است.

رئیس هیت مدیره شرکت مادر تخصصی توسعه صنعت طیور خاطرنشان کرد: این اتفاقات واقعیت‌های بازار است زیرا بازار متشکل از عرضه و تقاضاست و نه یک بخشنامه. باید توجه داشت هیچ کس نتوانسته با بخشنامه مشکلات اقتصادی را حل کند، اگر امکان داشت این امر میسر می‌شد. اما شرایط اقتصادی به حرف کسی گوش نمی‌دهد؛ با کاهش عرضه قیمت‌ها بالا و افزایش عرضه قیمت‌ها را کاهش می‌دهد که متاسفانه مسوولان نمی‌خواهند این واقعیت را بپذیرند.

چهار آیین با اشاره به افزایش نهاده‌های دامی و کم شدن عرضه مرغ در بازار در این زمینه توضیح داد: کمبود عرضه به افزایش قیمت‌ها دامن زده اما این کمبود عرضه ریشه در چه چیزی دارد؟ جوجه به قیمت وحشتناکی رسیده است. از سویی جوجه‌ریزی کاهش پیدا کرده که نتیجه آن کمبود عرضه است. علت کمبود هم ریشه در کمبود دان یا همان نهاده است، نهاده‌ای که مستقیما باید به دست مرغدار برسد اکنون از بازار سیاه تهیه می‌شود، هرچند اعلام کرده‌اند با افزایش قیمت‌ها برخورد تعزیراتی خواهند کرد.

ایلنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا