“حالت تاریک” موبایل، برای سلامت چشم مفید است؟

به گزارش رصد روز، به نقل از بیزنس اینسایدر، برخی از افرادی که نگران سلامت چشم خود هستند، ممکن است فکر کنند قرار دادن وسایل الکترونیکی در حالت تاریک برای محافظت از چشم تاثیرگذار است اما این روش تاثیر چندانی برای بهبود بینایی ندارد.

در این گزارش با نکاتی در این باره که آیا حالت تاریک برای چشم‌ها بهتر است یا خیر، آشنا شوید:

آیا موقعیت تاریک برای چشم بهتر است؟

اگرچه ممکن است فردی احساس کند که وضعیت تاریک برای چشم کمی سبک‌تر باشد اما بعید است از بروز علائم خستگی چشم مانند سردرد و خشکی چشم جلوگیری کند.

«برایان ام دبروف»، مدیر گروه جراحی آب مروارید و کاشت لنز داخل چشمی در دانشگاه چشم پزشکی ییل مدیسن گفت: حالت تاریک سطح نور آبی را که از صفحه دستگاه الکترونیکی ساطع می‌شود، کاهش می‌دهد اما شاید تا حدی نباشد که روی هرگونه اثر مضر نور آبی بر ماکولای شبکیه تأثیر گذارد.

ماکولا (لکه زرد) در مرکز شبکیه قرار دارد و برای یک بینایی سالم ضروری است. یکی از رایج‌ترین دلایل از دست دادن بینایی، تخریب ماکولا بر اثر افزایش سن است.

دبروف می‌گوید که میزان معمولی نور آبی از لوازم الکترونیکی مصرفی از نظر خطر آسیب برای شبکیه یا تخریب ماکولا ناچیز است.

علاوه بر این، هیچ مدرک علمی وجود ندارد که ثابت کند موقعیت تاریک می‌تواند به کاهش خستگی چشم کمک کند. آسیب جدی یا عوارض چشم هنگام استفاده از دستگاه، یک خطر واقعی نیست.

آیا حالت تاریک هنگام استفاده از دستگاه های الکترونیکی در شب بهتر است؟

مزایای حالت تاریک

اگرچه موقعیت تاریک ممکن است به محافظت از بینایی کمک نکند اما اگر شخصی اغلب قبل از خواب از وسایل الکترونیکی استفاده نکند، می‌تواند سریعتر به خواب رود.

استفاده از دستگاه‌هایی که در شب نور آبی ساطع می‌کنند، ممکن است هوشیاری را افزایش دهد، این روند، خواب رفتن را دشوار می‌کند.

هدف از قرار دادن وسایل الکترونیکی در حالت تاریک، کاهش نور آبی است، به خصوص در شب که می‌تواند مفید باشد، زیرا نور آبی باعث مهار ملاتونین (هورمون کمک کننده به خواب) می‌شود. یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۲ نشان داد که نور آبی، ملاتونین را دو برابر بیشتر از نور سبز کاهش می‌دهد. با این حال، برای اثبات این ادعا، تحقیقات بیشتر و مطالعات گسترده لازم است.

دبروف می‌گوید: اینکه آیا نور آبی می‌تواند بر تولید ملاتونین و ریتم شبانه روزی تأثیر گذارد، یک ادعای رایج است اما هنوز از نظر علمی اثبات نشده است.

اگرچه بسیاری از مزایای دیگر حالت تاریک که از نظر علمی پشتیبانی می‌شوند وجود ندارد اما ممکن است به شما در صرفه جویی در مصرف باتری، کاهش نور صفحه و همچنین سازگاری با صفحه هنگام مشاهده دستگاه در یک اتاق تاریک کمک کند.

 

 

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید  

 

 

 

باشگاه خبرنگاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا