حقوق اساتید دانشگاه آزاد کاهش می یابد!!!

حقوق اساتید دانشگاه آزاد کاهش می یابد. واقعیا اینحاست که بزرگترین واحد آموزشی خاورمیانه با بخشنامه های چالش برانگیز زمینه ارتقاء نظام آموزشی کشور را به حداقل ممکن کاهش داده است

به گزارش رصد روز ، حقوق اساتید دانشگاه آزاد کاهش می یابد. واقعیا اینحاست که بزرگترین واحد آموزشی خاورمیانه با بخشنامه های چالش برانگیز زمینه ارتقاء نظام آموزشی کشور را به حداقل ممکن کاهش داده است و بیم آن می رود با این شرایط کیفیت آموزشی در این دانشگاه آزاد تنزل پیدا کند.

اساتید دانشگاه آزاد اسلامی مدت ها بود که به واسطه افزایش هزینه ها و تورم لجام گسیخته ای که جامعه را در بر گرفته است، از مسئولان ارشد این دانشگاه درخواست افزایش حقوق و مزایای خود را داشتند؛ مطالبه ای که تفسیر متفاوت هیأت رئیسه دانشگاه از آن به اجرای ناقصش منجر شد و حالا حقوق بسیاری از اساتید کاهش نیز یافته است.

گویا قرار نیست حواشی دست سر دانشگاه آزاد اسلامی بر دارد و این مجموعه بزرگ علمی کشور در یک روند منطقی به رشد و توسعه علم در کشور کمک کند؛ مسئله ای که یک بار به واسطه حقوق زیاد مدیران مراکز پیش می آید و یک بار به واسطه اجرای قوانینی که به نظر می رسد چندان عادلانه نباشند.

 

از جمله تازه ترین حواشی پیش آمده در دانشگاه آزاد که اتفاقاً به اعتراض میدانی نیز بدل شد، می توان به اعتراض جمع کثیری از اساتید و اعضای هیأت علمی این دانشگاه اشاره کرد که به اجرای بخش نامه ای موسوم به بخشنامه الف-ب معترض هستند.

بخش نامه ای که گویا قرار است اساتید این دانشگاه را در دسته بندی های متفاوتی قرار دهد و بر اساس همین دسته بندی گروه دوم از بسیاری از مزایا و حقوق مکفی محروم خواهند شد.

یکی از اساتید این دانشگاه در رابطه با جزئیات بخشنامه الف – ب به خبرنگار ما گفت: مدت ها بود که اساتید دانشگاه آزاد به واسطه حقوق و مزایای کم نسبت به دانشگاه های دیگر معترض بودند و از هیأت رئیسه دانشگاه خواستار افزایش حقوق خود بودند.

وی افزود: در حالی که به واسطه تورم و نیز روند طبیعی افزایش سالانه حقوق ها انتظار این بود که حقوق اساتید دانشگاه افزایش یابد اما در کمال ناباوری دیدیم که مدیریت دانشگاه با تصویب بخشنامه ای تصمیم گرفت تا اساتید دانشگاه را بر اساس میزان فعالیت علمی و آورده ای که برای دانشگاه دارند به دو گروه الف و ب تقسیم کند.

 

این استاد دانشگاه آزاد در ادامه گفت: الف ب به این معنا که اساتیدی که مقالات، کتب، فعالیت علمی، پایان نامه و طرح و پروژه بیشتری دارند و نیز در هفته چند روز به صورت مرتب در دانشگاه حاضر می شوند در گروه الف قرار می گیرند و حقوق آنها افزایش می یاد و از آنسو اساتیدی که از استانداردهای تعریف شده پایین تر هستند در گروه دوم قرار می گیرند و حقوق و مزایای آنها افزایش که نمی یابد، کم هم خواهد شد!

 

این منبع آگاه افزود: هیأت رئیسه دانشگاه در جریان اجرایی کردن بخشنامه فوق به این مهم توجه نکرده است که بسیاری از واحدهای دانشگاه آزاد به ویژه در شهرستان ها اساساً ظرفیت جذب طرح و پروژه و پایان نامه ( دانشجوی ارشد و دکتری) زیاد و… را ندارند و به همین دلیل اساتید این واحدها علی رغم شایستگی در گروه ب قرار می گیرند.

 

وی افزود: البته دانشگاه برای گروه ب امتیازهایی مثل کاهش الزام به حضور با هدف یافتن شغل دیگر و… را نیز اجرایی کرده است ولی این موضوع چه بسا اساتید را از فضای علمی و تحقیق و پژوهش دور خواهد کرد و به توانمندی های آنها آسیب خواهد زد.

مستند به آنچه اشاره شد مدیران دانشگاه آزاد در اقدامی تازه شرایطی را برای اساتید این دانشگاه پیش آورده اند که اکثر آنها را با شدت بیشتری نسبت به گذشته درگیر معیشت و مشکلات مالی خواهد کرد.

 

واقعیتی که این روزها به اعتراض و تجمعات میدانی نیز بدل شده و فضای نگران کننده ای را در مورد آینده علمی این دانشگاه به وجود آورده است؛ اعتراضاتی که در آن اساتید دانشگاه حضور یافته اند و به شعار نه به اجرای بخشنامه الف- ب خواستار عزل طهرانچی و همسان سازی حقوق اساتید شده اند.

 

 

منبع؛ بازتاب

مطالب مرتبط

آخرین اخبار