حقوق سربازان چقدر افزایش می‌یابد؟

علاوه بر مدت زمان خدمت، میزان حقوق سربازان یکی از دغدغه‌های مهم مشمولین خدمت سربازی است که تاثیر زیادی هم در افزایش شمار اعزامیان به خدمت سربازی دارد. حقوق سربازی در سال‌های اخیر افزایش قابل توجهی داشته و این روند افزایش حقوق در سال آینده...

به گزارش رصد روز، افزایش حقوق سربازان یکی از مصوبات مهم در بودجه سال ۱۴۰۳ بود که به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید.

مجلس در لایحه بودجه ۱۴۰۳ تصویب کرد حداقل حقوق سربازان سال ۱۴۰۳ مجرد معادل ۶۰ درصد حداقل حقوق پایور، حداقل حقوق سربازان مجرد مناطق عملیاتی معادل ۷۵ درصد حداقل حقوق پایور و حداقل حقوق سربازان متاهل معادل ۹۰ درصد حداقل حقوق پایور باشد.

براین اساس حداقل حقوق سربازان مجرد ۶ میلیون تومان، حداقل حقوق سربازان مجرد مناطق عملیاتی ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و حداقل حقوق سربازان متاهل بدون فرزند ۹ میلیون تومان می‌شود که بنا به میزان تحصیلات، شرایط خدمت و وضعیت تاهل، حقوق برخی از سربازان به بیش از ۱۰ میلیون تومان می‌رسد. حقوق و دستمزد سربازان امریه‌بگیر ارگان‌های مختلف نیز می‌تواند متفاوت باشد، اما به صورت کلی نزدیک به دریافتی سربازان عادی است.دهنوی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، با اعلام اینکه حقوق سربازان در سال ۱۴۰۳ نسبت به سال گذشته به صورت میانگین ۴۵ درصد افزایش پیدا می‌کند، گفت: نکته بسیار مهم بحث ایجاد ردیف مستقل برای تحقق پرداخت کامل حقوق است که در سالیان قبل به دلیل عدم تفکیک ردیف بودجه مستقل، موجب

پرداخت کمتر حقوق سرباز می‌شد، ولی با تفکیک و ایجاد ردیف بودجه مستقل، پرداخت حقوق سرباز طبق حکم بالا به صورت کامل و بدون هیچ کم و کسری خواهد شد.

رحیم زارع، نماینده مجلس اعلام کرد دولت در جریان طرح پیشنهاد افزایش حقوق سربازان، بار مالی اجرای این مصوبه را پذیرفته است. او یادآور شد که اجرای این مصوبه در سال ۱۴۰۳ منوط بر تأمین نظر شورای نگهبان است.

طبق مصوبه مجلس افزایش حقوق‌های جدید سربازان از فروردین ۱۴۰۳ اجرایی خواهد شد. گفتنی است که شورای نگهبان اخیرا با کاهش خدمت سربازی موافقت کرده و از سال ۱۴۰۳ میانگین خدمت سربازی با احتساب دورۀ آموزشی به ۱۴ ماه می‌رسد.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط