خدای بورس هم باشید از پس دولت بی‌پول، حقوقی‌های بی‌وجدان و بازارگردان‌های گردن کلفت برنمی‌آیید

به گزارش رصد روز، مهدی روزبهانی، کارشناس ارشد بازار سرمایه با بیان اینکه بورس بازیچه تصمیمات دولت شده است، گفت: اگر در این بازار، خدای بورس هم باشیم باز در مقابل حربه‌های دولت و مسئولان بورسی هیچ کاری از ما بر نمی‌آید و تنها تماشاگر زیان خود خواهیم بود.
 مهدی روزبهانی، کارشناس ارشد بازار سرمایه در مورد ریزش سنگین ۴۷ هزار و ۳۱۳ واحدی شاخص کل بورس در اولین روز هفته به اقتصاد ۲۴ گفت: کار سهامداران خُرد بورسی این شده که هر روز صبح، سیستم خود را روشن کنند و منفی خوردن‌های مداوم بورس و آب شدن سرمایه خود را به چشم ببینند و در انتهای ساعات معاملاتی سیستم را با اعصاب خُرد ببندند و بروند به امید فردایی دیگر.

وی با انتقاد از اینکه در این بازار هر روز به یک بهانه‌ای منفی می‌خوریم، ادامه داد: یک روز نرخ خوراک پتروشیمی ها، یک روز شایعه توقف بورس کالا، یک روز قیمت گذاری دستوری، یک روز قیمت دلار، یک روز مسائل سیاسی، یک روز گزارش بد شرکت‌های بورسی، یک روز اظهار نظر بیجا و غیر کارشناسانه مسئولان و… سایه این بهانه‌ها روی سر بورس سنگینی می‌کند.

بورس در گرداب تصمیمات دولت ابراهیم رئیسی

«کدام یک از بازار‌های موازی (مسکن، خودرو، دلار و ارز، طلا و…) به این میزان ریسک‌های سیستماتیک و غیر سیستماتیک متعدد دارند که بازار سرمایه دارد؟» روزبهانی در ادامه این صحبت افزود: ۲ ماه بازار کمی رونق می‌گیرد سهامداران خُرد ۶ ماه پس از آن باید با منفی‌های فرسایشی و طاقت فرسا تاوان همان ۲ ماه را بدهند.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه ادامه داد: زمانی بود که از فعالان بورسی می‌شنیدیم که هیچ بازاری پتانسیل بازار بورس را ندارد؛ البته همان زمانی که اوضاع بورس تهران بهتر بود و هنوز می‌شد روی این بازار حساب کرد؛ ولی به جرأت می‌توان گفت در حال حاضر بورس، اسفبارترین و بی صاحب‌ترین بازار مالی ایران در دوران ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی است!

ریزش سنگین بورس در سالگرد سقوط ۹۹

به گفته روزبهانی، قیمت تن ماهی در بازار آزاد ۸۰ هزار تومان شده است. بعد ما در وانفسای این تورم سرسام‌آور هنوز به دنبال این هستیم که آیا خراب آباد بورس بعد از ۳ سال ریزش امروز بر می‌گردد یا فردا!

این کارشناس ارشد بازار سرمایه با اشاره به اینکه در وضعیت فعلی، واقعیت اوضاع و احوال بازار سرمایه که دقیقاً عکس تورم و گرانی داخل جامعه است، هیچ ربطی به میزان دانش و تحلیل سهامداران ندارد، ادامه داد: یعنی منِ کارشناس بورس به همان میزان ضرر می‌کنم که یک فرد مبتدی در بازار می‌کند و این یعنی کلیت بازار مسموم شده و ماهیت بازار زیر سوال رفته است.

ریزش سنگین بورس

سهام شرکتی می‌ریزد، قیمت محصول همان شرکت دو برابر می‌شود

این تحلیلگر بازار سرمایه با بیان اینکه نکته دیگر عدم همخوانی قیمت سهام بورسی با آینه تمام عیار قیمت محصولات و تولیدات همان سهام یا شرکت‌ها در کف بازار است، گفت: به طور مثال، قیمت سهم فلان قطعه ساز خودرویی در ۳ ماه اخیر بیش از ۵۰ درصد ریخته، آیا قیمت محصولاتش هم در فروشگاه نصف شده است؟ چرا سهام شرکت مذکور بی ارزش می‌شود؛ ولی قیمت محصولاتش سر به فلک می‌کشد؟

روزبهانی با طرح این سوال که «اگر فلان سهم گروه ساختمانی از سه ماه قبل بالای ۶۰ درصد ریخته آیا قیمت مسکن هم در ۳ ماه اخیر ۶۰ درصد ارزان شده است؟» گفت: سهم فلان شرکت مواد غذایی که شیر خوراکی تولید می‌کند بالای ۵۰ درصد ریخته، آیا یک پاکت شیر در سوپرمارکت هم قیمتش ۵۰ درصد ارزان شده است؟

خدای بورس هم باشیم بازهم ضرر می‌کنیم

این کارشناس ارشد بازار سرمایه با بیان اینکه بورس ما حیات خلوت دولت بی پول، حقوقی‌های بی وجدان و بازارگردان‌های گردن کلفت و فرصت طلب شده است، به اقتصاد ۲۴ گفت: باید قبول کنیم اگر در این بازار خدای بورس هم باشیم باز در مقابل حربه این مثلث سه گانه هیچ کاری از ما بر نمی‌آید.

به گفته روزبهانی، وضعیت فعلی بورس تهران مصداق بارز «به ریال درآمد داریم و به دلار خرج می‌کنیم» شده است. در بورس به هزار زحمت و با هزاران ریسک پیدا و پنهان اگر به ریال کسب درآمد کنیم و ضرر نکنیم، در جامعه به دلار خرج می‌کنیم.

دستاوردسازی بورسی دولت در راهرو‌های مجلس!

این کارشناس ارشد بازار سرمایه با بیان اینکه جای مدیران متخصص، کاربلد و نترس در بورس خالی است، گفت: متأسفانه طی ماه‌های اخیر مدیران بورسی ثابت کرده اند که در حد و اندازه مدیریت این بازار نیستند و جسارت و تخصص کافی را جهت اداره امور ندارند و حداقل کار مثبتی که می‌توانند انجام دهند این است که با یک استعفا و خداحافظی رسمی سهامداران خرد را خوشحال کنند.

روزبهانی در پایان خاطرنشان کرد: واقعاً آقایان با توجه به بازدهی ۳ سال اخیر بورس با چه رویی نمایشگاه دستاورد‌های بورسی را در مجلس برپا کرده اند؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا