خرید جهیزیه حداقلی؛ ۱۵۰ میلیون تومان آب می خورد

یک کارگر ساده با حقوق ۴ میلیون تومانی باید برای تهیه یک جهیزیه ساده و حداقلی ۱۵۰ میلیون تومان هزینه کند.

به گزارش رصد روز، تهیه جهیزیه به یک اقدام لاکچری تبدیل شده است. قیمت لوازم خانگی آنقدر در حال قد کشیدن است که برای تهیه جهیزیه حداقلی، ۱۵۰ میلیون تومان خرج روی دست یک خانواده کارگری زیر خط فقر باقی می‌گذارد.

این میزان بدون احتساب کالا‌ها و لوازم غیرضروری و با کف قیمت‌ها محاسبه می‌شود. اگر قرار باشد به یک جهیزیه، کالایی غیر ضروری هم اضافه شود معلوم نیست چه هزینه‌ای را به دنبال خواهدداشت. البته بسیاری از خانواده‌ها حتی توانایی تأمین جهزینه ابتدایی را نیز ندارند.

نوسانات شدید قیمت، بیش از یکسال است مهمان بازار‌های مختلف شده، مهمانی که هزینه‌های گزافی را به بازار و مصرف‌کننده نهایی تحمیل کرده است. در این هیاهوی قیمتی بازار‌های طلا سکه، ارز، خودرو و … به هر طریقی آسیب خود را به مصرف کننده نهایی وارد کرده است.

یکی از بازار‌هایی که طی یکسال گذشته در سایه رکود با شدت درحال افزایش قیمت است، بازار لوازم خانگی است؛ تاجایی که اگرخانواده‌ای مجبور نباشند اقدام به خرید لوازم مورد نیاز خانگی جدید نمی‌کنند.

تهیه جهیزیه تنها هزینه برای تشکیل یک خانواده نیست. اما این بخش را نمی‌توان از ابتدای زندگی یک زوج خط زد. حالا زوج‌های جوان مانده اند و بار سنگین خرید لوازم خانگی.

جهیزیه برای یک واحد آپارتمان ۵۰ متری حدود ۱۵۰ میلیون تومان آب می‌خورد. این در حالی است که در ابتدای سال ۹۹ همین میزان خرید لوازم خانگی برای یک زندگی کوچک و مختصر حدود ۷۰ میلیون تومان برآورد می‌شد.

قیمت اقلام ضروری در جهیزیه!

اگر بتازگی سری به بازار لوازم خانگی زده باشید برچسب قیمت‌ها شما را سر جایتان میخ کوب می‌کند.

ارزان‌ترین یخچال فریزر ایرانی در بازار اکنون از ۸ میلیون تومان آغاز تا ۵۰ میلیون تومان قیمت دارد. اجاق گاز فردار ایرانی نیز با توجه به قیمت روز بازار حداقل از ۷ میلیون تا ۱۸ میلیون تومان می‌باشد که البته این نوع گاز‌ها در بازار بسختی پیدا می‌شود.

کف قیمت لباسشویی ۵ کیلویی ساخت داخل نیز از ۱۰ میلیون تومان آغاز و تا ۳۵ میلیون تومان در بازار به فروش می‌رسد.

ظرف و ظروف، قابلمه، قاشق و چنگال تا آسیاب برقی و چرخ گوشت نیز به عنوان کالای موردنیاز یک آشپزخانه بسیار ساده است و نمی‌توان خرید آن را نادیده گرفت.

برای خرید این لوازم که شاید هم زیاد به چشم نیاید باید حداقل ۴۰ میلیون تومان هزینه کرد. البته تمام این لوازم تولید داخل و با خوشبینانه‌ترین وضعیت تولید و بازار برآورد قیمت می‌شود.

حداقل قیمت تلویزیون ۹ میلیون تومان در بازار به فروش می‌رسد. برای خرید اتو نیز حداقل باید یک میلیون تومان هزینه کرد. قیمت جاروبرقی از ۲ میلیون و ۵۰۰ تا ۱۲ میلیون تومان در بازار به فروش می‌رسد.

تخته فرش ماشینی نیز از ۷ تا ۳۰ میلیون تومان برای خود در بازار جایی پیدا کرده است. کالای خواب نیز برای خرید جهیزیه از ۱۰ میلیون تومان به بالا قیمت گذاشته شده است.

مبلمان کوچک و کم جا نیزبا برآورد ۹ میلیون تومان هزینه دیگری برای تهیه جهیزیه بشمار می‌آید.

البته برای آغاز یک زندگی ساده خرده لوازم و کالا‌های دیگرهم لازم است که با توجه به قیمت‌های فعلی در بازار هزینه سنگینی را روی دست خریداران می‌گذارد.

خرید جهیزیه کار هر کسی نیست

سعید جهانگیری صاحب واحد صنفی در یکی از محلات مرکز شهر تهران می‌گوید: قیمت لوازم خانگی در سال جاری نسبت به اوایل فروردین سال ۹۹ افزایش ۷۰ درصدی دارد. این در حالی است که به گفته مسئولان تولید لوازم خانگی مانند ماشین لباسشویی و تلویزیون نسبت به سال ۹۸ چندین برابر شده است.

این فعال صنفی با اشاره به اینکه مردم برای تهیه یک کالا ناچارند هزینه چند برابری را پرداخت کنند گفت: سال ۹۹ لوازم خانگی با رشد قیمت عجیبی روبرو شد. گرانی دلار و نگرانی تولید کنندگان از تهیه مواد اولیه گران بازار این محصولات را دگرگون کرد.

وی گفت: خرید جهیزیه ساده دیگر کار آسانی نیست. یک کارگر ساده با حقوق ۳- ۴ میلیونی چطور می‌تواند برای تهیه یک جهیزیه ساده و ابتدایی بیش از ۱۰۰ میلیون تومان هزینه کند؟!

به گفته این فعال صنفی؛ مشتریان لوازم خانگی دیگرقدرت خرید نقدی ندارند. مردم برای خرید کالای ضروری خود ناچارند به طور اقساطی و با احتساب سود بر کل هزینه، کالای مورد نیاز خودرا خریداری و هر ماه اقساط خود را پرداخت کنند.

این فروشنده لوازم خانگی در شهر تهران با تأکید بر اینکه قیمت لوازم خانگی آنقدر گران شده که مردم از خرید منصرف شده‌اند و تنها به تعمیر کالا‌های خود می‌پردازند گفت: اما تحت هر شرایطی نمی‌توانند برای تشکیل یک زندگی جهیزیه نخرند. از این رو مردم به خرید جهیزیه اقساطی روی آورده‌اند.

جهانگیری می‌گوید: البته در این آشفته بازار سودجویان و دلالان در مقابل چشم دستگاه‌های نظارتی شرایط بازار را وخیم‌تر کردند.

این فعال صنفی ادامه داد:در سال جاری امیدی جهت بهبودقیمت‌ها نیست. چراکه هیچ اقدام جدیدی از سوی دولت اعلام و اجرا نشده است.

وی تصریح داشت: شرایط کرونا به نوع دیگری لطمه به بخش تولید و بازار زده است. در این شرایط دولت نیز هیچ توجهی به اوضاع و احوال قیمت‌ها ندارد و در کل بازار را رها کرده است.

 

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

 

 

 

 

اقتصاد ۲۴

مطالب مرتبط

آخرین اخبار