خودروهای وارداتی در باتلاق رکود + جدول قیمت

به گزارش رصد روز، بازار خودروهای وارداتی این روزها بیش از همیشه وارد باتلاق رکود شده و معامله در این بازار به مرز صفر رسیده است، بطوریکه خریداران کنار گود نشسته‌اند و تنها نظاره‌گر اخبار هستند.  به اعتقاد فعالان بازار وارداتی‌ها، دلار همو...

به گزارش رصد روز، بازار خودروهای وارداتی این روزها بیش از همیشه وارد باتلاق رکود شده و معامله در این بازار به مرز صفر رسیده است، بطوریکه خریداران کنار گود نشسته‌اند و تنها نظاره‌گر اخبار هستند.

 به اعتقاد فعالان بازار وارداتی‌ها، دلار همواره به عنوان یکی از عوامل اثرگذار در این بازار محسوب می شده و با این شرایط فعالان این بازار همواره در قیمت‌گذاری‌ها نیم‌نگاهی به نرخ دلار داشتند. اما در حال حاضر این روند تغییر کرده و نوسان سینوسی دلار (بالا و پایین شدن نرخ دلار) هم تاثیری در این بازار ندارد و با این شرایط می‌توان گفت فعالان بازار خودرو نگاه خود را از دلار برگردانده‌اند و اخبار و حواشی ورود خودروهای وارداتی جایگزین دلار شده است. از سوی دیگر با توجه به اینکه در حال‌حاضر خبری از ورود وارداتی‌ها به بازار نیست، می‌توان گفت انتظار بر بازار وارداتی‌ها حاکم شده است. انتظاری که این بازار را بیش از پیش در رکود فرو برده؛  چرا که با وجود اخبار و حواشی که در خصوص زمان ورود این خودروها اعلام می‌شود همچنان خبری از این دسته از خودروها در بازار نیست.

براساس آخرین آمار اعلام شده از سوی رییس کل گمرک، خودروی ترخیص شده از گمرک تا ۲۵ مرداد سال ۱۴۰۲ معادل ۷۲۷ دستگاه به ارزش تقریبی ۱۷.۲ میلیون دلاربوده است. از سوی دیگر هرچند محمد رضوانی‌فر خبر از ترخیص ۷۲۷ دستگاه خودورهای وارد شده به گمرکات داد که هنوز هیچ خودرویی وارد بازار نشده است و انتظار برای ورود این خودرو همچنان ادامه دارد.

قیمت وارداتی‌ها در بازار

اما خودروهای وارداتی در هفته سپری شده با چه قیمتی معامله شدند؟ ارزیابی بازار نشان می دهد، «آزرا» مدل ۲۰۱۹ در هفته جاری نسبت به اواخر خردادماه با کارکرد ۳۰ هزار کیلومتر با قیمتی در حدود ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تا ۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان در بازار قیمت‌گذاری شد. دامنه نوسانی به وجود آمده در قیمت خودرو به قیمت‌گذاری از سوی فروشندگان باز می‌گردد، بطوریکه نبود نظارت قیمت خودروهای وارداتی موجب شده تا برخی از این خودروها که در بازار طرفدار بیشتری دارند با قیمت‌های متفاوت از سوی مالکان عرضه شوند.

از دیگر خودروهایی وارداتی می توان به «رنوتالیمسان» مدل ۲۰۱۸ اشاره کرد. این خودرو در این هفته با کارکرد ۸۸ هزار کیلومتر در بازار با بازه قیمتی ۲ میلیارد و ۷۵۰ میلیون تا ۳ میلیارد تومان قیمت‌گذاری شد افت قیمت را تجربه کرد. اما «النترا» مدل ۲۰۱۸ هم در هفته سپری شده با کارکرد ۶۰ هزار تا با دامنه نوسانی ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تا ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان در بازار قیمت‌گذاری شد و دامنه نوسانی گسترده‌ای را تجربه کرد.

از سوی دیگر «میتسوبیشی اوتلندر» هم با کارکرد ۵۳ هزار تا نیز در این هفته با قیمت ۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تا ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان در بازار قیمت خورد و نوسان اندک قیمتی داشت.

همچنین ارزیابی‌ها نشان دهنده آن است که «توسان IX35» مدل ۲۰۱۸ بدون کارکرد نیز در این هفته با قیمت ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان در بازار قیمت گذاری شد. از سوی دیگر رصد بازار نشان دهنده آن است که «هیوندا سانتافه» نیز در این هفته ۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان معامله شد.

2 شهریور

مطالب مرتبط

آخرین اخبار