خوش‌بینی شرکت‌های آمریکایی در چین نسبت به بایدن

بیش از 60 درصد شرکت‌های آمریکایی فعال در چین نسبت به شرایط تجارت در پکن پس از روی کار آمدن بایدن خوش بین هستند.

به گزارش رصد روز ، به نقل رویترز، بر اساس نتایج یک نظرسنجی که امروز منتشر شد، بیش از ۶۰ درصد شرکت‌های آمریکایی فعال در چین نسبت به اوضاع تجارت در پکن پس از روی کار آمدن بایدن خوش بین هستند.

البته یک سوم این شرکت‌ها معتقدند که تنش های بین آمریکا و چین پس از روی کار آمدن بایدن همچنان ادامه خواهد یافت. این نظرسنجی که از سوی اتاق بازرگانی آمریکا در شانگهای و با شرکت ۱۲۴ شرکت انجام شده، همچنین حاکی از آن است که ۳۳ درصد مدیران این شرکت‌ها نگران امنیت شخصی کارمندان خود در چین با ممنوع‌الخروج شدن یا بازداشت آنها هستند.

اکثر شرکت‌هایی که در این نظرسنجی بین روزهای ۱۱ تا ۱۵ نوامبر شرکت‌ کرده‌اند، گفتند که انتظار ندارند تنش‌های تجاری و اعمال تعرفه بر واردات کالا بین دو کشور با روی کار آمدن بایدن افزایش یابد.

اتاق بازرگانی آمریکا در شانگهای طی بیانیه‌ای که همراه با نتایج این نظرسنجی منتشر شد اعلام کرده: علی رغم انتظارات خوش بینانه نسبت به بهتر شدن اوضاع تجارت بین چین و آمریکا با روی کار آمدن بایدن، چین باید برای ادامه جذب سرمایه‌گذاری شرکت‌های آمریکایی به آنها اطمینان دوباره دهد.

جو بایدن، نامزد پیروز انتخابات اخیر ریاست جمهوری در آمریکا، روز دوشنبه گفته بود که آمریکا باید با متحدان خود برای وضع برخی قوانین تجاری در راستای مقابله با افزایش نفوذ چین مذاکره کند.

به خاطر بالا گرفتن اختلافات بین  چین و آمریکا درباره مسائلی نظیر هنگ کنگ، شیوع ویروس کرونا و مرتبط کردن شرکت‌های چینی به موضوعات امنیتی و ملی آمریکا، دو طرف تحریم‌هایی را علیه یکدیگر اعمال کرده‌اند.

 

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

 

 

 

فارس

مطالب مرتبط