داخلی سازی ۸ میلیارد دلار کالای وارداتی

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، از عزم این وزارتخانه برای جایگزینی واردات و داخلی سازی ۲۱۰ محصول وارداتی به ارزش ۸ میلیارد دلار، خبر داد.

به گزارش رصد روز ، به نقل از وزارت صمت، سعید زرندی از عزم این وزارتخانه برای جایگزینی واردات و داخلی سازی ۲۱۰ محصول وارداتی به ارزش ۸ میلیارد دلار، خبر داد و افزود: به این منظور در سامانه بهین یاب، بخشی را به عنوان فرصت‌های سرمایه گذاری راه اندازی کردیم که در این بخش موضوعات جایگزینی واردات اعلام می‌شود حتی اعلام کردیم چند واحد و با چه ظرفیتی در آن حوزه مشغول به کار هستند یعنی اگر سرمایه گذاران می‌خواهند در این باره ورود کنند توصیه ما این است موضوعاتی را که به کاهش واردات و کاهش ارزبری منجر می‌شود در اولویت خود قرار دهند.

وی گفت: حتی طرح‌های نیمه تمام کشور با درصد پیشرفت هر طرح در سامانه بهین یاب مشخص شده تا سرمایه گذاران بدانند در چه بخش‌هایی نیاز به سرمایه گذاری داریم.

زرندی افزود: همچنین در سامانه بهین یاب محصولاتی که در آن ظرفیت صادراتی داریم مشخص کردیم تا سرمایه گذاران با نگاه زنجیره ارزش به آن حوزه وارد شوند ضمن این که صنایع اشباح شده را نیز اطلاع رسانی کردیم تا سرمایه گذاران با آگاهی اقدام به سرمایه گذاری کنند.

وی اضافه کرد: در مجموع سرمایه گذاری که وارد سایت بهین یاب می‌شود هم می‌تواند واحدهای تعطیل را ببیند و هم می‌تواند طرح‌های نیمه تمام را که مالکان آن به واگذاری یا مشارکت علاقه‌مند شده اند، ببیند.

معاون طرح و برنامه وزارت صمت با بیان این که برای راه اندازی ۲ هزار و ۲۰۰ واحد تعطیل هدف گذاری کرده‌ایم گفت: تاکنون از این میزان ۷۶۰ واحد دوباره احیا شدند ضمن این که برای واحدهایی که زیر ظرفیت فعالیت می‌کنند سعی کردیم هم در تأمین منابع ارزی و ریالی آن‌ها کمک کنیم و هم اجازه دادیم در فضای اضافی خود کارخانه جدیدی مستقر کنند یعنی بدون این که هزینه‌ای برای سایت و سوله سازی پرداخت شود از امکانات و زیربناهای موجود برای سرمایه گذاری جدید استفاده می‌شود.

زرندی با بیان این که باید تولید فناورانه را به عنوان جهت گیری اصلی کشور قرار دهیم، افزود: تولید همچنان که از نظر کمی افزایش می‌یابد از لحاظ ارزش آفرینی هم باید ارتقا یابد که در این باره رسوخ فناوری شرکت‌های دانش بنیان در حوزه صنعت را مدنظر قرار دادیم ضمن این که به ۱۳۸ شرکت دانش بنیانی که توانسته اند قرارداد همکاری با صنعت امضا کنند، حدود ۲۰۰ میلیارد تومان پرداخت کرده‌ایم که در قالب حمایت سازمان‌های توسعه‌ای ما از این شرکت‌ها اعطا شده است.

 

 

 

 

 

 

ایلنا

مطالب مرتبط

آخرین اخبار