داروی رمدسیویر هیچ تاثیری در درمان کرونا ندارد

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت از بی‌اثر بودن چهار دارو بر درمان کرونا خبر داد.

 رضا ملک‌زاده امروز در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی اینستاگرام نوشت: نتایج مطالعه سازمان جهانی بهداشت بر روی اولین بازوهای درمانی تحت کارآزمایی بزرگ بالینی بر روی بیماران بستری مبتلا به کووید ۱۹ منتشر و اعلام شد رمدسیویر بدون تاثیر است.

 

ملک‌زاده نوشت: با گذشت حدود ۸ ماه از انجام بزرگ‌ترین مطالعه کارآزمایی بالینی سازمان بهداشت جهانی برای درمان بیماری کووید -۱۹ نتایج نهایی بررسی‌ها بر روی اولین گروه از بازوهای درمانی تحت کارآزمایی بالینی اعلام شد که بر اساس آن چهار داروی ضد ویروس «رمدسیویر»، «لوپیناویر»، «اینترفرون – بتا» و «هیدروکسی کلروکین» تاثیری بر درمان، کاهش طول مدت بستری، نیاز به تهویه مکانیکی و مرگ و میر ناشی از بیماری مبتلایان به کووید -۱۹ بستری در بیمارستان نشان ندادند.

 

وی افزود: تعداد مرگ‌ها در طول این مطالعه ۱۲۵۳ مورد بوده است. مطالعه جهانی Solidarity Clinical Trial for Covid -۱۹ Treatments که با مشارکت بیش از ۱۱ هزار بیمار بستری مبتلا به کووید -۱۹ بستری در حدود ۵۰۰ بیمارستان از ۳۰ کشور از شش منطقه جهان از جمله ایران (۳۵۰۰ بیمار از ۲۹ بیمارستان) صورت گرفته نشان داد این داروها نه تنها هیچ تاثیری در بهبود بیماران بستری مبتلا به کووید -۱۹ و کاهش طول بستری یا مرگ و میر آن‌ها نداشته بلکه وضعیت بهبودی بیمارانی که درمان‌های ذکر شده را دریافت نکرده بودند همانند بیماران دریافت کننده این رژیم‌های درمانی بوده است.

 

وی ادامه داد: این نتایج اثبات می‌کند برای دستیابی به داروی قطعی درمان کووید-۱۹ نیازمند انجام مطالعات کارآزمایی بالینی وسیع با حداقل یک هزار بیمار (نمونه) هستیم؛ همان طور که مشارکت بیش از ۱۱ هزار بیمار به این نتیجه گیری درباره چهار داروی تحت کارآزمایی بالینی کمک کرد و بی‌اثر بودن این داروها را نشان داد.

 

ملک‌زاده یادآور شد: داروهای جدیدتر برای کارآزمایی بالینی با تصمیم سازمان جهانی بهداشت وارد مطالعه و جایگزین داروهای بی‌اثر نشان داده شده در آزمایشات بالینی خواهند شد.

 

وی افزود: سازمان جهانی بهداشت بنا بر توصیه کمیته نظارت بر داده‌ها و ایمنی مطالعه کارآزمایی بالینی درمان کووید-۱۹ تحت نظارت خود می‌تواند بر اساس تجزیه و تحلیل موقت داده‌ها میزان تاثیر داروها بر روند بهبودی و کاهش مرگ مبتلایان، برخی رژیم‌های درمانی را حذف و برخی را جایگزین کند. این آزمایشات تماماً با مجوزهای اخلاقی و نظارت کامل و دقیق سازمان جهانی بهداشت صورت می‌گیرد.

 

معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: ایران در حال اجرای یک طرح تحقیقاتی با همکاری چند کشور است و مطالعاتی را بر روی داروهایی مانند داروی معده، داروی ضدسرطان و ترکیب دارویی ضد ویروس هپاتیت سی برای درمان بیماران مبتلا به علائم متوسط بیماری کووید-۱۹ که نیازی به بستری در بیمارستان و تهویه مکانیکی ندارند انجام می‌دهد.

 

سازمان بهداشت جهانی نیز اعلام کرده بود این دارو در درمان بیماران مبتلا به کرونا تاثیری ندارد.

 

 

 

 

 

اعتماد آنلاین

مطالب مرتبط

آخرین اخبار