درخواست آلمان از ایران برای بازگشت به مذاکرات وین

سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان امروز در اظهاراتی به درخواست ایران از آمریکا برای موافقت با آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران در بانک‌های خارجی به عنوان نشان دادن حسن نیت در زمینه از سرگیری مذاکرات وین، واکنش نشان داد.

به گزارش رصد روز، به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت امور خارجه آلمان روز دوشنبه اعلام کرد که برلین «درخواست تهران برای آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده‌ ایران به عنوان یکی از شروط از سرگیری مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین» را رد می‌کند.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان در این باره گفت: ایران نمی‌تواند شروط بیشتری برای از سرگیری مذاکرات تعیین کند.

او با مطرح کردن این که «ما از ایران می‌خواهیم هر چه زودتر مذاکرات را ز سر بگیرد»، گفت انتظار دارد توافقی در یک تاریخ معین انجام شود.

براساس این گزارش، حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان اخیرا در گفت‌وگویی زنده درباره مذاکراتش درباره موضوع تحریم‌های ایران و احیای توافق هسته‌ای با مقامات خارجی در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل گفت: در نیویورک به دبیرکل سازمان ملل و آقای بورل گفتم به جای اینکه انقدر به ما فشار بیاورید که هرچه زودتر مذاکرات انجام شود باید اقدام عملی موثر از سوی طرف‌های مقابل انجام شود و زود ایرانی‌ها با زود غربی‌ها فرق دارد. شما از زمانی که توافق صورت گرفته و تاکنون دائم مصاحبه می‌کنید و یک بار می‌گویید می‌خواهیم کانال مالی اینستکس را ایجاد کنیم. یک روز دیگر می‌گویید کانال مالی بشردوستانه ولی هیچ کار موثری از سوی شما انجام نشده است.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه ما به آنها گفتیم که در حال بررسی و تنظیم سیاست‌ها و برنامه‌های خود در ارتباط با مذاکرات هستیم، تصریح کرد: به آنها گفتیم که دولت جدید ایران به هشت سال قبل یا پنج سال قبل و یا یک‌ سال و نیم قبل برنمی‌گردد و ما بر سر میز مذاکره نمی‌آییم که قهوه‌ای خورده شود و سپس به پایتخت‌ها برگردند و احتمالا متنی رد و بدل شود. شما باید نیت و اراده واقعی خود را نشان دهید. در زمانی که در نیویورک بودیم آمریکایی‌ها از کانال‌های مختلف تلاش کردند که تماس‌هایی بگیرند، پیام‌هایی را منتقل کنند، به یکی از کسانی که حامل پیام آمریکایی‌ها بود گفتم که آیا نیت آمریکا واقعی است که او در جواب گفت فکر می‌کنم واقعی است. من نیز گفتم که اگر نیتش واقعی است بخشی از دارایی‌های بلوکه‌شده ایران را آزاد کند و یک حرکتی بکند تا ما بتوانیم بگوییم جو بایدن با ترامپ تفاوت دارد.

همچنین سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در کنفرانس خبری امروزش در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آقای امیرعبداللهیان در گفت‌وگوی خود با شبکه یک سیما اعلام کردند که یکی از مقدمات برای انجام گفت‌وگوهای وین می‌تواند اقدام آمریکا برای آزادکردن پول‌های بلوکه شده ایران باشد و آیا این پیغامی برای آمریکا بوده است، گفت:‌ آنچه که آقای امیرعبداللهیان درباره پول‌های بلوکه شده ایران در آمریکا گفتند پیغامی برای آمریکایی‌ها نبود بلکه یک واقعیت بود که ایشان بیان کردند. واقعیت این است که رفتار و روش کنونی دولت آمریکا با دولت قبل آمریکا تغییر نکرده است. آن‌ها می‌خواهند همچنان میراث شکست خورده ترامپ علیه برجام را حفظ کنند و در عین حال می‌خواهند در مذاکرات وین به نتیجه‌ای که دلشان می‌خواهد دست پیدا کنند. این در حالی است که ما تأکید داریم که آمریکا باید نشان دهد که در روش و اقدام تغییر کرده است. نمی‌شود که تحریم ها بماند و پول‌های ایران در بانک‌های بین‌المللی همچنان توقیف بماند و بعد آمریکا به عنوان طرف خواهان ادعاهایی را مطرح کند.

وی گفت:‌ آقای امیرعبداللهیان در این گفت‌وگوی تلویزیونی تأکید کردند که آمریکا به روش‌های گوناگون می‌تواند حسن نیت خود را نشان دهد از جمله اینکه این زمینه را فراهم کند که پول‌های بلوکه شده ایران آزاد شود.

درخواست برای آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران تحت تحریم‌های آمریکا در خارج از کشور که بخشی از آن‌ها در بانک‌های کره جنوبی است، بارها از مجاری قانونی و دیپلماتیک از سوی ایران مطرح و پیگیری شده است.

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید 

مطالب مرتبط