درخواست ویژه واشنگتن از تل‌آویو برای مقابله با حوثی‌ها

در بحبوحه افزایش تنش‌های دریایی فرانسوی جنگ در غزه، ارتش آمریکا اسکورت کشتی های تجاری در دریای سرخ را مورد بررسی قرار می‌دهد.

به گزارش رصد روز، در بحبوحه افزایش تنش‌های دریایی فرانسوی جنگ در غزه، ارتش آمریکا اسکورت کشتی های تجاری در دریای سرخ را مورد بررسی قرار می‌دهد.

بنا بر گزارش سی‌ان‌ان، به گفته مقامات نظامی، در بحبوحه دسته‌های از حملات اخیر نیروهای حوثی، ایالات متحده در حال بررسی تقویت حفاظت از کشتی‌های تجاری در اطراف یک مسیر حیاتی کشتی‌رانی در دریای سرخ است.

ایالات متحده راه‌های افزایش امنیت در منطقه را از جمله از طریق نیروهای دریایی ترکیبی -یک نیروی دریایی چندملیتی که وظیفه حفاظت از کشتی‌های تجاری در دریای سرخ را بر عهده دارد- مورد بررسی قرار داده است. مقامات آمریکایی علناً گفته‌اند که بحث‌ها بر روی امکان اسکورت کشتی‌های فعال در دریای سرخ و تنگه باب‌المندب در خلیج عدن متمرکز شده است -کانال باریکی که یمن و شاخ آفریقا را از هم جدا می‌کند.

نایب رئیس ستاد مشترک ارتش روز دوشنبه در جمع حضار در شورای آتلانتیک در واشنگتن گفت که هفت عضو گروه ضربت -متشکل از ۳۹ کشور که فرماندهی چرخشی دارند- قبلاً پیشنهاد کمک داده‌اند. مقامات ایالات متحده از بیان اینکه کدام کشورها پیش قدم شده‌اند خودداری کرده‌اند.

بحث در مورد تقویت گروه ضربت منعکس‌کننده نگرانی فزاینده غرب و متحدین منطقه‌ای‌ش نسبت به حملات حوثی‌ها در تنگه‌ای حیاتی است که روزانه میلیون‌ها بشکه نفت از آن عبور می‌کند.

در همین شرایط، وال‌استریت ژورنال گزارش داده، آمریکا به اسرائیل گفته است که به حملات موشکی و پهپادی حوثی‌های یمن راسا پاسخ ندهد.

بنا بر گزارش این روزنامه، ایالات متحده به اسرائیل گفته است که اجازه دهد ارتش آمریکا به حوثی‌ها پاسخ دهد. ناوهای جنگی ایالات متحده در منطقه حضور دارند و تاکنون چندین موشک شلیک شده حوثی‌ها به سمت اسرائیل را ساقط کرده‌اند. پیش از این اسرائیل نیز موفق به رهگیری چند موشک شده است.

این گزارش با استناد به مقامات ایالات متحده و سایر مقامات دولتی می گوید که ایالات متحده نگران است که واکنش اسرائیل می‌تواند درگیری فعلی را گسترش دهد.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط