دست بانک ملت در جیب ملت / بانک ملت رضایت چه کسانی را جلب می کند؟ / ملت آنها یا ملت ما؟

بیش از ۴ دهه فعالیت در شبکه بانکی کشور حداقل انتظاری که ایجاد می کند پایبندی به مقررات و اساسنامه هایی است که توسط مدیران بانکی و شبکه پولی مالی کشور به منظور جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده وضع شده اما گویا اوضاع آنطور هم که گفته می شود شفاف نیست و گزارشات حسابرس و بازرس قانونی بانک ملت در پایان سال قبل وضعیت بدی را در این بانک به سبب عدم رعایت برخی قوانین که برای عده ای حتما سود و منفعت در پی دارد تشریح می کند. 

به گزارش اختصاصی رصد روز ، بررسی وضعیت سهامداران بانک ملت در پایان سال قبل نشان میدهد که صندوق آتیه کارکنان بانک ملت تملک ۶.۴۵ درصد سهام این بانک را در اختیار داشت و جدا از این شرکت صبا تأمین نیز ۳.۳۴ درصد سهام بانک را برای خود می دید. تا اینجا دو نقد به این وضعیت وارد است اول اینکه طبق اساسنامه بانک سقف مجاز تملک سهام سایر اشخاص حقوقی به صورت مستقیم و غیرمستقیم حداکثر ۵ درصد است و وقتی صندوق آتیه کارکنان بانک ملت در سال قبل بیش از این مقدار را در اختیار می گیرد چه معنایی به جز سوءاستفاده خواهد داشت؟ در خصوص سرمایه گذاری شرکت صبا تأمین در سهام بانک ملت نیز باید به این مسئله اشاره داشت که اشخاص حقوقی که تحت مدیریت بخش دولتی قرار دارند نمی توانند در بانک سهامدار باشند و اینکه چطور شرکتی مانند صبا تأمین در تمام مدت سال گذشته ۳.۳۴ درصد سهام بانک را در اختیار داشت را باید میوه حاصل از سوءمدیریت در بانکی دید که مدیرعاملش با لیسانس علوم سیاسی به مدیریت آن می پردازد.

برای روشن شدن ابعاد این تخلف گسترده اشاره به این نکته ضروریست که درصد سهام شرکت صبا تأمین متشکل از بیش از ۶ میلیارد و ۹۲۰ میلیون سهم بانک ملت می شود که قطعاً آورده خوبی برای مالکانش به همراه خواهد داشت.

اما عمق تخلفات مالی در بانک ملت تنها به سبک و سیاق سهامداری این دو شرکت ختم نمی شود بلکه همانطور که در گزارش بازرس و حسابرس مستقل مشاهده می کنیم گروه مالی بانک ملت، گروه بهساز مشارکت های ملت و گروه فناوران هوشمند بهسازان فردا در سال قبل دارای ۳.۷ درصد سهام بانک بودند. این درحالیست که طبق ماده ۱۱ اساسنامه بانک، شرکت تابعه با ممنوعیت خرید سهام بانک روبرو هستند و این هم یکی دیگر از شگفتی های مدیریت منابع در این بانک است و البته باید پرسید منافع حاصل از سهامداری غیرمجاز این شرکتها به جیب چه کسانی واریز شد؟

اوضاع درسال جدید بهتر که نشد هیچ بدتر هم شد

 

انتظار می رفت بعد از گزارشات شفاف بازرس و حسابرس مستقل، بانک ملت برای سال جدید ضمن جبران تخلفات سال گذشته و بازگرداندن منافع حاصل از این موضوع به نفع مردم که ۳۶ درصد سهام بانک را در اختیار دارند نسبت به رعایت کامل قوانین اقدام عاجل نماید که گویا این مسئله انتظار زیادی از مدیران این بانک بود زیرا آنطور که مشاهده می شود شرکت صبا تأمین همچنان با همان مقدار سهام در لیست سهامداران حقوقی دیده می شود و گروه مالی بانک ملت که در سال گذشته به همراه چند شرکت دیگر در مجموع ۳.۷ درصد سهام بانک را در اختیار داشت در سال جدید به تنهایی ۵.۸۱ درصد سهام بانک ملت را برای خود می بیند.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا