دست کوتاه کارگران از دریافت بیمه بیکاری

به گزارش رصد روز ، نگاهی به پاندمی کرونا بیانگر این است که بخش زیادی از کسب و کارها در این ایام آسیب دیدند و برخی هم رشد داشته اند.

آن دسته از کسب و کارهایی که آسیب دیدند گاهی با نصف ظرفیت و گاهی به اجبار رو به تعطیلی رفتند. از اواخر سال گذشته با تصمیم گیری و برنامه ریزی کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا تسهیلات کرونایی در چهار بخش خانوار اشتغال محور بنگاه محور و وام ودیعه مسکن پرداخت شده است.

بیمه بیکاری کرونا نیز یکی از راهکارهای دولت برای حمایت از معیشت مردم در دوره شیوع این بیماری بود. برای همین منظور سامانه‌ای به آدرس  bimebikari.mcls.gov.ir  راه‌اندازی شد تا افراد درخواست خود را در آن ثبت کنند. بعد از این سامانه بود که مجدداً سامانه ای دیگر با عنوان سامانه prkar.mcls.gov.ir به بیمه شدگان معرفی شد که باز هم زیرساخت های آن مشکل داشت.

به گفته ی مهدی شکوری مدیر کل امور بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی تاکنون یک میلیون و ۲۵۱ هزار و ۹۷۵ نفربر اثر شیوع کرونا، مشمول بیمه بیکاری تشخیص داده شده‌اند که از این جمعیت، یک میلیون و ۱۶۹هزار و ۵۳۴نفر در حال دریافت بیمه بیکاری هستند.

وی ادامه داد: اعتبار پیش‌بینی شده در مصوبه ستاد ملی کرونا برای حمایت از بیکاران در دوره پاندمی، کمی بیش از ۳هزار میلیارد تومان بوده است که تاکنون هزار میلیارد و ۲۸۶میلیون تومان از این اعتبار تخصیص یافته و هزار میلیارد و ۷۵۰میلیون تومان باقی مانده است.

در حالی این آمارها ارائه می شود که گزارش های میدانی حاکی از این است که با جابه جایی سامانه بیمه بیکاری و نبود زیرساخت های مناسب برای انجام دقیق فرآیند پرداخت مقرری بیمه بیکاری به بیکارشدگان کرونا تعدادی از افرادی که از فروردین ماه ۹۹ به خاطر کرونا بیکار شده اند هنوز موفق به دریافت بیمه بیکاری نشده اند.

برخی بیکار شدگان اعلام می کنند که هم مدارک خود را به موقع در سامانه بارگذاری کرده ایم و هم مدارکمان کامل است اما هر بار بهانه ای برای عدم پرداخت وجود دارد. پیگیری های زیادی از سازمان تأمین اجتماعی کرده ایم که نماینده بیمه که مسئول پاسخگویی بوده است اعلام کرده است که همه اینها بهانه است دولت پول به سازمان نداده است.

اگرچه مسئولان وزارت کار تاکید دارند که زیرسامانه تحت وب بیمه بیکاری در سراسر کشور درحال بهره برداری است، اما به نظر میرسد این زیرسامانه با مشکلات اساسی مواجه است.

اهمیت این مساله آن جایی است که در دسترس بودن یا نبودن زیرسامانه بیمه بیکاری، به صورت مستقیم بر معاش کارگران بیکار شده تأثیر دارد و همان مبلغ ناچیز بیمه بیکاری نیز از آنها دریغ می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا