دولت کره اراده مستقلی برای حل مشکل منابع ارزی ایران ندارد

به گزارش رصد روز، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی نوشت: امروز در خبر‌ها آمده بود که «وزیر خارجه آمریکا گفته است تا ایران به توافق هسته‌ای بازنگردد، منابع ایران در کره را آزاد نمی‌کنیم»؛ در این خصوص چند نکته قابل ذکر است: از اول هم مشخص بود دولت کره اراده مستقلی برای حل مشکل منابع ارزی ایران ندارد. درخواست مذاکره از طرف سفیر کره و توافق برای پرداخت منابع ایران هم توسط خود کره ای‌ها انجام شد و من در جلسه، از این که اجازه لازم را از آمریکایی‌ها گرفتن یا نه از ایشان سؤال

کردم.

در ادامه یادداشت همتی آمده است: بانک مرکزی، برنامه خود را برای تأمین نیاز‌های ارزی کشور، بدون توجه به منابع مسدود شده خود در کره جنوبی و سایر کشور‌ها تنظیم کرده است؛ بنابراین تأمین ارز کالا‌های اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی توسط منابع در جریان بانک مرکزی وتأمین ارز سایر کالا‌های ضروری و نیز مواد اولیه واحد‌های تولیدی از طریق منابع صادرات غیر نفتی در سامانه نیما و نیز واردات در مقابل صادرات به صورت روان در جریان است.

در بخش دیگر یادداشت رئیس کل بانک مرکزی آمده است: از اول سال تا کنون، بانک مرکزی ۱۰ میلیارد دلار ارز ترجیحی برای کالا‌های اساسی، نهاده‌های کشاورزی و دارو و تجهیزات پزشکی تأمین کرده است و ۲۴ میلیارد دلار ارز صادرات (غیر نفت خام) نیز از روش‌های مختلف درخدمت واردات کشور قرار گرفته است.

به گفته همتی، از اول بهمن ماه تا کنون۳/۳ میلیارد دلار صرفاً در سامانه نیما تأمین ارز شده است و این علاوه بر تأمین ارز خود بانک مرکزی و رقم قابل توجه واردات در مقابل صادرات در این مدت بوده است؛ فقط در روز گذشته عرضه در نیما ۶ برابر معاملات بود، میانگین نرخ معاملات دیروز نیز۲۲۵۰۰تومان برای هر دلار بود.

 امروز در خبرها آمده بود که «وزیر خارجه آمریکا بار دیگر از ایران خواسته است که ابتدا به پایبندی به توافق هسته‌ای بازگردد و تاکید کرد که واشنگتن از بازگشت به برجام برای گسترش توافق به دیگر حوزه‌ها استفاده خواهد کرد»؛ این در حالی است که مقام‌های جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده‌اند این آمریکا بوده که توافق هسته‌ای را ترک کرده و اکنون نیز آنها باید ابتدا به برجام بازگردند.

بلینکن همچنین در بخش دیگری از صحبت‌هایش به موضوع اموال بلوکه‌شده ایران در کره جنوبی پرداخته و مدعی شده است تا زمانی که ایران به توافق هسته‌ای بازنگردد، این پول‌ها آزاد نمی‌شوند.

چندی پیش، اتاق بازرگانی ایران رقم این پول که در دو بانک کره جنوبی نگهداری می‌شوند را ۸ میلیارد و ۵۰۰ هزار دلار اعلام کرده بود؛ مقام‌های ایران پیشتر گفته‌اند سئول علاوه بر خودداری از آزادسازی این منابع مالی بابت نگهداری آنها پول هم مطالبه کرده است.

پیشتر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با بیان اینکه سئول یک متحد نزدیک برای طرح‌های تحریمی واشنگتن است، تصریح کرد: «ما در حال انجام مباحثاتی با کره جنوبی هستیم. می‌دانم که وزارت خارجه آنها در این باره بیانیه‌ای صادر و تصریح کرده که اموال بلوکه‌شده ایران در کره جنوبی فقط بعد از مشورت با ایالات متحده آزاد می‌شوند. کره جنوبی نقش مهمی در اجرای تحریم‌ها دارد، نه فقط علیه ایران بلکه علیه کره شمالی».

 

 

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید  

 

 

 

 

 

 

فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا