راه اندازی سامانه فوریت های روانی – اجتماعی دانش آموزان

image_pdfimage_print

به گزارش رصد روز، فرشته فهمیده روز چهارشنبه در کارگاه آموزشی آشنایی مشاوران مدارس با طرح فوریت های روانی اجتماعی که در بستر شبکه شاد برگزارشد، افزود: سامانه ۱۵۷۰ به صورت آزمایشی از یک ماه قبل در مرکز مشاوره روانشناختی رازی در کرج راه اندازی شد.

وی هدف از اجرای این طرح را حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان و همچنین خدمات رسانی به دانش آموزان در معرض آسیب ذکرکرد.

فهمیده  از مشاوران تحصیلی به عنوان پل ارتباطی بین مدرسه وخانه یاد کرد و بیان داشت: مشاوران به منظورشناخت بیشتر اولیا نسبت به ظرفیت های استان در ارائه خدمات حمایتی از دانش آموزان درقالب سامانه فوریت های روانی – اجتماعی بپردازند.

وی خاطرنشان کرد: اجرای موفقیت آمیز این طرح در استان البرز نیاز به شناسایی به موقع و توانمندسازی دانش آموزان در معرض خطراز سوی مشاوران دارد.

فهمیده برکاهش عوامل مخاطره آمیز دانش آموزان، افزایش آمادگی مدارس برای واکنش سریع در فوریت های روانی اجتماعی، کنترل ، کاستن از میزان بحران فردی ،خانوادگی و اجتماعی و ارائه خدمات تخصصی به دانش آموزان در معرض خطرتاکید کرد.

وی تصریح کرد: امیدواریم با ارائه خدمات به دانش آموزان دراین سامانه بتوانیم گام های موثری درکاهش آسیب های اجتماعی دربین دانش آموزان درمعرض خطراستان برداریم.

وی ادامه داد: توجه به شرایط دانش آموزان دراین دوران حساس بویژه توسط والدین و مربیان به منظور پیشگیری از گرایش آنان به رفتارهای انحرافی نیز ضرورت دارد.

رییس اداره امور تربیتی، مشاوره و مراقبت دربرابرآسیب های اجتماعی آموزش و پرورش البرز نیز دراین کارگاه آموزشی به خدمات تخصصی روانی – اجتماعی که به صورت شبانه روزی و رایگان به دانش آموزان نیازمند ارائه می گردد اشاره کرد و گفت: راه اندازی خط تلفنی ۱۵۷۰ می تواند نقش موثری درخدمات دهی و اقدامات پیشگیرانه داشته باشد.

علی رحمانی از اضطراب، افسردگی، خشم به عنوان اختلالات روان شناختی نام برد و عنوان کرد: درحوزه رفتارهای پرخطر هم می توان به خودکشی، فرار، سوء استفاده اخلاقی، بی سرپناهی، بدسرپرستی ، نزاع خیابانی و سوء مصرف مواد مخدر اشاره کرد.

وی بیان داشت: در این طرح دانش آموزانی که قصد خودکشی دارند یا اقدام به خودکشی کرده اند، آزار دیده جنسی یا سوء استفاده شده ، فرار از منزل یا مدرسه، هرگونه وضعیت زیان بار ناشی از فقر شدید ، آوراگی و بی خانمانی، بزهکاری و همچنین دانش آموزانی که سرپرست آنان دچارسهل انگاری، ناتوانی در سرپرستی، بد سرپرستی و غفلت یا ترک سرپرستی می باشند تحت پوشش قرار می گیرند.
وی با بیان اینکه فرآیند ارائه خدمات فوریت های روانی – اجتماعی به دانش آموزان در این طرح نظامند و هدف دار است، گفت: شناسایی دانش آموزان نیازمند به مداخله به شیوه گزارش از مدرسه، تماس خود دانش آموز با خط ۱۵۷۰، مشاهدات و غربالگری های آزمون سلامت روان که در سامانه همگام صورت می پذیرد، انجام می شود.

وی تاکید کرد: حضورتیم تخصصی مداخله در فوریت های روانی- اجتماعی می تواند به صورت گروه های ۲ الی سه نفره در محل حادثه صورت پذیرد اما ارجاع و اقدامات درمانی باید به کل اعضا تیم رسانده شود.

استان البرز با داشتن ۴۷۳ هزار دانش آموز دارای  مرکز مشاوره و ۵۳۳ مشاور مدرسه است.

 

 

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

 

 

 

 

ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا