رد طرح یارانه کالاهای اساسی توسط شورای نگهبان به علت تحرکات دولت

image_pdfimage_print

به گزارش رصد روز ، چند روز پیش، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان خبر از ایراد این شورا به مصوبه مجلس درباره الزام دولت برای پرداخت یارانه کالا‌های اساسی را داد.

وی افزود: شورای نگهبان طرح الزام دولت برای پرداخت یارانه کالا‌های اساسی را مغایر با اصل ۷۵ قانون اساسی دانسته است. به‌دلیل اینکه این مصوبه بار مالی جدید داشت و منبعی هم برای تامین این بار مالی از سوی مجلس تعیین نشده بود، از سوی شورای نگهبان به این مصوبه ایراد اصل ۷۵ قانون اساسی گرفته شد.

به گفته کدخدایی، این مصوبه مجلس برای اصلاح بار دیگر به مجلس شورای اسلامی بازگردانده شده است.

رد این طرح از سوی شورای نگهبان در حالی است که پیشتر نیز پیش بینی می‌شد که این طرح به دلیل درنظر نگرفتن منبع تامین مالی تایید نشود.

در همین زمینه محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس پیشنهاد اعلام کرده است: مجلس می‌تواند موضوع تراکنش‌ها و گمرک را به عنوان درآمد‌های جدید دولت برای اجرای طرح تأمین کالا‌های اساسی پیشنهاد دهد.

در حالی مجلس یازدهم اصرار به تصویب این طرح که از آن به عنوان «یارانه سوم» بعد از یارانه نقدی و یارانه معیشتی -که در دوران کرونا مصوب شد- نام برده می‌شود، دارد که بسیاری از کارشناسان این طرح را پوپولیستی می‌خوانند و اجرای آن را بار سنگینی مالی بر دوش دولت می‌دانند، دولتی که امروز به اذعان بسیاری با کسری بودجه هنگفتی روبرو است و هرازگاهی برای جبران آن اقدام به چاپ پول و دست بردن به صندوق توسعه ملی می‌کند.

در زمینه چگونگی رفع ایراد شورای نگهبان به طرح پرداخت یارانه کالا‌های اساسی، محمدتقی نقدعلی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس به اقتصاد۲۴ گفت: اینکه شورای نگهبان به برخی مصوبات مجلس ایراد بگیرد و برای اصلاح دوباره به مجلس برگردانده شود، موضوع جدیدی نیست. به‌هرحال شورای نگهبان به این طرح مجلس، ایراد اصل ۷۵ قانون اساسی گرفته و معتقد است این مصوبه مجلس بار مالی دارد و منابع آن شفاف نیست.

وی افزود: در یک عمل جراحی همه کارشناسان یک‌نظر نیستند و از این‌رو در این موضوع خاص هم، اتفاق‌نظر رخ نداد. ما به‌عنوان اعضای قوه مقننه اعتقاد داریم که منابع این طرح هم موجود و هم شفاف است.

نماینده خمینی‌شهر با اشاره به مخالفت‌های دولت با این طرح، گفت: دولت از ابتدا مخالف این طرح بود و مرتباً هم، در رد آن اظهارنظر و حتی مکاتبه می‌کرد. همین تحرکات باعث شد که منابع طرح برای شورای نگهبان شفاف نشود.

نقدعلی یادآور شد: کمیسیون برنامه و بودجه به‌طور ویژه روی این طرح کار کرد و در صحن هم رای بالا آورد. مجلس یازدهم همیشه در جهت شفافیت قدم برداشته و در این طرح هم سعی شد همه مسائل واقعی دیده شود. تا این لحظه مجلس بر تصویب طرح خود تاکید دارد و ان‌شاالله با رایزنی کمیسیون تخصصی با شورای نگهبان، ایراد گرفته شده برطرف می‌شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: شاید پافشاری مجلس بر تصویب طرح خود و همچنین نظر شورای نگهبان که بر آن ایراد گرفته است باعث این شود که سرنوشت طرح به مجمع تشخیص مصلحت نظام واگذار شود.

 

اقتصاد ۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا