رشد اقتصادی در ۱۰ سال گذشته تقریبا صفر بود

image_pdfimage_print

به گزارش رصد روز، غلامحسین شافعی امروز در دیدار فعالان اقتصادی بخش‌های خصوصی اتاق بازرگانی ایران، اتاق اصناف و اتاق تعاون با ابراهیم رییسی کاندیدای سیزدهمین دوره ریاست جمهوری گفت: لازم است که من از این فرصت استفاده کنم و مراتب تشکر و قدردانی خودم را از جناب آقای رییسی در منصب ریاست قوه قضاییه اعلام کنم، به دلیل تغییر رویکرد موثری که قوه قضاییه در ارتباط با فعالان اقتصادی و مخصوصا بخش تولید در سراسر کشور ایجاد کردند و در این ارتباط توانسته اند،  اثرات قابل توجهی را بر مسائل و مشکلات داشته باشد و همچنین  از طرف همه فعالان اقتصادی از آقای رییسی تشکر می‌کنم.

رییس اتاق بازرگانی ایران، افزود: رشد اقتصادی ما در طول ۱۰ سال گذشته تقریبا صفر بوده و علیرغم همه آمارهایی که ارائه می شود واقعیت اقتصاد ما این است و به دلیل همین عدم رشد اقتصادی همیشه با نرخ تورم بالا روبرو بوده ایم و وضعیت رفاهی اقشار پایین جامعه در طول افراد جامعه طبقه متوسط کشور تجزیه شده و به طرز قابل توجهی طبقه پایین افزایش یافته و همواره هم در مساله توجه به معیشت و توجه به دستمزد در طول سال، همواره تورم در مقابل افزایش دستمزد برنده بوده است و حتما شما اطلاع دارید که به دلیل کاهش سرمایه گذاری در ۱۰ سال گذشته، لذا برای اولین نرخ استهلاک از نرخ سرمایه‌گذاری در کشور بالاتر رفته است.

وی بیان داشت: به دلیل همین کاهش سرمایه گذاری کار برای رییس جمهور آینده هم بسیار هم سخت خواهد بود و ظرفیت های رشد آتی بسیار محدود است. از آن طرف عدم نوسازی و بهسازی و عدم استفاده از فناوری های جدید فاصله ما را با تولید جهانی بسیار زیاد کرده و این برای آینده ما در بخش تولید بسیار خطرناک است، کسری بودجه، نظام بانکی، و صندوق های بازنشستگی الان نسبت به سال ۹۰ بدتر شده است.

شافعی اظهار داشت: معمولا همه از توانمندی‌های کشور صحبت می‌کنند که البته درست است هم در حوزه سیاسی، انرژی،  در مورد ذخایر معدنی و نیروی تحصیل کرده و خیلی از مسائل دیگر صحبت می‌شود، اما سوال جدی در اینجا مطرح است که علیرغم این همه ظرفیت‌ها ما چرا از این فرصت‌ها نتوانسته‌ایم استفاده کنیم؟

وی بیان داشت: اشکال و عیب کار کجاست؟ که اگر این عیب مشخص نشود و به همان شیوه قدیم ادامه دهیم، حتما مشکلات ادامه خواهد شد.  آقای رییسی مردم و فعالان اقتصادی قبل از آنکه دولت نرخ های بیکاری و تورم و قیمت مواد اولیه را اعلام کند و یا نمره فضای کسب و کار را اعلام کند آثار همه اینها را مردم در خانه هایشان، کاسبان در مغازه هایشان و تولید کنندگان در کارخانه هایشان می‌بینند و لمس می‌کنند بطور قطع و یقین راه نجات کشور از این مشکلات تولید است، اما رویه های چند سال اخیر برای حمایت از تولید رویه‌های پاسخگوی  مورد نظر مقام معظم رهبری نیست.

وی افزود: به نظر مدیران بخش خصوصی آنچه موجب توفیق دولت آینده خواهد شد نوع انتخاب تیم دولت است، ما اعتقاد داریم بسیاری از مسائلی که با مشکل مواجه بودیم، یکی از علت‌های آن بوده که افراد تصمیم گیر و تصمیم ساز اهلیت حرفه‌ای در کارشان نداشته‌اند و دولت آینده اگر مساله اهلیت حرفه ای را در تیم خودش مورد نظر قرار دهد، قطعا به توفیقات زیادی دست خواهیم یافت و ما برای توفیق جنابعالی دعا می کنیم و امیدواریم، مملکت آینده  ای بهتر از گذشته داشته باشد.

 

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

 

 

 

 

 

فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا