رشد ۲۰ درصدی بیت کوین در یک ماه

بررسی عواملی که سبب شد تا ارزش بیت‌کوین در یک ماه اخیر رشد ۲۰ درصدی را تجربه کند؟

به گزارش رصد روز، محبوب‌ترین دارایی بازار کریپتو در ماه اخیر تحت تاثیر عواملی، چون مسیریابی احتمالی کمیته فدرال رزرو در سال ۲۰۲۴، تسویه حساب مدیر‌عامل صرافی بایننس و همچنین افزایش انتظارات در خصوص تایید صندوق بورسی از سوی کمیسیون اوراق بهادار آمریکا شیب صعودی به خود گرفته و خود را از کانال ۳۵ هزار دلاری به ۴۱ هزار دلاری رساند. عوامل ذکر شده سبب شد تا ارزش بیت‌کوین در یک ماه اخیر رشد ۲۰ درصدی را تجربه کند.

در راستای این موضوع برخی از افراد صاحب نظر این حوزه تاکید کردند که تایید کمیسیون اوراق بهادار می‌تواند فرصت دوباره‌ای برای رکورد قیمتی بیت‌کوین در سال ۲۰۲۴ فراهم کند. شواهد گویای آن است که آخرین سقف قیمتی این دارایی در اوایل سال ۲۰۲۲ و آغاز سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو بود که قیمت آن به ۶۹ هزار دلار نیز صعود کرد.

اما پس از آن افزایش نرخ بهره سیاستی و در نتیجه تقویت شاخص دلار باعث شد تا بازار‌های جهانی از جمله رمزارز‌ها و طلا سقوط کرده و دارایی محبوبی، چون بیت‌کوین تا کنون شاهد این کانال قیمتی نبوده است. در این میان شیب صعودی بیت‌کوین به اتریوم نیز سرایت کرد و موجب شد تا دومین رمزارز مهم جهانی از آغاز سال ۲۰۲۳ با رشد ۹۱ درصدی مواجه شود.

بر این اساس قیمت بزرگ‌ترین دارایی بازار کریپتو از ۱۶ هزار و ۶۵۰ دلار به ۴۱ هزار و ۶۶۰ دلار در ساعت ۱۶ روز سه‌شنبه به وقت تهران رسید. تحلیلگران این حوزه در ماه گذشته برآورد خود را در خصوص روند قیمتی بیت‌کوین این‌گونه تشریح کردند که قیمت این دارایی تا پایان سال ۲۰۲۳ بین ۳۵ تا ۴۰ هزار دلار باشد، اما شواهد گویای آن است که هم اکنون قیمت بیت‌کوین از کانال ۴۰ هزار دلاری عبور کرده و در حال آماده‌سازی خود برای فتح کانال ۴۲ هزار دلاری است. بر این اساس پیش‌بینی تحلیلگران در این خصوص باید اصلاح شود.

البته در پیرامون این بحث نباید از سخنان پاول و روند غیر قابل پیش‌بینی تورم ایالات‌متحده غافل شد. این مقام سیاسی- اقتصادی در سخنرانی خود تاکید کرد که اگر تورم سالانه آمریکا در ماه‌های آتی به روند نزولی خود ادامه ندهد اتخاذ دوباره سیاست‌های انقباضی دور از انتظار نخواهد بود. در این میان اقتصاددانان افزودند که اگرچه بازار‌های ریسکی بی‌ثبات هستند، اما چشم‌انداز آن‌ها در بلندمدت صعودی است. آن‌ها پیش‌بینی می‌کنند که اگر عوامل اقتصاد کلان جهانی ثابت بماند، قیمت بیت‌کوین به ۲۳۰هزار دلار یا حداقل ۱۶۰هزاردلار در سال ۲۰۳۰ خواهد رسید.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط

آخرین اخبار