رشد ۲۷ قلم کالای صنعتی در فروردین/ رشد بیش از ۵۰ درصدی تولید خودرو

وزیر صنعت، معدن و تجارت در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی و نشست با فعالان اقتصادی آذربایجان غربی از رشد ۲۷ قلم کالای صنعتی از ۴۰ تا ۱۵۰ درصد در فروردین ماه ۱۴۰۰ خبر داد.

به گزارش رصد روز، علیرضا رزم‌حسینی با بیان این مطلب، افزود: این رشد تولید با وجود همه تحریم های ظالمانه و مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا بوده است که به همت جهادی تولیدکنندگان، صنعتگران و فعالان اقتصادی محقق شد.

به رشد صنعتی ۸ درصد در سال گذشته رسیده ایم

وی با بیان اینکه به رشد صنعتی ۸ درصد در سال گذشته رسیده ایم، ادامه داد: صادرات قابل قبولی داشتیم و تامین مواد اولیه، قطعات، اجزا و ملزومات ۷۱ هزار واحد صنعتی توسط صادرکنندگان انجام گرفت تا چرخ تولید بچرخد.

ایجاد ۱۴۰ هزار شغل علاوه بر اشتغال موجود سال گذشته توسط وزارت صمت

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه بیش از ۱۴۰ هزار شغل علاوه بر اشتغال موجود سال گذشته توسط وزارت صمت به وجود آمده است، تصریح کرد: این میزان از ایجاد اشتغال علی‌رغم همه محدودیت‌ها و همچنین آثار منفی کرونا بوده است که در حوزه اشتغال صنعتی کاهشی نداشتیم.

رزم حسینی با اشاره به بازدیدهای که از واحدهای تولیدی داشته است، بیان کرد: بیشتر واحدها در این شرایط دو یا سه شیفت کار می‌کنند و به فکر توسعه خود می باشند.

رسانه‌ها با انعکاس اخبار مثبت به امید آفرینی در جامعه کمک کنند

وی از رسانه‌ها خواست تا با انعکاس اخبار مثبت به امید آفرینی در جامعه کمک کنند و نگذارند اعتماد عمومی مردم تضعیف و خدشه دار شود.

صادرات ۳ میلیارد دلاری استان آذربایجان غربی در سال گذشته

وزیر صمت با اشاره به عملکرد استان آذربایجان غربی نیز یادآور شد: صادرات این استان از ۷۰۰ میلیون دلار به ۳ میلیارد دلار رسیده است و ۱۰ درصد از کل صادرات کشور را این استان تامین می کند که نمونه ای از افتخارات این استان است.

در حوزه نساجی و پوشاک به روند خوبی رسیده‌ایم

رزم حسینی با بیان برخی دستاوردهای صنعتی نیز گفت: در حوزه نساجی و پوشاک به روند خوبی رسیده‌ایم، صادرکننده پوشاک شدیم و واحدهای نسازی سه شیفته کار می کند و در حال توسعه هستند.

وی همچنین اضافه کرد: واحدها در حوزه بهداشتی و شوینده ها دو یا سه شیفته کار می کنند و تامین اقلام مرتبط با کرونا را مجاهدانه انجام می دهند.

صادرکننده اقلام مرتبط با کرونا از جمله ونتیلاتور هستیم

وزیر صمت همچنین تصریح کرد: هرچند در ماه های اول شیوع ویروس کرونا از لحاظ اقلام مرتبط با کرونا از جمله دستگاه ونتیلاتور در تنگنا بودیم اما اکنون صادرکننده هستیم و به همین کشور ترکیه (همسایه آذربایجان غربی) صادر می‌کنیم.

رشد بیش از ۵۰ درصدی تولید خودرو در فروردین ماه امسال

رزم حسینی با بیان اینکه در حوزه خودرو و قطعات وابسته تحریم بودیم، یادآور شد: اما در سال گذشته به رشد ۲۸ درصدی تولید رسیدیم و فروردین ماه امسال نسبت به سال گذشته بیش از ۵۰ درصد رشد تولید داشته ایم.

جشن خودکفایی تولید لوازم خانگی با کیفیت را برگزار می کنیم

وی همچنین با اعلام اینکه در حوزه لوازم خانگی به جشن خودکفایی تولید محصولات با قیمت و کیفیت مناسب را برگزار می کنیم، گفت: سال گذشته ۱۵ میلیون و ۵۰۰ هزار عدد لوازم خانگی تولید شد و ۷۰ درصد ساخت داخل در این حوزه محقق شد و در قیمت و کیفیت از کشور های خوب منطقه در حوزه لوازم خانگی هستیم.

با انسجام رویه ها بخشنامه مانع تولید نداشتیم

وزیر صمت با اشاره به برخی برنامه‌های این وزارتخانه بیان کرد: سعی کردیم در این مدت انسجام به وزارت خانه برگردد، سیاست های صادراتی در این وزارتخانه تجمیع شود و در طی شش ماه گذشته بخشنامه مانع تولید نداشتیم و بخشنامه های صادره تسهیلگر و روان ساز تولید بوده است.

رزم حسینی همچنین ادامه داد: با صدور بخشنامه های ستاد اقتصادی دولت تعهدات ارزی صادرکنندگان رفع شد و صادرکنندگان می تواند تعهدات ارزی را از طریق ارز متقاضی، ارز اشخاص یا واردات اقلام مورد تایید وزارت صمت انجام دهند.

تفکیک اختیارات و وظایف وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی

وی با اشاره به تفکیک اختیارات و وظایف میان وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی، بیان کرد: از ۲۰ اسفند ماه گذشته تمامی سیاست گذاری‌ها در خصوص تامین نهاده‌ها، تخصیص و تامین کالاهای کشاورزی، تامین ارز و قیمت گذاری نهادها و محصولات کشاورزی در اختیار وزارت جهاد کشاورزی گذاشته شد و ما فقط تأمین روغن و گندم را بر عهده داریم.

صرفه جویی ۵.۵ میلیارد یورویی از محل ممنوعیت واردات کالاهای غیر ضروری

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: واردات کالاهای غیرضروری را ممنوع اعلام کردیم، ۳.۵ میلیارد یورو ساخت داخل انجام شد، ۱۰ درصد واردات توسط شرکت‌های داخلی تامین شد و ۵.۵ میلیارد یورو از محل ممنوعیت واردات کالاهای غیر ضروری صرفه‌جویی ارزی شد.

۷۴ هزار میلیارد دلار حجم تجارت کشور در سال گذشته بوده است

رزم حسینی همچنین بیان کرد: ۷۴ هزار میلیارد دلار تجارت کشور در سال گذشته بوده است که ۱۴۶ میلیون تن کالا صادرات و واردات شد و اگر تحریم نبود اقتصاد شکوفاتر می شد.

دنبال ایجاد مگا شهرک های صنعتی هستیم

وی همچنین اضافه کرد: به دنبال ایجاد مگا شهرک های صنعتی هستیم و در این خصوص در برخی استان ها ۱۱ و در برخی دیگر ۵ هزار هکتار به این موضوع اختصاص داده شده است که با تامین زمین ما زیرساخت‌های لازم را تأمین خواهیم کرد.

واگذاری ۵۰۰ معدن راکد از طریق مزایده برای فعالسازی در آذربایجان غربی

وزیر صمت همچنین با اشاره به برنامه آزادسازی ۶۰۰۰ معدن راکد و حبس شده، گفت: ۵۰۰ معدن مربوط به این استان است که معادن آزادشده طبق قانون برای فعال سازی به افراد دارای صلاحیت و اهلیت از طریق مزایده واگذار می‌شوند.

انعقاد ۴۵۰ هزار میلیارد تومان فرصت های سرمایه گذاری با شرکت های برتر

رزم حسینی همچنین اقتصاد مقاومتی با شرکت های برتر را دیگر برنامه های وزارت صمت دانست و گفت: طی دو مرحله ۴۵۰ هزار میلیارد تومان فرصت های سرمایه گذاری با شرکت‌های برتر تفاهمنامه امضا شد که این رقم را تا یک میلیون میلیارد تومان می توانیم اضافه کنیم .

وی همچنین موفقیت این طرح را بسته به هم افزایی و هماهنگی و همکاری ارکان حکومتی دانست و تاکید کرد: کشور را با شرکت هایش باید بسازیم که در این راه هم افزایی ارکان حکومت مثمر ثمر است.

بازار خودرو برای افزایش کیفیت و کاهش قیمت باید رقابتی شود

وزیر صمت همچنین با بیان اینکه بازار خودرو باید رقابتی شود گفت: بازار خودرو از انحصار باید خارج شود، کیفیت با رقابت ایجاد می‌شود و قیمت با رقابت پایین می آید.

به دنبال ایجاد شهرک‌های تخصصی صنعتی هستیم

رزم حسینی همچنین بیان کرد: به دنبال ایجاد شهرک‌های تخصصی صنعتی هستیم، آذربایجان غربی می تواند شهرک های تخصصی در حوزه سنگ های تزئینی راه بیندازد.

وی همچنین در پایان سخنان خود تصریح کرد: نهاد تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی در وزارت صمت بر سه محور مجلس، دولت و بخش خصوصی استوار است.

اقتصاد مقاومتی با شرکت های برتر را از دیگر برنامه های وزارت صمت دانست و گفت: طی دو مرحله ۴۵۰ هزار میلیارد تومان فرصت های سرمایه گذاری با شرکت‌های برتر تفاهمنامه امضا شد که این رقم را تا یک میلیون میلیارد تومان می توانیم اضافه کنیم.

وی همچنین موفقیت این طرح را بسته به هم افزایی و هماهنگی و همکاری ارکان حکومتی دانست و تاکید کرد: کشور را با شرکت هایش باید بسازیم که در این راه هم افزایی ارکان حکومت مثمر ثمر است.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

شاتا

مطالب مرتبط