رشد ۱۳۰۰ درصدی خسارت پرداختی بیمه‌ها بابت اعتبار

در 7 ماهه نخست امسال میزان خسارت پرداختی بیمه‌ها بابت بیمه اعتبار با رشد قابل تامل 1309 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به بیش از 6.5 میلیارد تومان رسیده است.

به گزارش رصد روز، خسارت‌های پرداختی صنعت بیمه در رشته اعتبار که در جهت پوشش ریسک عدم پرداخت بدهی افراد به کار گرفته می‌شود در ۷ ماهه نخست امسال رشد چشمگیری نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است.

تازه‌ترین گزارش بیمه مرکزی از وضعیت صنعت بیمه کشور حاکی از آن است که طی هفت ماهه نخست سال جاری بیش از ۱۵۹ همت حق بیمه از سوی بیمه‌گذاران به شرکت‌های بیمه‌ای پرداخت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶۴.۴ درصد رشد داشته است.

از ۱۵۹ همت حق بیمه تولیدی طی هفت ماهه نخست امسال، معادل ۴۸.۸ درصد آن یعنی ۷۷.۷ همت صرف پرداخت خسارت به بیمه‌گذاران شده است.

خسارت پرداختی شرکت‌های بیمه طی هفت ماهه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷۴.۲ درصد افزایش یافته که رشدی بیشتر از حق بیمه تولیدی طی همین بازه زمانی را به ثبت رسانده است.

هجوم نفت و گازی‌ها برای بیمه شدن
گزارش بیمه مرکزی نشان می‌دهد رشد حق بیمه تولیدی اکثر رشته‌های بیمه‌ای طی هفت ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته بین ۱۵ تا ۲۲۴ درصد بوده (به جز رشته اعتبار با افت ۳۰ درصدی حق بیمه تولیدی) که در مجموع موجب رشد ۶۴ درصدی حق بیمه تولیدی بازار بیمه شده است.

طی این دوره بیشترین افزایش حق بیمه تولید شده مربوط به بیمه نفت و انرژی و معادل ۲۲۴ درصد بوده است. حق بیمه تولیدی برای بیمه نفت و انرژی طی هفت ماهه نخست امسال به بیش از ۷.۳ هزار میلیارد تومان رسیده است.

بیمه نفت‌ و انرژی برای پوشش خسارت‌های احتمالی حوادث در عملیات کشف، استخراج و توسعه منابع نفت و گاز (شامل چاه‌ها، تاسیسات، عملیات و دستگاه‌های حفاری)، پالایشگاه‌های نفت و گاز و توسعه آنها، تاسیسات پتروشیمی در حال بهره‌برداری، ساخت و نصب تاسیسات نفت، گاز و پتروشیمی، کارخانه‌های تولید روغن موتور، مخازن نفت و خطوط لوله در خشکی و دریا است که سرمایه‌گذاری‌های کلانی صرف آن شده است.

پس از بیمه نفت و انرژی، بیشترین رشد حق بیمه تولیدی به دو رشته پول و هواپیما تعلق دارد، به طوری که حق بیمه تولیدی این رشته طی دوره مورد اشاره به ترتیب حدود ۱۲۸ و ۹۶ درصد افزایش داشته است.

بیمه پول درواقع وجوه در صندوق و پول در راه (در حال حمل) را شامل می‌شود که در آن انواع وجوه نقد شامل انواع پول رایج (اسکناس، مسکوکات) و ارز و وجوه غیرنقد شامل انواع چک، سفته، تمبر، اوراق قرضه و مشارکت، شمش و سکه‌های طلا و نقره تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد که آمارها نشان می‌دهد این بیمه طی یک سال اخیر بسیار مورد توجه افراد قرار گرفته است.

تنها رشته‌ای که با افت حق بیمه تولیدی مواجه شده، بیمه اعتبار است، به طوری که میزان حق بیمه تولیدی آن طی ۷ماهه نخست امسال به ۴.۳ میلیارد تومان رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۳۰ درصد کاهش یافته است.

بیمه اعتبار یا بیمه کردن اعتبار، فرایندی است که در آن شخص یا شرکتی برای جلوگیری از خطرات عدم پرداخت بدهی‌ها و مطالبات مالی خود، از یک شرکت بیمه خدماتی خریداری می‌کند. بیمه اعتبار معمولا در صنعت‌های بزرگ و تجارت بین‌المللی استفاده می‌شود و به شرکت‌ها کمک می‌کند تا اعتماد و اعتبار خود را در بازار حفظ کنند. در صورت عدم پرداخت بدهی‌ها، شرکت بیمه مسئول پرداخت آن‌ها به سرمایه‌گذار خواهد بود.

بلای بی‌اعتبارها به جان صنعت بیمه
در مقابل بررسی آمارها نشان می‌دهد در میان رشته‌های بیمه‌ای، بیشترین رشد خسارت پرداختی مربوط به بیمه اعتبار بوده است. در ۷ ماهه نخست امسال میزان خسارت پرداختی بیمه‌ها بابت اعتبار با رشد قابل تامل ۱۳۰۹ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به بیش از ۶.۵ میلیارد تومان رسیده است.

بیمه اعتباری بیمه‌ای است که به‌نوعی از ارایه‌کنندگان و تولیدکنندگانی که به‌نوعی تسهیلات و وجوهی را تحت عنوان وام به افراد می‌پردازند حمایت کند. در بیمه اعتبار ریسک عدم بازپرداخت اقساط گیرندگان اعتبار که در قالب فروش اقساطی و یا اجاره به شرط تملیک کالا از بیمه گذار اعتبار دریافت کرده‌اند تحت پوشش بیمه قرار میگیرد.

به نظر می‌رسد خسارت بالای بیمه اعتبار و ریسک این نوع بیمه موجب شده شرکت‌های بیمه‌ای از دریافت حق بیمه در این زمینه خودداری کنند که کاهش آن در گزارش بیمه مرکزی مشهود است.

پس از بیمه اعتبار، بیشترین رشد خسارت‌ پرداختی شرکت‌های بیمه‌ای مربوط به بیمه پول بوده که طی دوره مورد اشاره معادل ۱۶۴ درصد افزایش یافته است.

اما در مجموع رشد بالای ۷۴ درصدی کل خسارت پرداختی صنعت بیمه طی ۷ ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیشتر ناشی از عملکرد رشته‌های بیمه درمان، شخص ثالث-مازاد و بدنه اتومبیل با سهم عمده در بازار (به ترتیب ۴۲.۶، ۲۹.۵ و ۹.۵ درصد) و رشد بالای خسارت پرداختی در آنها معادل ۸۳، ۷۲ و ۸۶ درصد بوده است.

بیشترین سهم از خسارت پرداختی در بازار بیمه همچنان به ۴ رشته درمان، شخص ثالث، زندگی و بدنه اتومبیل اختصاص دارد که در مجموع حدود ۹۰ درصد است؛ ۱۰ درصد مابقی خسارت در ۱۲ رشته دیگر پرداخت شده است.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط

آخرین اخبار