زلزله در بازار مسکن مهر پردیس

image_pdfimage_print

به گزارش رصد روز ، از دو هفته پیش که تحولات انتخابات آمریکا به نوسانی شدن بازار ارز منجر شد و دورنمای بازارها در اقتصاد ایران به نتیجه انتخابات ایالات متحده گره خورد، فعالان بازار مسکن نیز محتاطتر شدند و این بازار را به سمت رکودی موقتی سوق دادند. در تهران، اگرچه بنا بر اعلام مشاوران املاک، واکنش به انتخابات آمریکا فعلا در حد انتظار خریداران و احتیاط فروشندگان خلاصه شده؛ اما در شهرهای جدید حومه پایتخت، به‌خصوص مسکن مهر پردیس که سهم قابل توجهی از واحدهای آن در اختیار دلالان است، این واکنش‌ها به کاهش نسبی قیمت‌ها نیز منجر شده‌ است.

زلزله قیمت در مسکن مهر
پیگیری‌های همشهری از برخی مشاوران املاک فعال در شهر جدید پردیس حاکی است در تحولات اخیر بازار املاک، فازهای یک و دو و حتی بخش قدیمی‌ساز فاز سه شهر جدید پردیس تقریبا مانند بازار مسکن تهران واکنش قیمتی خاصی نداشته‌اند و فقط معاملات آنها کسادتر شده اما ماجرای مسکن مهر پردیس به اینجا ختم نشده و علاوه بر کسادی، تاحدودی کاهش قیمت نیز داشته است. یکی از مشاوران املاک پردیس می‌گوید: فاز اول و دوم و بخشی از فاز ۳ که بافت قدیمی شهر پردیس محسوب می‌شود و از امکانات و شرایط مساعدی برای زندگی برخوردار است، به همین مناسبت واکنش قیمتی شدیدی به رکود اخیر بازار نداشته است؛ اما در مورد مسکن مهر، به‌خصوص در فازهای ۸، ۹و ۱۱که هنوز امکانات زیربنایی و رفاهی آن تکمیل نشده و بافت شهری آن هنوز پیشرفت نکرده، ماجرا فرق می‌کند و قیمت مسکن بیشتر در اثر دلالی یا سرمایه‌گذاری بلندمدت تعیین می‌شود در نتیجه در آستانه جدی‌تر شدن رکود مسکن، حتی کمترین فشار فروشی نیز باعث کاهش قیمت‌ها می‌شود زیرا فعلا مشتری چندانی برای این واحدها وجود ندارد. به گفته این فعال بازار مسکن، اجرای طرح مسکن ملی نیز باعث شده بازار دلالان مسکن پردیس کسادتر شود چون بخشی از کسانی که به‌دنبال خرید این واحدها بودند، مسکن ملی نسیه را به مسکن مهر نقد دلالان ترجیح دادند.

دلال‌ها فروشنده هستند
یکی از مشاوران املاک فعال در مسکن مهر پردیس اگرچه وضع بازار مسکن مهر پردیس را چندان خراب توصیف نمی‌کند اما معترف است که به واسطه دست به فروش شدن دلال‌های جزء و نیازمند پول، قیمت مسکن مهر در فاز۸، ۹و ۱۱تا حدودی افت کرده است. البته او در پاسخ به تماس ما، با تصور اینکه تماس گیرنده به‌دنبال خرید مسکن مهر در پردیس است، این افت قیمت را فرصتی مناسب و کم نظیر برای سرمایه‌گذاری می‌داند و معتقد است؛ تا یکی دو سال آینده، قیمت این واحدها تا میانگین قیمت شهر پردیس رشد می‌کند و حداقل از همین جا دو برابر می‌شود. این فعال بازار مسکن مهر پردیس قیمت یک واحد آپارتمان مسکونی ۱۱۰متری در فاز ۸پردیس را یک میلیارد تومان اعلام می‌کند و می‌گوید: این واحد یک‌ماه پیش تا ۱.۲میلیارد تومان نیز قیمت خورده اما به واسطه نیاز مالی مالک، با ۲۰درصد تخفیف به فروش می‌رسد. یک مشاور املاک دیگر نیز قیمت یک واحد آپارتمان ۱۰۵متری در فاز ۹پردیس را به‌اصطلاح زیر قیمت بازار، ۹۷۵میلیون تومان اعلام می‌کند و وعده تخفیف پای معامله نیز می‌دهد. این اظهارات در حالی است که یک مشاور املاک در فاز یک پردیس که عمدتا آپارتمان و ویلاهای همین فاز را معامله می‌کند، صحبت دلالان مسکن مهر پردیس را تأیید نمی‌کند و حتی تخفیف ۲۰درصدی آنها را یک ترفند برای بازارگرمی می‌داند. او می‌گوید: مسکن مهر پردیس ۳برابر قیمت تمام‌شده آن در مسکن ملی فروخته می‌شود و این قیمت به‌خصوص برای مناطقی که هنوز زیرساخت‌های آن تکمیل نشده، بسیار بالاست.

فرار مشتری از مصایب مسکن مهر دلالی
رکود و کسادی یکی از اصلی‌ترین واکنش‌هایی است که بازارها پس از یک دوره جهش تورمی یا تخلیه انتظارات تورمی تجربه می‌کنند؛ اما بازار مسکن به واسطه ویژگی‌های خاص و شرایط ویژه‌ای که در اقتصاد ایران دارد، این دوره رکود و کسادی را تقریبا بدون کاهش قیمت اما در زمانی طولانی‌تر تجربه می‌کند. بر این اساس، کسانی که بخواهند در دوره رکود نسبت به فروش املاک خود اقدام کنند، در اغلب مواقع باید قیمت را نزدیک به ذائقه خریدار اعلام کنند و گاهی تخفیف‌های ۱۰تا ۲۰درصدی بدهند. به همین دلیل، کمتر دلالی ریسک حفظ مالکیت واحدهای خریداری شده و خواب طولانی مدت سرمایه را می‌پذیرد و تلاش می‌کند پیش از تشدید رکود از بازار مسکن خارج شود. آنگونه که برخی مشاوران املاک شهر جدید پردیس به همشهری می‌گویند، این واقعیت در مورد مسکن مهر پردیس نیز صدق می‌کند و برخی از دلالان پیش از جدی شدن رکود مسکن دست به‌کار فروش واحدهای خود شده‌اند؛ اما به واسطه اینکه بخشی از واحدهای مسکن مهر همچنان سند نهایی نگرفته‌اند و مسائلی در بحث مالک و ضامن دارند، خریداران کمتری حاضر به خرید آنها هستند در نتیجه حتی اقدام فروش برخی از دلالان نیز توانسته فشار فروش این بازار را افزایش دهد. البته یکی از فعالان بازار مسکن شهر جدید پردیس می‌گوید: برخی از دلالان مسکن مهر پردیس چندصد واحد مسکن مهر را در اختیار دارند و گویا قصد فروش هم ندارند از این‌رو احتمال ادامه دار شدن ریزش قیمت این واحدها بالا نیست. به گفته او به‌نظر می‌رسد برخی از این دلالان، واحدهای مسکن مهر پردیس را برای سرمایه‌گذارانی خاص و ناشناس خریده‌اند و احتمالا تا پیش از تکمیل زیرساختها و شلوغ نشدن این مناطق، دست به‌کار فروش واحدها نخواهند شد.

 

 

 

 

 

 

 

خبر آنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا