زلنسکی خواهان مجازات ایران شد

رئیس‌جمهور اوکراین در ادامه لفاظی‌های اخیر، ضمن این ادعا که «اگر به خاطر ارائه تسلیحات ایران به روسیه نبود، صلح نزدیک‌تر بود»، خواستار مجازات ایران شد.

به گزارش رصد روز، رئیس‌جمهور اوکراین در ادامه لفاظی‌های اخیر، ضمن این ادعا که «اگر به خاطر ارائه تسلیحات ایران به روسیه نبود، صلح نزدیک‌تر بود»، خواستار مجازات ایران شد.

«ولودیمیر زلنسکی» رییس جمهور اوکراین که این روزها شکست‌های میدانی را با لفاظی علیه ایران جبران می‌کند، در ادعایی جدید بعد از دیدار با رئیس کمیسیون اروپا، خواستار مجازات ایران به دلیل فروش ادعایی تسلیحات به روسیه شد.

به گزارش جروزالم پست، وی در سخنرانی یکشنبه (ششم نوامبر) گفت که درباره افزایش فشار بر ایران با «اورسولا فون در لین» گفت‌وگو کرده است.

زلنسکی مدعی شد: همدستی آن (ایران) در اقدام تروریستی روسیه باید مجازات شود. ما این موضوع را نه تنها در سطح شرکای سنتی خود خواهیم رساند، کل جهان خواهد دانست که رژیم ایران به روسیه در طولانی کردن جنگ کمک می‌کند و در نتیجه، تاثیر تهدیدهایی را که دقیقاً جنگ روسیه علیه جهان ایجاد کرده، طولانی‌تر می‌کند.

وی که با جاه‌طلبی‌ها و موضع غربگرایش، اوکراین را به جنگ کشانده و تاکنون حدود ۲۰ درصد خاک این کشور را از دست داده، در ادامه سخنانش ضمن این ادعا که «اگر به خاطر تامین تسلیحات ایران به متجاوز نبود، به صلح نزدیک‌تر بودیم»، افزود: هر کسی که به روسیه در تهاجمش علیه اوکراین کمک کرده، مسئولیت پیامدهای آن را برعهده دارد.

زلنسکی در ادامه ادعاهایش افزود: «امروز اشغالگران بار دیگر از پهپادهای تهاجمی ایران استفاده کردند. برخی ساقط شده‌اند. اما متاسفانه، اصابت‌هایی نیز وجود دارد». زلنسکی همچنین مدعی شد: «روسیه برای ادامه استراتژی حملات گسترده خود به زیرساخت‌های ما به موشک‌های ایران نیاز دارد».

دستگاه اطلاعات اوکراین جمعه در همین خصوص ادعا کرد موشک‌های بالستیک ایران هنوز به روسیه نرسیده اما قراردادها و  توافقاتی امضا شده است.

پیش‌تر، زلنسکی در پیامی توئیتری نوشت در تماس با اورسولا فون در لین رئیس کمیسیون اروپا ضمن درخواست تشدید کمک‌ها به اوکراین در سال ۲۰۲۳، «درباره افزایش تحریم‌ها و مخالفت با اقدامات ایران که از تهاجم حمایت می‌کند، گفت‌وگو کردیم».

با این حال فون در لین در پیام توئیتری خود درباره این تماس اشاره‌ای به گفت‌وگو درباره ایران نکرده و نوشت: «خوشحالم که همچنان در تماس نزدیک با زلنسکی هستم. تحولات مثبت: این هفته بسته حمایت مالی اوکراین برای سال ۲۰۲۳ را پیشنهاد خواهیم کرد. اتحادیه اروپا تا هر زمان که لازم باشد، طرف اوکراین است».

مقام‌های اوکراینی طی هفته‌ها و ماه‌های گذشته برای توجیه شکست‌های خود در عرصه میدانی، انگشت اتهام را به سوی ایران گرفته و مدعی هستند که ایران در حال ارسال موشک و پهپاد به روسیه است.

کی‌یف با توسل به همین توهمات، از یک سو اقدام به ابطال استوارنامه سفیر ایران در کی‌یف و کاهش پرسنل دیپلماتیک ایران کرده و از سوی دیگر اخیرا (۲۵ مهرماه) نیز وزیر خارجه این کشور خواستار اعمال تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران شد و یک روز بعد هم گفت که پیشنهاد قطع روابط دیپلماتیک با ایران را به رییس جمهور این کشور ارائه داده است.

زلنسکی کُمدینی که بعدها رییس جمهور اوکراین شد، تلاش داشت تا با عضویت کشورش در ناتو در برابر همسایه قدرتمند شرقی تضمین امنیتی از غربی‌ها دریافت کند؛ با این حال، تلاش‌های وی نه‌ تنها به عضویت در ناتو منجر نشده، که خاک اوکراین در دوران ریاست‌جمهوری او نزدیک به ۲۰ درصد کوچک‌تر شده است.

دولت اوکراین در حالی برای توجیه ناکامی‌ها در جنگ اوکراین، ایران را دستاویز قرار داده که حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران شنبه ۱۴ آبان ماه در جمع خبرنگاران گفت: «مناسبات ما با روسیه بر مبنای همسایگی و منافع متقابل است. این هیاهویی که برخی از کشورهای غربی به راه انداخته‌اند که ایران برای کمک به جنگ اوکراین موشک و پهپاد در اختیار روسیه قرار داده است. بخش موشک آن کاملا غلط است و بخش پهپاد آن درست است. ما تعداد معدودی پهپاد ماه‌ها قبل از جنگ اوکراین در اختیار روسیه گذاشتیم».

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید 

مطالب مرتبط