زمان برداشت یارانه نقدی تیرماه/سبد کالابرگ بزرگتر می‌شود؟

به گزارش رصد روز، طبق روال ماه‌های گذشته، یارانه تیرماه ۱۴۰۲ از ساعت ۲۴ فردا (سه‌شنبه- بیستم تیرماه) قابل برداشت می‌شود. مرحله صدوچهل‌ونهم یارانه نقدی فرداشب به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد شد. پرداخت یارانه کمک معیشتی تیر ماه بر اساس...

به گزارش رصد روز، طبق روال ماه‌های گذشته، یارانه تیرماه ۱۴۰۲ از ساعت ۲۴ فردا (سه‌شنبه- بیستم تیرماه) قابل برداشت می‌شود.

مرحله صدوچهل‌ونهم یارانه نقدی فرداشب به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد شد. پرداخت یارانه کمک معیشتی تیر ماه بر اساس دهک‌بندی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام می‌شود. بدین ترتیب، اگر خانوار جزو دهک‌های اول تا سوم قرار می‌گیرند، مبلغ ۴۸۰ هزار تومان به‌ازای هر عضو دریافت خواهند کرد و اگر در دهک‌های چهارم تا نهم هستند، مبلغ ۳۰۰ هزار تومان به حساب آن‌ها واریز می‌شود.

یارانه به دست چه کسانی می‌رسد؟

بر اساس اطلاعات منتشر شده، اگر خانواری که به‌تازگی برای دریافت یارانه ثبت‌نام کرده‌اند، در آزمون وسع وزارت رفاه جزو دهک‌های اول تا نهم قرار بگیرند، یارانه تیر ماه شامل حال آن‌ها خواهد شد. آن‌هایی هم که در اردیبهشت ماه از فهرست یارانه‌بگیران حذف شده بودند، اگر درخواست خود را در سامانه وزارتخانه ثبت کرده باشند، یارانه به دستشان خواهد رسید.

سبد کالابرگ بزرگتر می‌شود؟

اجرای سیاست پرداخت کالابرگ به صورت اختیاری برای سرپرستان خانوار، از سال گذشته به صورت آزمایشی آغاز شد. حالا دولت می‌گوید برنامه‌اش حمایت از سبد غذایی در کالابرگ است، هرچند در آینده ممکن است این سبد بزرگتر شده و شامل شوینده‌ها، پوشک یا کالا‌های بهداشتی هم شود.

پیشتر نظرسنجی‌هایی که توسط برخی موسسات انجام گرفته بود نشان می‌داد که حدود ۸۰ درصد مردم ترجیح می‌دهند یارانه نقدی دریافت کنند تا کالابرگ. البته حالا دولتمردان می‌گویند استقبال از کالابرگ از یارانه سبقت گرفته است. بر اساس آمار منتشر شده، میزان استقبال از کالابرگ الکترونیکی نسبت به دوره قبل که فقط افراد کمیته امداد و بهزیستی بودند، سه برابر شده است. قبلاً تعداد افراد تحت پوشش ۸.۷ میلیون نفر بود، اما الان عدد به ۲۴ میلیون نفر رسیده است.

ناگفته نماند که در حال حاضر تراکنش‌های طرح کالابرگ الکترونیک روزانه به حدود ۶۰ تا ۷۰ هزار تراکنش رسیده است و ابراز امیدواری شده که به عدد ۱۰۰ هزار برسد تا رفتار مردم به سمت مصرف کالا‌های اساسی خانوار تغییر کند.

سایر اطلاعات هم بیانگر این مطلب است که در حال حاضر ۷۰ هزار فروشگاه در کشور شامل ۱۱ هزار از فروشگاه‌های زنجیره‌ای به طرح کالابرگ الکترونیکی متصل شده است.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط

آخرین اخبار