زمینه‌سازی برای فرود دلار؟

به‌نظر می‌رسد بازار ارز تهران در حال تخلیه ریسک‌های سیاسی است. در حالی که شاخص‌های ارزی غیر‌رسمی در بازار هفته گذشته رشد قیمت‌های چشمگیری را تجربه کرده بودند، با شروع بازار در روز کاری جدید روند‌های کاهشی آغاز کردند. به عقیده برخی از تحلی...

به گزارش رصد روز، در بازار روز گذشته قیمت هر برگ اسکناس دلار آزاد با حدود هزار و ۶۵۰تومان کاهش نسبت به نرخ پایانی هفته گذشته معامله شد. این افت قیمت چشمگیر در معاملات بازار سکه و طلا نیز منعکس شد به‌صورتی که قیمت هر قطعه سکه طلا طرح جدید در عصر روز گذشته با افت قیمتی یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی نسبت به نرخ روز پیشین در رقم ۳۲ میلیون تومان معامله شد.

وضعیت قرمز بازار روز شنبه
دیروز شنبه ۱۴ بهمن ماه روند نرخ شاخص‌های ارزی در معاملات غیر‌رسمی بازار ارز تهران کاهشی بود. دلار آزاد در بازار دیروز هزار و ۶۵۰ تومان افت قیمت را تجربه کرد. یورو و پوند نیز در بازار روز گذشته افت قیمت‌های قابل توجهی را تجربه کردند. کارشناسان معتقدند انتظارات تورمی موجود در میان فعالان بازار در روز‌های اخیر در سطح بالایی قرار داشته و اکنون که با گذشت زمان از تحولات نظامی هفته‌های اخیر ریسک مهم جدیدی متوجه کشور نشده، زمان تخلیه این انتظارات است.

البته فعالان بازار سناریو‌های مختلفی برای این روند کاهشی جدید متصور می‌شوند. برخی از این افراد معتقدند که در صورت فشار بازار‌ساز در جهت افزایش ارزش پول ملی امکان بازگشت نرخ ارز به سطوح قیمتی پاییز جاری (بازه ۵۰ تا ۵۲ هزار تومان برای دلار آزاد) وجود دارد. اما برخی دیگر از تحلیلگران معتقدند که افت بیش از حد نرخ ارز و بازگشت به سطوح قیمتی پاییز با توجه با نرخ تورم اقتصادی نیست و بهتر است که بانک مرکزی اجازه تعدیل نسبی نرخ ارز را صادر کند.

حال باید دید در ادامه روز‌های هفته سوم بهمن ماه روند نرخ ارز به چه شکل ادامه خواهد یافت و آیا نرخ به سطوح قیمتی پیش از نوسانات اخیر بازخواهد گشت یا خیر؟

روز گذشته روند بازار سکه و طلا نیز کاهشی بود. قیمت سکه طلا طرح جدید یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان افت کرد. نیم و ربع سکه نیز هر یک با افت قیمت یکسان ۵۰۰ هزار تومانی نسبت به نرخ‌های پایانی هفته گذشته به ترتیب در ارقام ۱۸ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان برای نیم سکه و ۱۱ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان برای ربع سکه معامله شدند. گرم طلا ۱۸ عیار در این روز ۶۱ هزار تومان افت کرد و به رقم ۲ میلیون و ۸۳۶ هزار تومان رسید. حباب سکه طلا طرح جدید نیز در سطح ۴ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان محاسبه شد.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط