سازه سبز،ثمره شعار برند « با اطمینان بسازید» است

با توجه به همکاری خوبی که بین سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و ذوب آهن اصفهان از دیرباز وجود دارد، سایز های متنوع پروفیل هایی که مهندسین محاسب در ساخت و سازها استفاده می کنند در این مجتمع عظیم صنعتی بر اساس سفارش، تولید شده و در اختیار ...

با توجه به همکاری خوبی که بین سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و ذوب آهن اصفهان از دیرباز وجود دارد، سایز های متنوع پروفیل هایی که مهندسین محاسب در ساخت و سازها استفاده می کنند در این مجتمع عظیم صنعتی بر اساس سفارش، تولید شده و در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد.

به گزارش رصد روز به نقل از روابط عمومی ذوب آهن اصفهان، احمد بناکار رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار آتشکار در این خصوص گفت : برخی از مقاطع ساختمانی مانند تیرآهن بال پهن مطابق با استانداردهای روز دنیا، صرفاً در سطح کشور در ذوب آهن اصفهان تولید می شود که مزایایی از جمله تسریع در ساخت و ساز، کاهش قیمت تمام شده ساختمان و استحکام بالا را در پی دارد.
سازه سبز، در خدمت رفاه و ایمنی هموطنان
وی اظهار داشت: نکته دیگر بازیافت مصالح ساختمانی است که در دو نوع اسکلت فلزی و بتنی قطعاً قابل مقایسه نیست، زمانی که عمر ساختمان به حد تخریب می رسد اسکلت فلزی به راحتی و بدون ضربه به ساختمان جمع آوری شده و در سازه ای دیگر مورد استفاده قرار می گیرد و حتی امکان تخریب یک سقف از ساختمان چند طبقه هم وجود دارد اما در ساختمان های بتنی، به جای بازیافت مصالح پِرتی بسیار زیاد، آلودگی صوتی، محیطی و… را شاهد هستیم. بنابراین ساختمان های اسکلت فلزی، سازه سبز نام گرفته اند. نکته دیگر اینکه در ساختمان های بتنی، فرآوری بتن بسیار مهم است زیرا باید کلیه عناصر به میزان مشخص و مطابق با ضوابط ترکیب شده و سپس در ساختمان استفاده شود که بعضاً این دقت نظرها صورت نمی گیرد و به این دلیل پرونده های عدیده ای را در مراجع قضایی شاهد هستیم که ریشه آن به استفاده از مصالح غیر استاندارد و عدم حضور مجریان ذیصلاح در عرصه ساخت و ساز، باز می گردد.
این مقام مسئول تصریح کرد: در گذشته آرماتورهایی به اسم آرماتور کششی در بازار وجود داشت که ثمره تغییر سایز میلگرد به عنوان مثال از ۱۴ به ۱۲ بود و پس از  نورد سرد، در ساخت و ساز از آنها استفاده می شد و یا اینکه ضایعات ورق های فولادی را به صورت نورد سرد به آرماتورهای سایزهای پایین جهت خاموت تبدیل می کردند که به دلیل عدم بهره مندی از استانداردهای لازم، به سرعت بافت آنها گسسته می شد.
احمد بناکار گفت : با همکاری بسیار خوب ارگان های مختلف و در راس آنها اداره استاندارد، این تخلفات مخاطره آمیز به سرعت پیگیری شد و این قبیل ضایعات، از بازار جمع آوری شدند.
در ساخت و ساز، ارجحیت با محصولات تولیدی در کارخانه  است
وی، سبد محصولات ساختمانی استاندارد را در مقایسه با مصالح غیر استاندارد، چنین مقایسه کرد : طبیعتاً محصولات فولادی که در کارخانه تولید می شوند تمام ضوابط، آیین نامه های استاندارد فنی و آزمون های متعدد را در طی فرایند تولید سپری می کنند،در نتیجه مشخص است استفاده از این گروه از محصولات قطعاً نسبت به مصالح غیر استاندارد، ارجحیت دارد.
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان بیان کرد : شرکت های انبوه ساز که مجریان ذیصلاح در راس آنها قرار دارند، محصولات مورد نیازشان را از سبد فولادی های استاندارد انتخاب می کنند و از این طریق برند حرفه ای ساختمان سازی خود را به استفاده از محصولات استاندارد پیوند می زنند. در این راستا و به منظور رعایت بیشتر ضوابط و آیین نامه ها در عرصه ساخت و ساز، با پیگیری اداره کل راه و شهرسازی استان اجباری شدن حضور مجریان ذیصلاح در بخش ساختمان سازی را پیگیر هستیم تا از این طریق شناسنامه فنی و ملکی صادر شود. امید است در کلیه ساخت و سازهای استان از مصالح استاندارد اجباری استفاده نمایند که این امر سرلوحه کار اعضای سازمان نظام مهندسی و اداره کل استاندارد استان قرار دارد.
این صاحب نظر عرصه ساخت و ساز  کشور گفت : از یک سو دولت محترم، ساخت چهار میلیون واحد مسکونی در سال را به عنوان یکی از برنامه های اساسی خودش در دست پیگیری دارد و در طرف مقابل ذوب آهن اصفهان به عنوان برند مطرح در زمینه تولید مقاطع ساختمانی کشور قرار دارد،کاملاً مشخص است هم افزایی دولت و این کارخانه تولیدی در قالب امضای یک تفاهم نامه، می تواند در پیشبرد طرح نهضت ملی مسکن بسیار موثر واقع شود. از این مسیر پروژه های انبوه سازی نهضت ملی مسکن با استفاده از مصالح استاندارد و قیمت مناسب برای هموطنان عزیزمان ساخته می شود.
بناکار گفت : ذوب آهن اصفهان می تواند با تولیدات خود از طرح نهضت ملی مسکن پشتیبانی کند و از طرف دیگر دولت متعهد شود از این صنعت مادر که به شیوه کوره بلند تولید دارد و هزینه های ارزی و ریالی فراوانی را متحمل می شود، حمایت ویژه داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه مدیران و مهندسین ذوب آهن اصفهان دانش و توانمندی بسیار بالایی دارند و آثار تجربیات این عزیزان را در بخش های گوناگون کشور شاهد هستیم،بیان کرد : تدوین آیین نامه های ساخت و ساز به عنوان یک مرجع علمی و رسمی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است لذا همکاری مهندسین ذوب آهن به دلیل دانش و توانمندی که این عزیزان در عرصه تولید مقاطع متنوع ساختمانی دارند، با دست اندرکاران تدوین آیین نامه های ساختمان (مرکز تحقیقات راه و شهرسازی و معاونت تدوین مقررات ملی) قطعاً رویکرد سازنده و تاثیرگذاری محسوب می شود و جامعه از مزایای این هم افزایی ارزشمند به ویژه در بخش مسکن ایمن، بهره مند خواهند شد.
اعتماد و ارزش آفرینی،ثمره برند درخشان
بناکار گفت : ذوب آهن اصفهان از بدو تاسیس تاکنون بر پایه شعار دیرینه «با اطمینان بسازید» ، اطمینان خاطر کامل را به همه مصرف کنندگان محصولاتش داده است و لذا هیچگاه عنوان نمی شود، محصولات این کارخانه قبل از استفاده در ساختمان تست شوند. در یک جمله می توانم بگویم هر برندی که امتحانش را پس بدهد، از ارمغان اعتماد و به دنبال آن ارزش آفرینی بهره مند می شود.
وی گفت : با توجه به اینکه محصولات ذوب آهن اصفهان بر پایه استانداردهای روز دنیا تولید می شود و ایمنی بسیار بالایی برای سازه ها در پی دارند، شایسته است تولید ملی در پروژه های ملی بیشتر به کار گرفته شود، بدین منظور پیشنهاد می کنم یک همایش دو روزه به میزبانی این کارخانه برای بازدید از خط تولید و معرفی سبد محصولات ساختمانی آن بر اساس مستندات علمی برای روسای سازمان های نظام مهندسی سطح کشور و هیات مدیره شورای مرکزی برگزار شود تا این گروه مرجع توانمندیهای تولیدی ذوب آهن اصفهان را به مهندسین محاسب سازمان شان اطلاع رسانی نمایند. در این زمینه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان نیز آمادگی خود را برای هرگونه همکاری اعلام می نماید.

مطالب مرتبط

آخرین اخبار