ساعت ممنوعیت تردد شبانه به ۲۱ تا ۳ بامداد تغییر کرد

به گزارش رصد روز، علیرضا رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله باکرونا درباره وضعیت شیوع کرونا در کشور، اظهار کرد: بعد از همتی که مردم در رعایت دستورالعمل ها داشتند، روند بیماری نزولی شد ما اول آذر ۸۴ شهر زرد داشتیم و با ادامه رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی حدود ۸۰ درصد مرگ و میر‌ها و بیش از ۷۵ درصد بستری‌ها کاهش پیدا کرد و اکنون هیچ شهر قرمزی نداریم و تنها ۳ شهر در گیلان و ۱۵ شهر در مازندران در وضعیت نارنجی قرار دارند و ما براساس رده بندی که انجام داده بودیم، محدودیت‌های در شهر‌های زرد پابرجا بود و تعداد شهر‌های زرد به ۱۲۴ رسید.

وی با بیان اینکه تعداد شهر‌های آبی به رسیده است، گفت: وضعیت آبی شهر‌ها نباید منجر به عادی انگاری شود و همچنان پروتکل‌ها باید اجرا می‌شوند و ما نیاز داریم از خیز بعدی بیماری جلوگیری کنیم، محدودیت‌های تردد در نظر گرفته شده در شهر‌های نارنجی به شهر‌های زرد مسافرپذیر اعمال می‌شود.

دکتر رییسی با بیان اینکه براساس رده بندی که از قبل انجام داده بودیم محدودیت‌های اعمالی در شهر‌های زرد و نارنجی پابرجا ماند، درباره تغییر ساعت ممنوعیت تردد شبانه در همه شهر‌ها بیان کرد: ممنوعیت تردد شبانه در همه شهر‌ها تردد از ساعت ۲۱ تا ۳ بامداد در همه شهر‌های کشور ممنوع است. در شهر‌های آبی حداکثر تعداد حاضران در جلسه ۵۰ نفر و در شهر‌های زرد ۳۰ نفر است.

سازمان غذا و دارو وظیفه تایید واکسن را دارد

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ادامه درباره برگزاری جشنواره فجر گفت: بنابر تمهیدات صورت گرفته قرار است حداکثر از ۳۰ درصد ظرفیت سالن سینما‌ها استفاده شود که کارشناسان ما آخر هفته گزارشی از شیوه برگزاری تهیه خواهند کرد و اگر مشاهده شود دستورالعمل‌ها رعایت نشده اند و کد ملی تمام افراد در بدوورود بابانک اطلاعاتی کرونامثبت‌ها بررسی می‌شود تا افراد مبتلا وارد فضای جشنواره نشوند و بین پخش فیلم‌ها باید یک ساعت زمان باشد و از برگزاری جشنواره در هر مرحله‌ای که باشد، جلوگیری می‌کنیم.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه سازمان غذا و دارو وظیفه تایید واکسن چه داخلی و چه خارجی را دارد، بیان کرد: هر واکسنی که این سازمان تایید کند برای ما مرجع است و ما از آن در سطح شبکه بهداشت و درمان کشور استفاده خواهیم کرد.

واکسن کرونا در داروخانه‌ها توزیع نخواهد شد

دکتر رئیسی به مسیر‌های تهیه واکسن هم اشاره و اظهار کرد: خوشبختانه فاز نخست واکسن داخلی برکت تا ۱۰ روز دیگر به اتمام خواهد رسید و بعد از آن تیمی مستقل در غذا و دارو مستندات را بررسی خواهد کرد و چنانچه تاییدیه دریافت کند از نیمه دوم اسفندماه و در فاز دوم به ۵۰۰ نفر تزریق خواهد شد. از آنجایی که فاز دو و سه واکسن ادغام شده است حدود ۴۵ روز بعد هم همان تیم مجدد نتیجه را بررسی خواهند کرد و درصورت تایید براساس پیش بینی‌ها اواخر اردیبهشت به فاز تولید دست خواهیم یافت.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه واکسن رازی هم تاییدیه اجرای فاز انسانی را اخذ کرده است به سومین واکسن داخلی اشاره و عنوان کرد: واکسن سوم، پاستور است که با انتقال تکنولوژی از کوبا صورت گرفته و فاز‌های اولیه آن در کوبا طی شده است و ان شاالله فاز‌های بعدی آن در کشور آغاز خواهد شد.

وی از مذاکره با کشور‌های هند، روسیه و چین برای تامین واکسن مورد نیاز کشور خبر داد و در پایان با بیان اینکه واکسن کرونا تنها از طریق شبکه بهداشت و درمان توزیع خواهد شد و هیچ راه دومی وجود ندارد، تاکید کرد: اینکه تصور شود واکسن در اختیار داروخانه‌ها قرار می‌گیرد صحیح نیست.

 

 

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید  

 

 

 

 

باشگاه خبرنگاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا