سردرگمی قیمت طلا

بر اساس نظر تحلیل گران در مقطع کنونی طلا دو عامل مختلف را مد نظر دارد که به نوعی نیز این دو عامل در مقابل هم قرار دارند. به گزارش رصد روز،طلا در معاملات امروز تا قیمت ۱۸۶۷ دلاری بالا رفت هر چند که در ادامه روز به محدوده قیمتی ۱۷۶۰ دلاری ب...

بر اساس نظر تحلیل گران در مقطع کنونی طلا دو عامل مختلف را مد نظر دارد که به نوعی نیز این دو عامل در مقابل هم قرار دارند.

به گزارش رصد روز،طلا در معاملات امروز تا قیمت ۱۸۶۷ دلاری بالا رفت هر چند که در ادامه روز به محدوده قیمتی ۱۷۶۰ دلاری بازگشت.

با توجه به نوسانات قیمتی امروز طلا در بازارهای جهانی طلا در آستانه ثبت یک هفته نزولی قرار گرفته است. این در حالی است که قیمت طلا در دو هفته قبل از آن رشد قابل توجهی داشته است و از میانه کانال قیمتی ۱۶۰۰ دلاری تا نزدیکی مرز ۱۷۹۰ دلار پیش رفته است. با این وجود بر اساس نظر تحلیل گران در مقطع کنونی طلا دو عامل مختلف را مد نظر دارد که به نوعی نیز این دو عامل در مقابل هم قرار دارند.

از سویی گزارش های اقتصادی مربوط به آمریکا است که حکایت از آغاز مسیر نزولی تورم دارد. هم تورم ماه اکتبر نشان می داد که تورم نزولی شده است و هم از سوی دیگر تورم تولیدکننده این کشور نیز که به نوعی پیش نگر تورم محسوب می شود نیز کاهشی شده است. این موضوع بازار صعودی ها در بازار را امیدوار می کند که فدرال رزرو در نشست های بعدی خود در مورد افزایش نرخ بهره می تواند انعطاف بیشتری از خود نشان دهد

اما سوی دیگر ماجرا این است که احتیاط فدرال رزرو سبب احتیاط بازار شده است. به این معنی که مقامات فدرال رزرو حتی بر اساس داده های منتشر شده نیز نمی خواهند فعلا لحن خود را تغییر دهند.

در حالی که طلا از سقف قیمتی خود در ماه مارس تاکنون بیش از ۱۵ درصد افت قیمت داشته است، اما از ابتدای ماه نوامبر تاکنون که ۱۸ روز از آن می گذرد طلا به دلیل افزایش خوش بینی ها به کاهش شدت عملیات انقباضی فدرال رزرو ۸ درصد از این ریزش را جبران کرده است. در حال حاضر بازارها شانس افزایش نیم درصدی نرخ بهره در نشست ماه دسامبر فدرال رزرو را ۸۷ درصد می دانند.

مطالب مرتبط