سرنوشت تنها دختر محجبه شاه پهلوی+ عکس

به گزارش رصد روز، محمدرضا شاه پهلوی در خلال ازدواج‌های خود دارای ۳ دختر به‌نام‌های شهناز، فرحناز و لیلا شد؛ شهناز از ازدواج اول و فرحناز و لیلا از ازدواج سوم او بودند.شهناز پهلوی اولین دختر محمدرضا شاه را که پیش از انقلاب به‌عنوان دختر مح...

به گزارش رصد روز، محمدرضا شاه پهلوی در خلال ازدواج‌های خود دارای ۳ دختر به‌نام‌های شهناز، فرحناز و لیلا شد؛ شهناز از ازدواج اول و فرحناز و لیلا از ازدواج سوم او بودند.شهناز پهلوی اولین دختر محمدرضا شاه را که پیش از انقلاب به‌عنوان دختر محجبه شاه معروف شده بود بشناسید؛ شهناز پهلوی متولد تهران نخستین فرزند محمدرضا پهلوی و همسر اول او فوزیه است. پدربزرگ پدری او رضاشاه و پدربزرگ مادری او ملک فؤاد اول، پادشاهان ایران و مصر بودند. همچنین دایی وی، ملک فاروق آخرین پادشاه مصر بود.

تاریخ و مرور آن موجب می‌شود تا علاوه بر شناختن و برخورد با انسان‌های برجسته در زمینه‌های گوناگون، گذر زمان را در انسان‌های بزرگ و یا کسانی که فریفته پول، قدرت و ثروت شده‌اند ببینیم.

گذشته و تاریخ کشور ما نیز خالی از این آدم‌ها نیست و هر برهه‌ای داستانی پر از شخصیت‌های مختلف را در بر می‌گیرد. یکی از این مقاطع دوران انقلاب اسلامی است، مقطعی که مدتی است با پخش مجدد سریال «معمای شاه» حال و هوای روزهای نه‌چندان دور سرزمینمان را با افراد مؤثر در آن زمان روایت می‌کند.

یکی از این رخدادهای تاریخی به‌دنیا آمدن شهناز تنها دختر محمدرضا شاه و فوزیه است، تولدی که به‌جهت اعتقاد بر شگون نداشتن دختر در خانواده‌های سلطنتی به‌عنوان اولین فرزند باعث خشم و به‌هم‌ریختگی پهلوی‌ها شد.

شهناز در پنجم آبان ۱۳۱۹ به دنیا آمد و پس از آن به‌جهت فشارها و بی‌مهری‌هایی که به‌جهت این اتفاق به مادرش وارد شد، فوزیه درخواست طلاق داد و او را از ۶سالگی به‌مقصد مصر ترک کرد، بعد هم شهناز ماند و پدری که به او توجه و محبتی نداشت.

پهلوی

اولین دختر محمدرضا شاه پس از این وقایع نزد یکی از عمه‌هایش که به وی علاقه داشت بزرگ شد و در ۱۸سالگی به سوئیس رفت و دوره تحصیل پنج‌ساله‌اش را در پانسیون ماری ژوزه گذراند و در سال ۱۳۳۱ به ایران برگشت.

فرار از پادشاه عراق و ازدواج با اردشیر زاهدی و خسرو

شاه به‌دلایل سیاسی مایل بود تا او با ملک فیصل، پادشاه عراق ازدواج کند اما شهناز به این وصلت تن نداد و سرانجام در سال ۱۳۳۵ به عقد اردشیر زاهدی، پسر فضل‌الله زاهدی، عامل کودتای ۲۸ مرداد که موجب بازیافتن تاج و تخت سلطنت شاه بود درآمد و پس از دوسال دخترشان مهناز متولد شد.

در ادامه پس از هفت سال صبر شهناز در برابر خوشگذرانی‌های زاهدی لبریز شد و پس از جدایی از وی، به سوئیس رفت.

او در این سفر به جوان معتاد و بی‌بندوباری با نام خسرو جهانبانی فرزند سپهبد جهانبانی که مشغول تحصیل در رشته نقاشی بود، دل بست و بدون رضایت دربار با وی ازدواج کرد. حاصل این ازدواج یک دختر و پسر به‌نام‌های فوزیه و کیخسرو بودند.

تحولات اخلاقی شهناز پهلوی و سیاست‌گریزی

شهناز پیش از انقلاب با روی آوردن به دین و مذهب اسمش را به هاجر تغییر داد و در مجالس خصوصی نیز با روسری شرکت می‌کرد.

بعد از این مقطع و مرگ شاه، او که همیشه از سیاست‌ها و توطئه‌های دربار فاصله می‌گرفت و در بند این حرف‌ها نبود، با ارثیه‌ای که هفت درصد کمتر از بقیه بود و موجب شکایت وی شد، به پاریس رفت.

 

مطالب مرتبط