سرگئی لاوروف: ترکیه به استقلال و تمامیت ارضی سوریه احترام بگذارد

به گزارش رصد روز، به نقل از خبرگزاری «تاس»، “سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه عصر روز دوشنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی بعد از مذاکرات مفصل خود با “سامح شکری” وزیر امور خارجه مصر در مسکو اعلام کرد، مقامات مسکو امیدوارند که طرف ترکیه‌ای در موضوع حل و فصل مشکلات در سوریه از اصل لزوم احترام به استقلال و تمامیت ارضی این کشور، همانطور که مقامات آنکارا پیش از این وعده داده بودند، پیروی کند.

لاوروف در تفسیر سخنان شنیده شده از سوی مقامات آنکارا  در این باره که ترکیه هم مثل روسیه و آمریکا حق دارد برای حفظ منافع خود در سوریه حضور داشته باشد، گفت: «در رابطه با سخنان آقای ابراهیم کالین (سخنگوی دفتر ریاست جمهوری ترکیه) باید یادآور شوم که من خود بارها از زبان رئیس جمهور (رجب طیب) اردوغان شنیده‌ام که گفته: جمهوری عربی سوریه کشوری مستقل است و ترکیه بطور کامل برای استقلال و تمامیت ارضی آن احترام قائل است. به همین دلیل به منظور حل و فصل نهایی اوضاع در سوریه، مسلماً ما بر این عقیده هستیم که طرف ترکیه‌ای دقیقاً باید از این اصل پیروی کند.»

وزیر خارجه روسیه در صحبت از حضور نیروهای نظامی خارجی در خاک سوریه، با اشاره به قطعنامه شماره ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل که بطور دقیق بر لزوم احترام به استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه تأکید کرده، ادامه داد: «بر اساس این قطعنامه، تنها نیروهای نظامی کشورهایی که از سوی دولت قانونی جمهوری عربی سوریه که عضو سازمان ملل است، به این کشور دعوت شدند حق دارند در خاک این کشور حضور داشته باشند. مسلماً این موضوع در خصوص حضور نظامیان آمریکایی در سوریه نیز صدق می‌کند. حضور آنها در خاک سوریه غیرقانونی است، ضمن اینکه علاوه بر واحدهای نظامی متعارف، گروه‌های زیادی از نظامیان به اصطلاح شرکت‌های نظامی خصوصی آمریکایی نیز در این کشور حضور دارند و این مسئله باید مورد توجه قرار داشته باشد.»

نگرانی روسیه از افزایش فعالیت تروریست‌ها در منطقه کاهش تنش ادلب سوریه

سرگئی لاوروف همچنین یادآور شد که تهدیدات تروریستی در استان ادلب سوریه و در برخی مناطق دیگر این کشور افزایش یافته است. وی گفت: «تهدیدات تروریستی در منطقه کاهش تنش ادلب نه تنها حفظ شده، بلکه افزایش یافته است و ما (در روسیه) همواره نگران چنین مسئله‌ای بوده و نسبت به آن هشدار می‌دادیم. گروه‌های تروریستی همچنان از داخل این منطقه به مواضع نیروهای دولتی سوریه حمله می‌کنند و حتی سعی می‌کنند علیه واحدهای نظامی روسیه نیز اقدام کنند.»

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه افزود: «به همین دلیل مسلماً مقامات مسکو بطور واضح بر ضرورت تحقق کامل توافقات صورت گرفته بین روسای جمهوری روسیه و ترکیه در خصوص منزوی ساختن گروه‌های تروریستی و قبل از همه تروریست‌های “حزب التحریر-الشام” (جبهه النصره سابق)، صرف نظر از اینکه اکنون چه لباسی به تن کرده باشند و دستیابی به هدف نهایی سرکوب کامل گروه‌های تروریستی در منطقه تأکید می کنند. ما نیز دقیقاً همین رویکرد را دنبال کرده و معتقدیم این هدف هرچه زودتر باید تحقق یافته و خاک سوریه از شر وجود تروریست‌ها پاک شود.

نیروهای نظامی خارجی باید بطور همزمان از لیبی خارج شوند

لاوروف همچنین یادآور شد که در مذاکراتش با همتای مصری خود، مسئله لزوم خارج شدن نیروهای مسلح خارجی از خاک لیبی را نیز بررسی کرده است. وی گفت: «به عقیده ما، این اقدام باید به صورت مرحله‌ای و همزمان انجام شود تا توازن نیروها حفظ شود، چرا که دقیقاً همین مسئله باعث شده تا رژیم آتش‌بس در لیبی بیش از یک سال برقرار بماند.»

به گفته وی، دو طرف روسی و مصری از فراهم سازی مقدمات برگزاری انتخابات ملی در لیبی که قرار است در ماه دسامبر آینده برگزار شود، استقبال کرده و برای این منظور تلاش کرده‌اند.

لاوروف همچنین اعلام کرد که نشست وزرای امور خارجه و دفاع روسیه و مصر در ترکیب “۲+۲” به احتمال زیاد در اوایل سال ۲۰۲۲ برگزار خواهد شد.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا